windows 8 başlangıç menüsü ekleme

| 03 Mart 2012 | 5 Yorum
Windows 8.1 Başlangıç Menüsü eklemek

classic shell uygulamasını ücretsiz bir uygulamadır. Kurulumu yaptığınızda, aşağıdaki ekran görüntüsündeki özelliklerden kişiselleştirdiğiniz bir başlangıç menüsünü kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu uygulama windows8.1 orjinal başlangıç menüsü içinde bir kısa yol oluşturarak, her iki menüyü de kullanmanızı sağlayacaktır. Sol alt köşede yer alan Windows başlangıç düğmesi üzerinde sağ click yaparak, ekran alıntısındaki menu ayarlarına,  ayarlar kısayolu üzerinden ulaşabilirsiniz.

Güncelleme : Takip eden bu yazı aslında windows 8 çıkmadan önceki, tüketici ön izleme sürümü için yazılmıştı ama bu yeni uygulamayı paylaşarak yazımı güncellemek istedim.

windows 8.1 başlangıç menusu eklemek


Önceki yazım;

Windows 8 Start Menu Ekleme Consumer Preview (Tüketici Önizleme) sürümü

Microsoft windows 8 geliştirme sürümünden sonra tüketici sürümünüde yayınladı. Önceki yazımda bundan bahsetmiş ve ilgili linkleri paylaşmıştım. Bu sürümde artık başlangıç butonu tamamen metro arayüze geçmiş durumda. Developer Preview sürümünde windows başlangıç tuşu + R kombinasyonu ile açılan Çalıştır penceresine reg add “HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer” /v RPEnabled /t REG_DWORD /d “0” yazıp çalıştırarak  kayıt defterinden RPEnabled değerini 0 yaparak metro arayüzü kapatabiliyorduk. Ancak Tüketici Önizleme sürümünde bu anahtar bir işe yaramıyor.

Tabletler görmeye alıştığımız metro menü dokunsal monitörler için oldukça cazip olabilir. Ancak biz şu anda henüz geçiş aşamasındayız. Pek çoğumuzun monitörü veya laptop’u malasef dokunmatik değil. Aslında modern bir ara yüz olmasına rağmen eğer isterseniz aşağıdaki adımları takip ederek microsoft tarafından gizlenen menülere ulaşabilirsiniz. Bu işlemleri Windows 8 Consumer Preview 8250 (Tüketici Önizleme) sürümünde gerçekleştirildi.  

 • Masaüstünden Computer iconunu tıklatın.
 • Açılan pencerede view sekmesini seçin.
 • Options düğmesini tıklatın Folder Options penceresi açılacaktır.
 • Yine view sekmesini seçin. Advanced settings ayarları içersinde Hidden files and folders seçimini göreceksiniz. Show hidden files, folders and drives önüne tik koyalım.
 • Hemen altlarında yer alan Hide protected operating system files (Recommended) seçeneğinede tik koyalım.
 • Apply ve OK butonları ile penceremizi kapatalım.

İsterseniz tüm işlemler bittiğinde bu ayarları eski konumuma getirebilirsiniz. Bu işlemler Windows 8 OS’de  Gizli olan dosya, dizin veya sürücülere ve sistem dosya dizinlerine ulaşabilmemizi sağlayacaktır.

 • Simdi Ekranımızın altında yer al alan Menu çubuğu üzerinde sağ klik yapalım.
 • Toolbars> New toolbar seçelim. Ardından isterseniz aşağıda yazdığım yolu adres çubuğunu yapıştırın.
 • C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu
 • İsterseniz kendiniz sol pencerede yer alan My computer iconu üzerinden kendiniz bu seçimi yapın.
 • Ardından pencerenin sağ alt köşesinde yer alan select folder butonu tıklatalım.
 • Artık Araç çubuğumuz üzerinde Start Menu Adında bize kısa yolları gösteren menümüz oluştu.

Windows 8 üzerine kurduğunuz yeni programlarda yine Start Menu dizini içinde ikinci klasörde yer alıyor. İsterseniz bunları sol klik ile tutup menu içine istediğiniz bir yere taşıyabiliriz.  Ben Office ve FTP programını bu yolla taşıdım. Dilerseniz alt araç çubuğunda Sağ klik ile Lock to taskbar önündeki tik i kaldıralım ve Windows 8 Start Menu sünü araç çubuğu üzerinde sürükle bırakla en başa taşıyalım.

ProgramData normalde gizli bir klasördür. Bu klasörü ancak yukarıdaki ilk adımları yaptığımızda ulaşabiliriz. Ancak verdiğim kısa yolu kullandığınızda bu işlemleri yapmanıza gerek kalmayacaktır. Ancak başka işlemlerde de ilerde lazım olabileceğinden bu bilgiyi vermek istedim. 

Eğer bu araç çubuğuna  Shotdown, Restart , Lock Workstation, Sleep Computer ve Hibernate Computer gibi kısayolları eklemek isterseniz. Ekteki dosyada yer alan kısayolları C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu içersine kopyalamanız yeterli olacaktır. Ayrıca windows logo + C ile menu üzerinden Start yaptığınızda Metro Arayüzü üzerinde de bu programları görebilirsiniz. Kısayolları indir.


Eğer bu yönetimi kullanmaz iseniz sol dip köşede beliren kısayol üzerinden metro arayüzüne ulaşabilirsiniz. Yine metro arayüzü üzerinde sürükle bırak ile kurduğunuz programları istediğiniz noktaya taşıyabilirsiniz.

 

Bu yöntem haricinde vistart adında 3. parti yazılımı ile daha gelişmiş bir menu oluşturmak mümkün. Ancak yukarıdaki yöntem eksileri ile beraber bana göre ViStart daha iyi bir çözümdür. Üçüncü parti yazılımları, riskleri ile beraber kabul etmek ve  aynı zamanda belli oranda belleği kullandığını unutmamak gerekir.Kategori: İp Uçları

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Yorum (5)

Trackback URL | Yorum RSS

 1. efe dedi ki:

  start menüyü oluşturdum . görev çubuğunun sağına yerleşti ama sürükle bırakla sola taşınmıyor. yanlış yaptığım bir şeymi var acaba ?

  • editor dedi ki:

   Menu üzerinde Lock the taskbar üzerindeki tik i kaldırman lazım. Taşıma da mouse görünümü aşagı yukarı şeklinde ok olur. Sol klik ile Start Menu yu taşı ve alan kesikli çizginide bu yazıya dogru çek cizgi üzerinde ok < --> şeklide olacaktır.

 2. efe dedi ki:

  teşekkür ederim. oldu

 3. BMaytum dedi ki:

  Yazar:

  Your method to add Start Menu to Windows 8 Consumer Preview looks very interesting. However, I can’t understand your language, could you or a friend post your method in English language please?

  Thank you,
  -BMaytum

  • editor dedi ki:

   Hi,
   it is very easy please apply this step bye step

   * Now at the bottom of the screen’s right-click on the menu bar do it.
   * Toolbars> New toolbar choose. Then I wrote the following path into the address bar and paste if you want.
   C: \ ProgramData \ Microsoft \ Windows \ Start Menu
   * Then select the folder window, click on the lower right corner.
   * Called the Start Menu on the tool bar is now showing us our menu short cuts occurred.
   * If this toolbar Shotdown, Restart, Lock Workstation, Sleep and Hibernate Computer Computer like you want to add shortcuts. Shortcuts in the attached file in C: \ ProgramData \ Microsoft \ Windows \ Start Menu into the copy will suffice. In addition, through the Start menu Windows Logo + C when you see these programs on the Metro Interface. Click and Download Shortcuts in my article name of link “Kısayolları indir.”
   I hope this help you. if you want you can translate this page with google chrome . don’t hesatition write to me. good luck

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş