windows8 resimli parola ile hızlı giriş

| 22 Ekim 2014 | 2 Yorum
Windows 8 Resimli Parola

Windows 8 de parola kullananlar için oldukça pratik faydalı bir ucu.

Windows 8 de ekran parolasını her seferinde klavyeden girmek yerine, kendi seçerseniz bir fotoğraf üzerinden mouse hareketleri ile girebilirsiniz. Aslında bu bildiğimiz cep telefonlarından kullanılan desen şifre kilidi gibi bir şey.

Öncelikle hesabınızın bir şifresi yoksa CTRL+ALT+DEL Parola Değiştir kısmından kullanıcı hesabınıza güvenlik amaçlı bir şifre girmelisiniz.

Resim parolasını unutmanız ya da bir aksilik çıkması durumunda bunu pas geçip direk klavyeden de parolanızı girebilirsiniz. Her daim parola girişi sizin tercihinize kalmış durumda aslında.

Windows 8 de ekran sağ üst veya alt köşesine mouse ile gittiğinizde içersin de ara, paylaşım, başlangıç, cihazlar ve ayarlar kısa yollarını barındıran bir tools menusu göreceksiniz.

windows8_toolsBuradan Ayarlar kısmına girdiğinizde yeni ayarlar menüsünün en altında “Bilgisayar ayarlarını değiştir” kısayolu üzerinden, kilit ekranı, resimli parola ve hesap resmi gibi bilgilerinizi güncelleyebileceğiniz kısma ulaşacaksınız. Resimler klasörü içerisine koyacağınız çeşitli fotoğraflarla bu alanlarınızı kişiselleştirebilirsiniz.

windows8_tools1

Burada Resimli Parola kısmında kullanacağım fotoğrafı ben periyodik tablo olarak seçtim. Elementlerin adları üzerinden mouse ile 3 hareketle bir rota çiziyorum. Bunu doğrulamak adına bir kez daha tekrar ediyorum. Ekranda zaten yönerge mesajları oluşuyor. Dilerseniz tekrar baştan rota çizebilirsiniz.

win8_Resimli_Parola

Artık ekran da tebrikler mesajını gördüğünüzde işlemiz tamamlanmıştır. Windows tuşu (CTRL ve ALT tuşları arasından ki windows logolu tuş) ve L tuşuna bastın ve oluşturduğunuz resimli parolayı tekrar test edin. Eğer sorun çıkarsa solda parolayı geç ile klavyeden şifrenizi tekrar girin. Muhtemelen rotayı hatalı çizdiniz. Bu nedenle kullanacağınız resimde bazı noktasal referanslar alanlarının olması daha sağlıklı olacaktır. Dilerseniz yine oluşturduğunuz yerden resimli parolanızı kaldırabilirsiniz.

Resimli Parola kullanmak çok uzun ve zaman alıcı parola girişleri için oldukça pratik bir çözümKategori: İp Uçları

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Yorum (2)

Trackback URL | Yorum RSS

  1. Sercan dedi ki:

    Merhabalar. Resimli parola için kullandığınız fotoğrafı paylaşabilir misiniz? Çok hoşuma gitti ama aradığım halde hiçbir yerde bulamadım. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş