Windows 8 ‘i beklerken…

| 07 Ağustos 2011 |


Windows 8 kod adı

Uzun yıllar boyunca teknolojinin bir numarası olan Microsoft , gün geçtikçe dahada büyüyen rakiplerinin bu platforrmunda   yarattığı yeni pazarların biraz dışında kaldı. Özellikle serüvene arama motoru olarak başlayan Google internet servisleri ve mobil platfrom için geliştirdiği android işletim sistemi gelecekte PC sistemleri içinde bir yazılım geliştirebileceğini kanıtlamış durumda. Apple’ın iPhone ile çıkışı ve tablet PC lerdeki baskısı teknoloji devi Microsoft’u tüm platformlara uygun bir işletim sistemi oluşturması için zorluyor. Web uygulama yazılımı Mozillar Firefox “˜un Google android işletim sistemi üzerine yeni bir kod yazıldığıda gelen haberler arasında. Kinetic ve Xbox ile oldukça oldukça karlı bir yıl geçiren Microsoft  internet , smart telefon ve tablet platformunda bu başarıdan oldukça uzak kaldı. Geliştirme aşamasında olan ve geçici adı Windows 8 olan yeni nesil işletim sistemi ciddi değişiklikler içereceğini sinyallerini veriyor. Nitekim Microsoft Yöneticileri bu işletim sistemi için geliştirilen en riskli ürün açıklamasında bulundular. Windows 8 öyle bir şey olmalı ki hem windows 7 kullanıcılar evet bunu kullanmalıyım demeli, hemde bahsettiğim diğer platformunda bir numaralı işletim sistemine aday olmak durumunda.

Peki, ne zaman?

Resmi bir açıklama olmamakla birlikte uzman tahminleri ve sızan haberler Window 8 “˜in muhtemelen 2012’in son çeyreğinde çıkacağını işaret ediyor. Microsoft’dan Mike Angiulo haziran ayında resmi olarak demoyu ve görüntüleri Tayvan’da tanıttı. Tanıtımın en çarpıcı özelliği windows un değişen kullanıcı arayüzü oldu. Tanıtım videosunu izlerseniz bunu daha iyi anlayacaksınız.

Arayüz Mosh…

Şu anda microsoft için önemli olan öncelikle Windows 8 ‘in yalnızca dokunarak yönetilen tablet ve bilgisayarda çalışması klavye ve mouse ile çalışması zaten standart olacak. Apple işletim sistemi olarak tabletler için iOS, Mac bilgisayarlar için Mac OS X adlı ayrı işletim sistemleri kullanıyor. Oysa Microsoft’un isteği tablet ve PC “˜ler için ortak bir işletim sistemi geliştirmek.

Windows8 de Mosh adında bir kullanıcı arabirimine sahip. Klasik bildiğimiz başlat düğmesi artık yukarıdaki resimden görebileceğiniz gibi tam bir ekran durumunda. Mosh da uygulama kısa yolları, e-posta, hava durumu, haberler , borsa, sosyal paylaşım hizmetleri, fotoğraflar gibi online güncellenen içerikleri bulabileceğiz. Bu uygulamalara tam ekran olarak ulaşabiliriz, yada küçültüp bunu menu çubuğuna atıp, başka bir uygulama açabileceğiz yani OS bize çoklu görev multitasking desteği veriyor. Ayrıca Mosh arabirimi web geliştirme dilleri tarafından desteklendiğinden zengin açık kaynak kodlu uygulamalarla desteklenebilecek. 16:9 ekran bu arabirim için düşülmüş. Dokunmatik kullanımı esas alan sistem istenirse klavye mouse ile kontrol edilebildiği gibi Mosh arayüzünden bildiğimiz klasik windows arayüzüne dönmek mümkün olacak.

Microsoft’ un Eylül ayında BUILD konferansında gelişmeler hakkında daha fazla açıklama yapması bekleniyor.

Windows 8 resmî olarak ilk kez Mike Angiulo tarafından Computex 2011 Tayvan’da tanıtıldı. Videoyu izleyin.Kategori: Genel

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş