windows search arama hizmeti

| 27 Ocak 2013 |
Windows yavaşlama windows search arama hizmeti

Görev yöneticisi ekranında SearchIndexer, SearchFilterHost, SearchProtocolHost gibi dosyaların,  bilgisayarınızın CPU ve bellek kullanımlarının zaman zaman çalışma performanızı etkilediğini görebilirsiniz. Aslında bu dosyalar Windows 7, Windows 8 işletim sistemine sahip bilgisayardaki dosyaların hızlı bir şekilde aramasını sağlar. Dosyalarınızı kendi arama dizinlerine ekleyerek, arama kutusuna yazdığınız isimlere ait sonuçları hızlı bir şekilde size gösterir. Arama oluşturur ve sonra ne bilgisayarınızda çok hızlı arama işlemleri yapmak için dizin olarak adlandırılır.

dizin_olusturma_secenekleriWindows yapılandırma arama dizini oluşturma

Windows Arama yı ve dizin oluşturucuyu gereksinimlerinize yanıt verecek şekilde yapılandırabilirsiniz. Bunu yapmak için Denetim Masası aracılığıyla Dizin oluşturma seçenekleri açmanız gerekir. > Denetim Masası > dizin oluşturma seçenekleri
Dizine eklecek konumları isterseniz değiştirebilirsiniz. Normalde konumların depolandığı geçerli dizin C:\ProgramData\Microsoft dir. Gelişmiş düğmesini aşağıda göreceksiniz biraz daha fazla seçenek verir.   Bu SearchIndexer.exe tarafından yönetilir. Mevcut arama dizinleri Değiştir ile kişiselleştirilebilir. Orijinal duruma çevirmek ise her zaman mümkün Bunun için Gelişmiş kısmından Sorun giderme Dizini sil ve yeniden oluştur demeniz yeterli.

dizin_olusturma_secenekleri1

SearchIndexer.exe nedir

Araç çubuğunda görev yöneticisini tıklatıp, ayrıntılar sekmesine baktığınızda SearchIndexer dosyasının çalıştığını görebilirsiniz.
Bu işlem, dosyalarınızın dizine alınması için Windows Search hizmetini yöneten gerçek online bir hizmetir.

Bu işlemi üzerinde sağ tıklatın ve hizmete git seçeneğini kullanırsanız, WSearch adlı bir Windows hizmeti ile ilişkili olduğunu görürsünüz. WSearch hizmeti içerik dizini oluşturma, özelliklerin önbelleğe alınması ve arama sonuçlarının görüntülenmesinde Windows işletim sistemine destek verir. Herhangi bir noktada bu işlemi sonlandırmak isteseniz, bunu sonlandırmak için işlem ağacı sonu git gibi onunla ilgili işlemler tıklatmalısınız.

Windows arama dizinini konumun değiştirilmesi

Varsayılan olarak Windows arama dizinini aşağıdaki konumda yer alır: C:\ProgramData\Microsoft\Search. Ama  bu dizinin yerini değiştirmek istiyorsanız, bunu kolayca yapabilirsiniz. Bu işlem Windows Arama hizmeti yeniden başlatılır ve dizin oluşturma yeni baştan yapılır.

Bu hizmeti dilerseniz tamamen denetim masasındaki yönetimsel araçlar hizmetler kısmında ki Windows Search hizmetini devre dışı bırakarak tamamen kapatabilirsiniz. Yada dizine eklenen bu klasörleri min seviyeye getirerek indexlemeleri azaltabilirsiniz.

Windows 8 de ve 7 de Arama Ve dizin oluşturma ile ilgili problemleri aşağıdaki ekrandan sorgulatabilirsiniz.

dizin_olusturma_secenekleri3

windows search hizmeti yani arama hizmeti

sabit diskimizde yer alan, içeriklerin belli şekillerde indekslenmesini , özelliklerinin önbelleğe almasını, bu dosyaların içeriğe yönelik sonuçları arama  işlemleri yapıldığında bulunmasının hızlandırır. Windowsunuz kurulduğu anda bu özellik aktif haldedir. Ancak siz çalıştığınız sırada arkada planda çalışmaya devam eder, buda sistem kaynaklarının kısmi olarak tüketilmesi ve sizin çalışmanızın bir anda yavaşlaması demektir. Normalde %8-9 gibi bir CPU kullanımı söz konusu iken zamanla bu oran daha da artabilir. Her ne kadar windows 8 işletim sistemi çıktıysada  Windows XP de yaşadığımız gibi çogunluk tarafından kullanılması uzun süre alacak. Bu yüzden bu uygulamayı windows 7 veya XP için yazıyorum.
Simdi Windows başlat düğmesini tıklatıp, taskmgr yazıp enter yapalım. Karşımıza öıkan sekmelerde içersinde işlemler sekmesini seçelim. Bu sekmede Yansıma Adı, Kullanıcı, CPU , Bellek ve Açıklama şeklinde tablo başlıklarını göreceksiniz. CPU yu tıklatığınızda bu tablo size CPU kullanıma göre sıralanmış olarak gözükecektir. CPU yu her tıklatışınızda küçükten büyüğe veye büyükten küçüğe dizer. Burada Microsoft Windows Search Filter Host şeklinde bir hizmetin kullandığı kaynağı görebilirsiniz. Yine windows 7 de performans sekmesinde yer alan kaynak izleyici üzerinden kullanılan kaynakları görüntüleyebilirsiniz.

Bu kaynak kullanımının önüne geçmek istiyorsanız yine windows başlat düğmesini tıklattığınızda arama kutusuna services yazalım. Yine bu windows servis hizmetleri dizinindende wndows search ü bulup, çift tıklayalım. Başlangıç türünü Devre Dışı seçelim. Hizmet durumunu için Durdur u tıklatıp, uygula ve tamam diyoruz.

windows search kapatmak

Bu hizmeti zamanlayamadığımız için gerektiğinde çalışmadığımız zamanlarda yine başlatıp, içeriklerimizi daha hızlı ulşamak adına indeksleme hizmeti başlatabilirsiniz.

Dizin hizmeti çalışmayan windows 7 de dosya yada program arama işlemi

Windows 7 de başlangıç düğmesine basıp arama kutusuna bir dosya yapıp aradığınızda, bu dosya işletim sistemi tarafından indekslenmiş yani dizine alınmışşa gözükecektir. Eğer windows search dizin hizmeti kapalı ise muhtemelen her hangi bir sonuç göremeyeceksiniz. Bilgisayarımı tıklatıp açtığınız pencerede arama yaparsanız. Dizine alınmamış olsa dahi tüm sistem ve program dosyalarını görüntüleyebilirsiniz. indeks dikkate alınmadığıdan bu tür bir arama daha yavaş olabilir. Eğer solda Bilgisayarımı seçerseniz dosya tüm her yerde, C partition u yada kitaplıklar derseniz dosya veya program sadece bu tespit ettiğiniz alanda aranacaktır.

 

dizine alınmayan dosyaları arama

windows search disable da aramaKategori: İp Uçları

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş