Yatırım yapılacak 15 internet girişimi

| 13 Kasım 2011 |


E-tohum ve yatırım yapılacak 15 internet girişimi

TV’de Bloomberg kanalında yayınlanan Dragon’s Den programını bilirsiniz, bilmeyenler için kısaca anlatayım. Öncelikle, ilk kez japonya’da yapılan bu programın formatı SONY firması tarafından satın alınmış ve yaklaşık Türkiye dahil 19 ülkede yayınlanıyor. Sizin bir fikriniz var, bu fikri hayata geçirdiniz yada geçirmek için tüm somut bilimsel kaynaklarla desteklediniz. Bu gösteren belgelerle, girişimcilik ruhu , dürüstlüğünüz ve ikna kabiliyetinizle, projenize yatırım yapmasını istediğiniz 5 yatırımcıya yani Ejder’e sunum yapıyorsunuz. Bu yatırımcılara ortaklık için belli bir yüzde vererek, ikna etmeye çalışıyorsunuz. Video da Ejderlere yapılan, karton ambalajlama projesi ile ilgili gerçek bir sunumu izleyebilirsiniz. İstisnai bir durumla 5 Ejderden ortaklık teklif alan başarılı proje.. Dragon’s Den, denk geldiğimde zevkle izlediğim programlardan biridir.

Burada kimi zaman yatırımcıların tecrübelerinden, çevresinden yada sağlayabileceği maddi imkanlardan faydalanıp işinizi hayata geçirmeye yada mevcut durumunuzu daha da büyütmeyi ,yeni şubeler açmayı yada onların pazarlama fikirleri ve alt yapısını kullanmayı hedefliyorsunuz. Tabi projenin, özgün taklit edilemeyecek olması ve uzun vade de olsa kar getirisi olması ve sizle çalışmaya uygun kriterlere sahip olması önemli. Bu program özünde aklınıza gelebilecek her türlü proje için açık. E-tohum ise bunu internet versiyonu olarak kabul edilebilir. 2008 yılında başlayan bu proje ile başvurular üzerinden girişimcileri, yatırımcılarla buluşturmayı hedefliyor. E-tohum yetkilileri açıklamasında her nekadar biz sizin fikrinizle ilgilenmiyoruz, girişimci özellikleriniz bizim için daha önemli diyorsa da, günümüzde fikir yada bilgi kadar değerli hiç bir şey yok. Sonuçta bu bir yarışma, para ödüllü bir platform değil. Başvurular arasından seçilen 40 girişimci daha sonra yaptıkları sunumlarla ilk 15 arasına girmeye çalıyor. E-tohum yetkilileri, yatırımcıların beklentilerine göre, girişimcileri kendi filtresinden geçirerek bir çatı altında toplamaya , güzel projelerin desteklenmesi ve böyle bir kültürün oluşması hedefliyor. Eğer sizde böyle bir şey düşüyorsanız 31.12.2011 tarihine kadar kişisel veya grup halinde başvuruda bulunabilirsiniz. http://www.etohum.com/category/etohumtv sayfasından girişimcelerin sunumlarını ve eğitimleri seyredebilirsiniz.

2011 yılında Etohum sürecinde seçilmiş 15 internet girişimi

Medra: ODTÜ Bilgisayar ve Elektrik ““ Elektronik Mühendisliği bölümlerinden mezun 3 arkadaş olan Burak Oğuz, H. Özgür Batur ve H. Kerem Cevahir tarafından kurulan Medra şirketinin ilk ürünü olan MyDLP kişilerin ve kurumların özel bilgilerini korumasına olanak sağlayan açık kaynak kodlu bir projedir.

Gamester: Volkan Taban, Onur Karcı ve Turhan Yiğitbaşı tarafından kurulan Gamester sosyal oyun şirketinin ilk ürünü olan Townster, oyuncuların kendi şehirlerini kurup kira geliri toplayarak ya da arkadaşlarının şehirlerinden bina satın alarak emlak kralı olmalarına imkan tanıyan bir şehir planlama ve emlakçılık oyunu.

Betikus: ODTÜ mezunu Deniz Aslı Soykurum Çetin ve Atılım Çetin tarafından kurulan Betikus girişiminin ilk ürünü olan Gideros; bir mobil oyun geliştirme aracıdır. Gideros sayesinde, oyun geliştiricilerin oyunu bir kez yazıp, birden fazla platformda piyasaya çıkarması mümkün olacaktır.

Oyuncakdenizi: İTÜ Jeoloji Mühendisliği ve İTÜ MBA mezunu Serkan Hondur tarafından kurulan oyuncakdenizi.com oyuncak alışveriş sitesidir.

Gezara: Onur Sencer, Hüsnü Babayiğit ve Dağhan Ekmekçioğlu tarafından kurulan gezara.com; konum bazlı bir keşif uygulamasıdır. Bu uygulama kişilerin dışarıdayken ihtiyaçlarını karşılamaya ve hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik bir uygulamadır. Bu uygulama, size yakın olan mekan, etkinlik ve indirim fırsatlarını bulmanıza yarar, istediğiniz kategoride mekanlarının nerede oldugunu ve nasıl gidebildiğini gösterir.

Sinavo: İzmir Ekonomi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun M. Murat Demir ve Özgür Erten tarafından kurulan sinavo.com sınavlara hazırlanan öğrencilerin internet üzerinde soru çözmelerini bir oyun haline getiren ve eğlenceli olarak sunan, öğrencilerin performanslarını algılayarak verimliliklerini arttıran bir servis geliştirmektedirler.

We-decide.net: Berkeley mezunu Erdem Ovacık ve Stanford mezunu Kutlu Kazancı tarafından kurulan We-decide.net kurumların karar alma sürecinde yardımcı olacak sanal fikir borsası altapısı üzerinde, kullanıcıların fikirleri yaratıp, alıp satmaları, geliştirmelerini sağlar.

Sepeteindir.com: Kocaeli Üniversitesi mezunu Kaan Veral tarafından kurulan sepeteindir.com her gün fırsat bir ürünün yanı sıra sıradışı ürünler satan eticaret sitesidir.

Pembepanjur.com: Haluk Akın ve Seda Berber tarafından 2010 yılında kurulan Pembepanjur.com , üyelerine “œuzun süreli ve ciddi ilişki” amaçlı bilimsel eşleştirme sunan bir servistir.

Keyground: Cem Evren Ateş ve Can Ateş tarafından kurulan Keyground, İnternet üzerinden video yayınlama ihtiyacı duyan kurumlara videolarının daha hızlı ve kaliteli yayın olanağı sağlarken yayınlama maliyetlerini de düşüren bir video platformudur.

Gereko: ODTÜ Endüstri mühendisliği mezunu Ayşe Biçer tarafından 2010 yılında kurulan Gereko.com , gündelik hayatta karşılaşılabilen, “œevimi taşıyacağım, iyi bir taşıma şirketi gerek”, “œbebeğimi bırakabileceğim bakıcı gerek”, “œdüğün için organizasyon firması gerek” gibi ihtiyaçlar için başvurabileceğiniz, bu tip hizmetleri sunan şahısların ve firmaların (hizmet verenler) sisteme kayıt olarak, isteklerinizi karşılamak için teklif verip sizinle iletişime geçebildikleri internet platformudur.

Proje Shop: Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu Yüksel Eminoğlu tarafından kurulan Projeshop B2C ve B2B hazır elektronik ticaret altyapıları ve sanal mağazalar açmayı sağlayan yazılım yapıyor.

Smartnews: Çukurova Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Erdem Özkan tarafından kurulan smartnews kullanıcıların sosyal medyada popüler olan ve olacak haberlere ulaşmasını sağlamak için geliştirilen bir sistemdir. SmartNews’ in temelinde insanların sosyal medyada paylaşım davranışlarını matematiksel olarak modelleyen ve bir haberin ne kadar popüler olacağını istatistiksel olarak tahmin eden bir algoritma yatmaktadır.

Memlekettengelsin.com: Üç girişimci genç ortak Veysel Karakaya, Ali Can Akkaş ve M. Emre Gül, tarafından kurulan memlekettengelsin.com Türkiye’nin yerel lezzetlerini ve yöresel ürünlerini internet üzerinden satmaktadır.

Uzmankirala.com: Bahçeşehir Üniversitesi Yazılım Mühendisliğinde okuyan 21 yaşındaki Murat Turan tarafından kurulan uzmankirala.com proje bazlı çalışan uzmanları, proje bazlı iş yaptırmak isteyen işverenler ile buluşturan elektronik ticaret platformudur.

http://www.etohum.com/etohum-nedir sayfasından daha fazla bilgi edinebilirsiniz.Kategori: Internet

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş