Windows İşletimi Sisteminin Arayüz Dilini Değiştirebilirsiniz

| 21 Ağustos 2012 |
Windows görüntüleme lisanı

Windows Vista , Windows 7 Ultimate veya Enterprise yada Windows XP sürümü işletim sistemine sahip bilgisayarlarınızda ki arayüz dili , ilgili paketlerini ücretsiz olarak yükleyerek istediğiniz dile çevirebilirsiniz. Mesela eğer Türkçe kurulu sisteminiz var ve diyelim siz İngilizce yapmak istiyorsunuz. Bu durumda  windows güncelleştirme üzerinden dil paketlerini bilgisayarımıza yüklememiz gerekiyor. Önceleri MUI adlı download edilen bu dil paketleri artık windows güncellemesi ile otomatik olarak geliyor.Windows 7 işletim sisteminde görüntüleme lisanını değiştirmek ve ilgili dil paketlerini yüklemek için takip eden adımları uygulayalım; Mevcut görüntüleme diliniz ingilizce veya türkçe dışında ise yüklü lisansın aşağıdaki yazılı kelime karşılıklarını bilmenizde fayda var.

  1. Başlat(Start) >
  2. Denetim Masası(Control panel) >
  3. Görüntüleme Dilini Değiştir( Change display language)>
  4. Klavye ve Dil Seçenekleri sekmesinde (Keyboards and Languages)
  5. Yükle/Kaldır Lisan  (Install/uninstall languages)  düğmesi>
  6. uygula(Apply) ile  Windows güncelleme, Launch Windows Update metodu ile ilgili dili yükleyelim. Burda bir diğer seçenek ise bilgisayarınızda veya ağınızda ilgili mui paketiniz mevcutda  browse computer or network düğmesi ile dosyayı seçmeniz ve manual olarak yüklemenizdir.
  7. I accept the license terms. ile şartları kabul edelim.
  8. İlgili görüntüleme dilini yüklememizin ardından, Apply display language to welcome screen and system accounts opsiyonuna tik koyarak Change display language diyerek pc yi yeniden başlatmak olacaktır.

Windows Güncelleme ve diğer linkler;

Bunlara ilave olarak 3.parti bir yazılımda kullanabilirsiniz. http://www.froggie.sk/screens.html sayfasından inceleyeceğiniz vistalizator programıda işinizi görecektir. Download kısmından uygulamayı indirebilirsiniz.

Eğer Windows Update kısa yoluna ulaşmakta güçlük çekerseniz arama kutusuna windows update yazıp aratmanız veya direk olarak Başlat >çalıştır ‘a “wupdmgr.exe” yazmanız yeterli olacaktır. Aşağıdaki linklerden işletim sistemi dil paketlerini manual olarak indirip ilgili  detaylara ulaşabilirsiniz.

http://windows.microsoft.com/en-US/windows/downloads/languages

http://windows.microsoft.com/en-US/windows/downloads/languages-xp

Eğer Office arayüz dilini değiştirmek istiyorsanız;

http://office.microsoft.com/tr-tr/downloads/HA001113350.aspxKategori: İp Uçları

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş