Windows Sistem Görüntüsü Alma ve Kurtarma

| 12 Şubat 2015 | 2 Yorum
Windows İşletim Sistemi Görüntüsü Almak ve Kurtarma Medyası oluşturmak

 

windows8.1 yedekleme

windows8.1 yedeklemeBu arada biz Windows 7 , Windows 8  ve Windows 8.1 sürümlerini kullanmaya devam ediyoruz. Kullandığımız bu işletim sistemin görüntüsünün yedeklenmesi ve kurtarma sürücüsü oluşturulması aslında atlanmaması gereken bir konudur.

Satın aldığımız Laptoplar veya Desktoplarla beraber tümleşik olarak gelen işletim sistemleri bize medya CD veya DVD olarak verilmiyor. Sistem bozulduğunda beklenen şey aslında kullanıcının kendi oluşturduğu medya üzerinden veya sabit disklerin recovery bölümlerine üretici firma tarafından yüklenen dosyalar üzerinden yeni kurulumlar yapılmasıdır.

Eğer Sabit diskiniz fiziksel olarak bir zarar gördüyse ve tamamen yenilemeniz gerekiyorsa yapabilecekleriniz;

 • Daha önce yedekleme yaptığınız DVD setleri üzerinden kurulumu tekrar yapabilirsiniz.
 • Bir kurtarma medyası yani açılış DVD si veya USB Memory oluşturduysanız, harici bir diske aldığınız sistem görüntüsünü kullanarak sisteminizi ilk haline geri getirebilirsiniz.
 • Eğer elinizde hiçbir materyal yoksa bu durumda cihazınızı aldığınız servise belli bir ücret karşılığında yüklenmesi için göndermeniz veya bu materyalı sipariş verip tedarik etmeniz gerekiyor. Garanti kapsamındaki ürünlerde ise firma sizin adınıza bu işlemleri yapacaktır. Hiç uğraşmanıza gerek yok.

Şimdi ürün anahtarınızı bilseniz dahi internetten üzerinden araştırıp, bulacağınız iso kurulum medyasını farklı lisanslamalar dan dolayı ürün anahtarı ve kurulum dosyalarını eşleştirmede sıkıntılar yaşabilirsiniz. Lisanslı bir kullanıcı iken,  güvenliğinden hep şüphe duyacağınız bir işletim sistemi kullanmak durumunda kalabilirsiniz.

Aslında burda ki sıkıntı Sabit diskimiz bize elveda dediğinden, elimizde ürün anahtarımızın ve yeni kurulum içim elimizin altında bir kurtarma medyasının olmamasıdır.

Elimizde Windows Kurulum Medyası var , peki ne yapmamız lazım ?

Windows Ürün anahtarlarımızın tesbiti.

Öncelikle yeni aldığımız ürünün etiketlerinde bu bilgileri yada Nirsoft firmasının ücretsiz bir ürünü olan ProduKEY programı üzerinden ürün anahtarlarımızı tespit edelim. Burada benzeri keyfinder gibi programlarıda kullanabilirsiniz.

nirsoft_produkey_bulmak

Normalde Cihazımın sistem kısmında görüntülen ürün anahtarı değil ürün ID si yani kimliğidir. Bu bilgi  medya ile sıfır kurulumlarda kurulumda işimize yaramayacaktır.

Eğer elimizde kurulum medyası varsa artık bu anahtarla üzerinden kurulumu normal yollardan yapabiliriz.

Eğer elimizde kurulum medyası yoksa ?

Windows Sistem Görüntüsü Yedekeleme

Bu durumda kendi medyamızı oluşturacağız. Aslında bu medya daha çok mevcut kurulu gelen sistemin bir görüntüsünün, kalıbının alınmasıdır.

Windows başlangıç düğmesi üzerinden arama penceresine denetim masası yazarak ilgili uygulamayı çalıştıralım.

win8_sistem_görüntüsü_yedekleme

Denetim Masası penceresinde yer alan Dosya Geçmişi uygulamasını (soldaki pencere 1 ) çalıştıralım.  Açılan pencerede ( ortadaki 2 ) burada pencerenin sol köşesinde kurtarma ve Sistem Görüntüsü Yedekleme linklerini göreceksiniz.

Sistem Görüntüsünü Yedekleme üzerinden o anki kurulu sistemiz programlarınız ve dosyalarınızla beraber o halini sabit diskinize, ağ üzerinde bir pc iseniz başla bir lokasyonda ki sabit diske veya bir DVD medyasına set olarak kaydetmeniz gerekiyor. Bu işlem Laptop veya PC nizin ilk satın alındığı anda yapılırsa en temiz haliyle bir yedekleme yapılmış olur. İleri düğmesi ile yardımıyla  kopyalarımızı alıyoruz. Ancak hala ilk açılış, startup medyasını henüz oluşturmadık.

Windows Kurtarma sürücüsü oluşturmak

Yine Sistem Görüntüsünü kopyalamanın üstünde yer alan Kurtarma  ( ortadaki 2 ) linki üzerinden ilerleyelim. Windows 8.1 altındaki sistemlerde denetim masasında Windows7 Kurtarma linkini kullanabilirsiniz. Ekranda bilgisayardaki kurtarma bölümünü kurtarma sürücüsüne kopyala diye bir opsiyon göreceksiniz. Bu opsiyon fabrika ayarlarında yüklenen ve gizli olan sabit disk bölümdeki orijinal dosyaların flash belleğinize kopyalanmasını sağlar. (Windows 8.1 dışındaki sistemlerde boot DVD yapma seçeneğinizde mevcuttur. Ama tavsiyem USB kullanmanızdır.) Ancak siz eğer işletim sisteminizi Windows 8 den Windows 8.1 e veya başka şekillerde üst versiyon sürüm güncellemeleri yaptıysanız seçilmemesin de fayda var. ilk işlemde yaptığımız kopyaya güveniyor ve her halükarda bunun yüklenmesini istiyorsak, buna onay vermeden 512MB kapasiteye sahip bir belleğe açılış dosyalarımızın kopyalanmasını sağlıyoruz.

Artık elimizde sistemimizin bir kopyası ve açılış medyası oluşmuş oldu. İşletim sistemimizi bir nevi sigortalamış olduk.

Sonuç olarak;

İstediğimiz bir t anında, en kötü senaryo olarak,  artık laptobumuzu BIOS Boot Manager açılış opsiyonundan ve BIOS Boot ayarlarından first Boot device olarak, USB bellek seçimimizle açtığımızda, kalıbımızı tekrar yükleyerek sistemimize kavuşmuş olacağız. Bu işlemde kritik nokta laptobunuzun veya pc nizin modeline göre açılışta ESC ,F10 gibi tuşlarak basarak, USB sürücünüzle sistemi başlatmak istediğinizi belirtmenizdir.

Bu işlemi yapmadan önce sisteminizdeki şahsi dosyaların eğer işletim sistemi problemli olsa da çalışıyorsa başka bir alana yedeklenmesi gereklidir. En kötü ihtimalde mevcut hard disk başka bir pc ye harici olarak takılarak da dosyalarınızı kurtarılabilir.

Yansıma Sistem Görüntüsünün Geri Yüklenmesi

Ekran alıntılarında mouse ın bulunduğu başlıklardan ilerleyelim.

Sistem Görüntüsünü yüklemek için ;

Sorunu Gider linki üzerinden gelişmiş seçenekleri seçelim.

windows_kurtarma01

windows_kurtarma02

windows_kurtarma03

Sistem Görüntüsü Kurtarma zaten bizim ilk aldığımız t anındaki yedekti. ve bu yedek eğer harici sabit diskte veya yükleme yaptığımız diskin diğer ikincil bölümlerinde bulunuyorsa otomatik olarak bulunacaktır.

windows_kurtarma04windows_kurtarma05

Bunun haricinde ileriki zamanlarda İşletim sisteminizde çalışırken,  sistem geri yüklenmesi, fabrika ayarlarına geri dönme veya onarma gibi alternatifleriniz arasında çözümsüz kaldığınızda yukarıdaki yapılan sigortalama backup işlemleri laptobunuza hayat verecektir.

Bu arada ; Windows 10 Technical Preview sürümü uzun süre önce yayınlandı. Final sürüm öncesi kullanıcı hatlarının belirlenmesi amacıyla meraklı kullanıcılara  sunulan bir versiyon. Final Windows 10 sürümünün ise Ağustos 2015 gibi son tüketiciye sunulması bekleniyor. Bu sisteminin de kararlı hale gelmesi bir süre daha gerekecek. Yeni işletim sisteminin, Windows 9 atlanarak Windows 10 olarak piyasaya çıkacak olması , Microsoft’ un bu sürümden beklentisi , politikası ve vizyonunun ne kadar yüksek olduğunun göstergesi. Yazımızın konusu olan Windows Sistem Görüntüsü Yedekleme Kurtama ile ilgili bizi windows 10 da neler bekliyor bakalım…Kategori: Nasıl Yapılır?

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Yorum (2)

Trackback URL | Yorum RSS

 1. mutlu dedi ki:

  Merhaba ,win 10 olarak olusturdugumuz sistem goruntusunu linux yuklu bir bilgisayara nasil gerinyukleyebiliriz?

  • Bora M. Deniz dedi ki:

   Merhaba sistem görüntüsünü boot edilebilir bir CD üzerinden yüklemeniz gerekir. Acronis Ghost veya windows un kendi araçları ile bir imaj oluşturduysanız, PC nizi boot CD olarak açmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş