WMware veya Virtual PC ile Sanal ikinci bir işletim sistemi

| 13 Haziran 2013 |
Sanal PC Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Her geçen yılda bilgisayar (PC) kullanıcı sayısı artmakla birlikte son yıllarda bilgisayar kullanmayan kişi sayısı çok az seviyelerdedir. PC kullanımının artması yanında sorunlar da getirmiştir. Güvenlik ve sistem sorunlarının çözümü genelde pratiktir ama herkes kendi için bir yedek plan yapmak ister. Bu yedek planla bilgilerini ve verilerini korumuş olurlar. PC kullanıcılarının yedek planı olarak Sanal PC kurulumu önerilebilir. Bazı internet kullanıcıları da başka işletim sistemini merak ederler ve bunları da denemek isterler. Fakat yeni bir işletim sistemi kurulduğunda asıl kullandıkları işletim sistemi gideceğinden ötürü yeni sistemi denemeye cesaret edemezler.

Aşağıda Microsoft virtual PC ile oluşturulmuş bir XP sanal işletim sistemin ayarlar pencersini görebilirsiniz. Normal işletim sisteminizde ilgili sanal yazılımı çalıştırdığınızda ikinci işletim sistemi bir pencerede açılacak ve her iki sistemde çalışma gibi bir imkana sahip olacaksınız.

Sanal Bilgisayar oluşturmak

Sanal Bilgisayar oluşturmak                Sanal PC kurulumu, bilgisayarınızın işletim sisteminin yanında ekstra bir işletim sistemi daha oluşturma işlemidir. Belirli yardımcı emulatör programlarla, programın uzantısından dolayı ana işletim sisteminin BIOS’ u dahil olmak üzere bilgisayarınızı taklit etmesidir. Mesela ana işletim sisteminiz Windows XP iken bir başka işletim sistemi olarak Linux kurabilirsiniz. Kurduğunuz yeni işletim sistemini aktif sistemin yanında isterseniz tam ekran isterseniz pencere olarak kullanabilmeniz mümkündür. Yeni oluşturduğunuz işletim sisteminin RAM, CPU ayarlarında oynama yapabilirsiniz. Bilgisayarınız için zararlı bulduğunuz programları diğer kurduğunuz işletim sisteminden kullanabilir, internet ağlarına bağlanabilir ve verilerinizi yedekleyebilirsiniz.

VMware Kurulumu

                Sanal PC kurulumu için profesyonel programlar kullanmak gerekir. Bu programlar 2 çeşit olarak Microsoft Virtual PC 2007 ve VMwaredir. Bu iki program da ilk olarak sitelerinden indirilerek normal program kurulumu olarak yapılır. Fakat kurulum ikisinde de izlenecek yol doğrultusunda herhangi bir şey atlanmadan ya da değiştirilmeden yapılmalıdır. Pek fazla olmasa da başka sanal PC kurulum programları da vardır fakat bunlar çok gelişmiş özelliklere sahip olmadıkları için pek tercih edilmezler.

VMware indirme linki:

https://my.vmware.com/web/vmware/info/slug/desktop_end_user_computing/vmware_workstation/9_0

 • VMware kurulumu için ilk olarak programı normal bir şekilde kurup simgeye tıklanır.
 • İlerleyen kurulum esnasında New Virtual Machine seçilir.
 • İleriyi tıkladıktan sonra sistem ayarlarını “typical” (standart) yaparak hiçbir ayarı değiştirmeden ilerlemeye devam ediyoruz.
 • Yüklemek istediğiniz işletim sistemini ve versiyonunu sonra da verilerin nerede yedekleneceğini ve disk kapasitesini belirliyoruz.
 • İsteğiniz doğrultusunda sonraki aşamada yeni oluşturacağınız sistemin ayarlarını yapabilirsiniz ve VMware sayesinde sanal makine kurmuş olursunuz ve sıra bu sanal makinaya işletim sistemi kurmaya gelir.
 • İşletim sistemini kurmak için ilk olarak VMware ile oluşturduğunuz Sanal PC’nin BIOSuna girilir ve CD yardımıyla istediğiniz işletim sistemini (Windows XP, Linux gibi) kurabilirsiniz.
 • İşletim sistemi kurulumuna başlanıldıktan sonra “Bölümü MTFS dosya sistemi kullanarak biçimlendir <Çabuk> “ seçilir.
 • Kur dosyaları kopyalandıktan sonra yeni işletim sisteminizin ayarlarını düzenledikten sonra işleminiz bitmiş demektir.
 • Dilerseniz ayrı bir pencerede açabilir dilerseniz de tam ekran olarak kullanabilirsiniz.

Microsoft Virtual PC Kurulumu

                Microsoft Virtual PC kurulumuna gelecek olursak bu program sadece bilgisayarda Intel VT desteği olan bilgisayarlarda işe yaramaktadır. Ancak Microsoft Virtual PC ‘ nin bir önceki versiyon olan 2007’ de bu durum sorun teşkil etmemekte ve Intel VT desteği aranmamaktadır. Ayrıca WMware’ e göre Microsoft Virtual PC’nin çok daha fazla özelliği vardır. Örneğin; yeni işletim sisteminizi kurduktan sonra bu işletim sistemini ilerleyen zamanlarda ya ilk kurduğunuz haline getirebilir ya da başka istediğiniz bir hale getirebilirsiniz. Dilediğiniz gibi dosya paylaşımı yapabilirsiniz. Microsoft Virtual PC daha gelişmiş ayarlar yapmak için uygundur. Microsoft Virtual PC’ yi sitesinden indirerek kurmaya başlayabilirsiniz.

Microsoft Virtual PC 2007 indirme linki;

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=4580

 • VMware’ de olduğu gibi ilk olarak programın kurulumunu ayarları değiştirmeden bitiriyoruz.
 • Kurulumu bitmiş programı çalıştırdığımızda Virtual PC Console ilk olarak boş olacaktır, “New” seçeneğini tıklıyoruz. Bir başka kurulum penceresinde “Next” i seçerek devam ediyoruz.
 • Sonra    “Create a virtual machine” seçeneğinin olduğu butona basıyoruz ve oluşturacağımız yeni işletim sistemine isim vererek ilerliyoruz. Sonrasında “Operating System” bölümünden bellek ve sanal disk ayarlarını yapıyoruz.
 • “Memory” başlığı altındaki adımda “ Using the recommended RAM” i seçip ilerliyoruz. “ A new virtual hard disk” e tıklıyoruz ve “ Finish”i seçip ayarlarımızı yapıp hazırlıkları burada bitiriyoruz.
 • Sanal PCimizi oluşturmuş bulunmaktayız.
 • Sanal PC ayarlarınızı yapıp tıpkı VMwareden sonra olduğu gibi oluşturduğumuz Sanal PCnin BIOsuna istediğiniz işletim sistemini kurabilirsiniz.
 • İstediğiniz an yaptığınız her ayarı değiştirebilir ya da kapatabilirsiniz.
 • Virtual PC de dilerseniz sanal bir sürücü ekleyip gerçek fiziksel hard diskinizle paylaşımlar yapabilirsiniz. Resimdeki Share Folders kısmı.
 • Eğer ana işletim sisteminden bir dosyayı sürekle bırak ile sanal pc nize taşımak isterseniz. Pencerede Action > install or Update Virtual Machine Additions seçeneğini seçerek bazı güncellemeler yapmanız gerekli

Virtualbox Kurulumu

               Bir Sanal PC programı olarak Virtualbox da kullanılmaktadır. Fakat VMware ve Microsoft Virtual PC kadar popüler kullanımda değildir.

Oracle VirtualBox indirme linki:

https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

 • Virtualbox programını ilk olarak kuruyoruz ve sonra Sanal PC kurulumuna başlıyoruz.
 • Programı çalıştırarak “ New” seçeneğine tıklıyoruz ve ilerliyoruz.
 • Sonra kurmak istediğiniz işletip sistemini belirleyip gönlümüzce isimlendiriyoruz.
 • Sonrasında yeni oluşturacağımız sanal pcye ram den pay vererek ileriye tıklıyoruz. (Vereceğiniz Ram payı sizin Ram kapasitenize ve isteğinize kalmış.)
 • Sonraki adımda yeni bir HDD(sabit disk) yapımı için “New” seçeneğine tıklıyoruz ve devam ediyoruz.
 • Sıradaki adımda HDD boyutu ve kalıp tipini belirliyoruz.
 • İleri seçeneğini tıklayarak Sanal PC kurulumunu bitirmiş oluyoruz.
 • İşletim sisteminin kurulumunu da VMware ve Microsoft Virtual PC’deki gibi yaptıktan sonra programın özellikleri doğrultusunda yeni sisteminizi dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.


Kategori: Nasıl Yapılır?

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş