WordPress eklenti ve ipuçları

| 22 Temmuz 2012 |
WordPress nizi geliştirin.Dünyanın en yaygın ve google tarafından desteklenen blog yazılımı WordPress. Yazıda yer alan eklentiler ve püf noktalarıyla wordress yapınızı geliştirmeniz mümkün. Yönetici panelinen Eklentileri tıklatıp “Yeni ekle” seşeneğinden eklentiyi aratabilir. Eklentinin Ayrıntılar linki üzerinden sürüm, oylama, eklenti önzileme, mevcut wordpress sürümünüzle uyumluluğu gibi bilgilere göz atabilir ve yorumlar doğrultusundan Şimdi Yükle linki üzerinden eklentiyi kurup aktifleştirebilirsiniz. Uyumsuz eklentiler, her zaman wordpress yapısı tarafından devre dışı bırakılmaktadır.

WordPress, popüler blog yazılımları arasında ve Blogger’la bir çekişme içersinde. Blog yazılımını kendisi barındırmak isteyenler içinse WordPress’ten daha iyi bir alternatif yok denebilir. Özelliştirme tarafında binlerce eklenti sizi bekliyor. Ayrıca kullanımı çok kolay. Artık sadece blog’ların değil, içerik dolu birçok web sitesinin omurgasında da WordPress yatıyor. Bu yazıda WordPress’in en yararlı eklentilerini ve pratik ipuçlarını bulabilirsiniz.

Mobil cihaz desteği

Wp-Touch eklentisinden yararlanarak sitenizin akıllı telefonlar üzerinden görüntülenebilmesini sağlayabilirsiniz. Tabii WP-Touch olmadan da kullanıcılar sitenize girebilir ama konfor yönünde büyük sıkıntı yaşamaları olasıdır. WPTouch; Apple iPod, Apple iPhone ve BlackBerry cihazlarını tanıyor ve sitenizi bu cihazların ekran çözünürlüğüne uygun olarak optimize ediyor. Büyüklü küçüklü tüm WordPress sitelerinde mutlaka kullanılmasını gerekli. Eklentinin bir de ücretli (Pro) sürümü var. Pro sürümündeki platform desteği (Apple iPad, Google Android ve Palm OS) eksiksiz.

Sabit konular ve duyurular

Blog’unuzda duyurmak istediğiniz gelişmeleri ve ya da sabitlemek istediğiniz önemli bir konuyu WPSticky eklentisinden yararlanarak sitenizin en tepesine asabilirsiniz. Böylece yeni yazılar yazsanız dahi sabitlediğiniz konu olduğu gibi kalacak.

İstenmeyen yorumlardan kurtulun

WordPress’in halihazırda Akismet isimli bir istenmeyen  yorumları engelleme eklentisi var. Akismet yorumları süzüyor ama süzülen yorumlar yine de yönetici panelinde gözüküyor. SI Captcha Anti-Spam gibi CAPTCHA tabanlı bir eklenti kullanmanız sizi biraz zahmetten kurtarabilir. Bu sayede yorum göndermek isteyenlerin bir güvenlik kodunu da yazmaları gerekecek.

Blog yazılarınız Twitter’a gönderilsin

Blog sitenize yazdığınız yazıların otomatik olarak Twitter hesabınıza gönderilmesi size ek ziyaretçi olarak geri dönebilir. Bu işlemi elinizle de yapabilirsiniz ama vakit kaybetmeye gerek var mı? WP to Twitter eklentisi, her bir blog yazısı için farklı tweet’ler oluşturmanıza da olanak sağlıyor ve linkleri otomatik olarak kısaltabiliyor.

İçerik yedeklerini ihmal etmeyin

WordPress’in kendi içinde basit bir yedekleme ve geri yükleme sistemi var ama bunu bir dosya ve veritabanı yedeği gibi düşünmeyin, yalnızca içerikleriniz yedekleniyor. İçeriğinizi başka bir WordPress tabanlı siteye taşırken ya da herhangi bir problemle karşılaştığınızda bu yedeği kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken Araçlar > Dışa Aktar yolunu izleyerek, “Tüm içerik” seçeneğini işaretleyip .XML uzantılı yedeği indirmek. Yedeği geri yüklemek istediğiniz zaman “İçe Aktar” sayfasına giderek .XML dosyasını yüklemeniz gerekiyor.

Yönetim çubuğunu devre dışı bırakın

WordPress’e yönetici olarak giriş yaptığınızda tüm sayfaların üstüne bir yönetim çubuğu ekleniyor. Bu çubuk aslında birçok seçeneğe kısayoldan ulaşmanızı sağlıyor ama sitenizin ana sayfasındaki duruşu pek güzel değil ve bazen tasarımı da bozabiliyor. Bu çubuğu kaldırmak isterseniz yönetim panelinden kullanıcılar sayfasına girip kullanıcı adınıza tıklayın ve “Yönetim çubuğunu göster”in karşısındaki işaretleri kaldırın.

Google+ hesabınızı WordPress’te gösterin

Google’ın yeni sosyal ağı Google+ epey ilgi görüyor. Kullanıcı profilinde bir hayli blog yazarı da var. Bu yüzden çıkışının hemen ardından Google+ bolca Word-Press eklentisi hazırlandı. Bunlardan birisi de Google+ Plus WordPress Widget. Kendisi, sitenizin kenar çubuğuna yerleşen bir bileşen (widget). Bileşeni ekledikten sonra, Google+ hesabınızda gerçekleşen güncellemeler, eş zamanlı olarak sitenizdeki bu bileşende de gözükecek.

WordPress’in bellek limitini artırın

WordPress’e ayrılan bellek limitinin yetersiz olması, bazen sitenizin hata vererek sayfaların açılmamasına yol açabilir. “Allowed memory size of xxx bytes exhausted” gibi bir hata alıyorsanız WordPress’in ön tanımlı bellek limitini artırarak muhtemelen sorunu çözebilirsiniz. FTP hesabınıza bağlanın ve kök dizindeki wp-config.php dosyasını açarak yeni bir satıra şunu yazın:
define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ’96M’);
Artık büyük olasılıkla bellek limitiyle ilgili uyarı mesajlarıyla karşılaşmayacaksınız ama karşılaşırsanız,
satırdaki 96M değerini, 128M’ye kadar yükseltmeyi deneyebilirsiniz.

Yorumlardaki bağlantıların tıklanabilirliğini iptal edin

Bazı spam’ciler WordPress sitelerinin yorum bölümünü kötü niyetli olarak kullanabiliyor. Konulara kendi sitelerinin bağlantılarını ekleyerek biraz trafik sağlama niyetindeler. Senaryonun illaki böyle olması gerekmiyor elbette. Başka bir sebepten de site sahibi olarak, yorumlardaki site adreslerinin görünmesini fakat tıklanabilir olmamalarını isteyebilirsiniz. Bu istediğinizi yerine getirmek çok kolay. Tema editörü üzerinden kullandığınız temaya ait functions.php dosyasını açarak en sona yeni bir satır hâlinde şu kodu ekleyin:
remove_filter(‘comment_text’, ‘make_clickable’,9);Kategori: İp Uçları, Webmaster

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş