Windows şifresini unuttuysanız

| 27 Mayıs 2013 |
Windows7 Şifresini Nasıl Kırabilirim?

Bilgisayarınızı başkaları kullanmasın ya da sadece belirli kişiler kullansın diye şifre koyabilirsiniz. Ancak, koyduğunuz o şifreyi unuttuğunuzda siz de hiçbir şekilde giriş yapamazsınız. Ancak yine de dert etmeyin, zorlu da olsa çözümü var. İşletim sisteminiz Windows 7 ise ve Windows7 şifrenizi kırmak istiyorsanız önerilerimize kulak verin.

            Öncelikle Elcomsoft System Recovery Professional adlı bir yazılıma ihtiyacınız var. Artık kendi bilgisayarınıza kısa süre de olsa giriş yapamayacağınız için alternatif başka bilgisayarlardan bu yazılımı indirmelisiniz.

windows7passkurtarma              Bu uygulama 140 MB büyüklüğünde küçük bir uygulamadır. (Resmi yazılım linki: http://www.elcomsoft.com/esr.html) Yazılım Windows 2000, Windows 7 (32 bit), Windows 7 (64 bit), Windows 98, Windows Server 2003/2008, Windows Vista (32 bit), Windows Vista (64 bit), Windows XP işletim sistemlerini desteklemektedir. Windows7 şifrenizi kırmak için yanınızda bir de boş bir CD bulundurun. CD’ye yazdırma programı Nero’yu kullanarak bu uygulamayı CD’ye yazdırın. Ama bunu yaparken dikkat edin. Mutlaka Kalıbı Diske Yazdır seçeneği işaretli olmalıdır. Bu seçenek ile yazdırdığınız CD bir önyüklemeli CD olacaktır.

            Bu önyüklemeli CD’nin sistem açılışında görmesi için BIOS ayarlarını değiştirmelisiniz. BIOS Set Up’a girin. İlk sırada Boot yazan seçeneği CDROM olarak değiştirin.

            Artık Windows7 şifrenizi kırabilirsiniz. CD’yi bilgisayarınıza yerleştirin, reset tuşuna basın. CD çalışacak ve yükleme başlayacak. Eğer ekranda Press any key to boot from CD or DVD yazısı çıkarsa herhangi bir tuşla yolunuza devam edin. Biraz bekledikten sonra karşınıza çıkan I accept the agreement’ı seçin ve OK tuşuna basın.

            Windows7 şifrenize kavuşma yolunda karşınıza yeni bir ekran çıkacak. Sürücülerin listelendiği bu ekranda hiçbir işlem yapmadan next tuşuna basın.

             Yeni sayfada work with local computer accounts seçeneği ile change account password and properties seçeneği işaretli olmalı. Ve yine next deyin.

            Karşınıza çıkan yeni pencerede de bir şey yapmanıza gerek yok. Ancak dikkat etmeniz gereken bir şey var. Bilgisayarınızda birden fazla sistem yüklü ise bu pencerede kırmak istediğiniz Windows7 şifresine ait sistemi seçmelisiniz.

          Ve yine next diyorsunuz. Şimdi karşınızdaki yeni pencerede Windows7 şifresini sıfırlamak istediğiniz kullanıcıyı seçin. Password bölümüne dikkat edin. Unuttuğunuz şifreniz tam da orada yazılı… İsterseniz aynı şifreyi kullanın, isterseniz şifrenizi yenileyin. Ya da şifre olayını tamamen iptal edin. Tercih sizin…

Bazen unutulmuş kullanıcıyı, kullanıcı adına Administrator yazıp , şifreyi boş olarak açabilirsiniz.Kategori: Nasıl Yapılır?

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş