Windows USB Yedekleme

| 22 Mayıs 2013 |
Windows 8 Kurtarma USB Oluşturmak

usb kurtarma win8

usb kurtarma win8            Windows 8 genel olarak optik diskten yüklenmediğinden bilgisayarınızda bir kurtarma bölümü söz konusu… Ancak, yaklaşık 3-6 GB’lik bir kurtarma alanı küçümsenemeyecek kadar büyük bir alan. Siz de Windows 8’i kurtarmak için bir USB diski oluşturabilirsiniz. Bu yolla önemli bir alandan tasarruf etmiş isterseniz Windowsunuzu yedekleyin.

            Bu anlamda eğer siz de Windows 8 kullanıyorsanız Windowsunuzu yedekleyin.

Bu işlemi nasıl gerçekleştireceğinizi anlatmadan önce kurtarma büyüklüğü kadar bir USB flaş sürücüye ihtiyacınız olduğunu söylemeliyiz. Zaten Windows da sizi bu konuda bilgi sunar.

Windowsunuzu yedekleyin. Ancak dikkat etmeniz gereken detayları da göz ardı etmeyin.

Öncelikle şunu söylemeliyiz. Temel yapılandırma işleminde 256MB’lık kurtarma sürücüsüne ihtiyacınız olacaktır. Eğer OEM kurtarma bölümünü eklemeyi seçerseniz, daha fazla yere ihtiyacınız var demektir. Eğer, sadece basit bir kurtarma sürücüsü oluşturuyorsanız, bir 1GB USB flaş sürücü işinizi görecektir. Ancak, OEM kurtarma bölümünü eklemeyi tercih ederseniz en az 16 GB’lik bir flaş sürücü edinmeniz gerekecektir.

            Ancak, bir uyarı daha… Yedekleme yapacağınız sürücüde herhangi bir içerik varsa onu başka bir yere alın. Çünkü Windows 8 yedekleme işleminde USB sürücünüz sıfırlanacak, sadece yedekleme yapılacaktır.

            Sürücünüz hazırsa artık Windowsunuzu yedekleyin.

            Öncelikle giriş ekranını açın. “Kurtarma Sürücüsü Oluştur” ögesini çalıştırın. Bu ögeye Ayarlar bölümünden ulaşabilirsiniz. Genel olarak bilgisayarınızı satın aldığınızda Windows 8 zaten yüklüdür. Eğer, Windows 8 yüklü ise “Bilgisayardaki kurtarma bölümünü kurtarma sürücüsüne kopyalayın” seçeneğini işaretlemelisiniz. Bu detay, bilgisayarınızda bulunan kurtarma bölümünü USB diske aktarmanızı sağlayacaktır. Karşınıza çıkan seçeneklerden flaş sürücüsü ögesini tıklayın ve “Oluştur” deyin.

            Windows 8 işletim sistemi ile ilgili her türlü aksaklıkta sisteminizi yedeklediğiniz USB diskinden başlatabilmeniz  ve sorununuzu kısa sürede girebilmeniz için Windowsunuzu yedekleyin.  

            Yedekleme işlemine ihtiyacınız olan tüm programları ve uygulamaları kurduktan sonra başlamanızda fayda var. Yedek oluşturduğunuz kurtarma sürücüsü herhangi bir aksi durumda ihtiyacınızı görecektir. Çünkü veri kaybı hiçbir şekilde söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle Windowsunuzu yedekleyin. Eğer, kurtarma sürücüsü yerine sistemi yeniden yüklerseniz kişiselleştirdiğiniz bilgisayarınızdaki tüm verilerinizi kaybedersiniz.Kategori: İp Uçları

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş