Windows 7 tam yetki

| 08 Temmuz 2012 | 2 Yorum
Windows7 hackTam yetkiye kavuşun, özellikleri güncelleyip , sıkıcı uyarılardan kurtulup kayıt defteri hileleriyle Windows 7’yi hack’leyebilirsiniz.

Windows’un denetim üssü Kayıt Defteri’dir. Özellikle de Denetim Masası artık yeterli olmuyorsa. Belirli optimizasyon seçenekleriyle gizlenmiş özelliklerden yararlanabilirsiniz. Sizlere bu gizli özelliklerden nasıl yararlanacağınızı tüm ayrıntılarıyla gösteriyoruz. Veri tabanının alt bölümleri beş ana parçaya ayrılır: Windows ayarlarını “HKEY_LOCAL_MACHINE”den, kullanıcı verileri ve ön ayarlamaları “HKEY_USERS” dan , HKEY_CURRENT_CONFIG ’den sistem bilgilerine ve her sistem açılışında kaydedilen verilere, HKEY_CLASSES_ROOT ’dan dosya biçimlerine ve yazılımlara ulaşılabiliyor. Hemen belirtelim Kayıt Defteri’nde değişiklik yapabilmeniz için, oturumu mutlaka yönetici haklarıyla başlatmış olmanız gerekiyor.

Yanlışlıkla girilmiş ya da silinmiş anahtar ve değerler sisteminize kalıcı hasar verebilir. Bu yüzden Kayıt Defteri’nde bir değişiklik yapmadan önce sisteminizin bir yedeğini almamızda fayda var. Bunun için [Win] + [R] tuşuna basın, gelen“Çalıştır” diyalog penceresine “regedit” ifadesini girin ve [Enter] tuşuna basın. Kayıt Defteri yöneticisindeki menülerden “Dosya / Ver”e tıklayın. Bir sonraki açılan pencereden,almak istediğiniz yedek için “tamyedek”gibi anlaşılabilir bir isim girin. “Kayıt türü”nün “Tüm dosyalar” şeklinde seçili olduğundan emin olun. Yedekleme alacağınız yeri belirledikten sonra “Kaydet”e tıklayın.Tabii tüm Kayıt Defteri içeriği yerine tek tek kütük alanlarını da bu şekilde kaydetmeniz mümkün. Daha sonra yaşayacağınız olası sorunlar karşısında tek yapmanız gereken bu kurtarma dosyasına çift tıklamak.

Domain haklarını kazanın

Windows 7, sistem dosyaları ve klasörlerine müdahalede oldukça kısıtlayıcı. Yönetici haklarıyla bile ancak bazı dosyalar okunabiliyor. Ancak TrustedInstaller olarak adlandırılan kullanıcı grubu tam erişim sağlayabiliyor. Böylelikle Windows, sistem dosyalarının değiştirilmesini engelleyerek kendini korumaya çalışıyor. Eğer sistemin derinliklerine tam yetkiyle inmek isterseniz önce domain hakları için TrustedInstaller’ı edinmelisiniz. Herhangi bir öğeye sağ tıklayın ve bağlam menüsünden “authorities”e tıklayın. Bir sonraki adımda “upgrade”i açın ve kaydı “owner” olarak değiştirin. “Other owner and groups” adlı diyalog penceresinden yönetici adını girin. “Check name”e tıkladıktan sonra Windows PC adını otomatik olarak girecek.

Bağlam menüsünü güncelleyin

Windows’un bağlam menüsü örneğin “Gönder” gibi pek çok yararlı işleve sahip. Ancak dosyaların taşınması gibi önemli bazı komutlar eksik. Bunları Kayıt Defteri’nden güncelleyebilirsiniz. “ContextMenuHandler” başlığına gelin ve “Düzen / Yeni” ile oluşturduğunuz anahtara “MoveTo” adını verin. Üzerine tıkladıktan sonra sağ taraftaki “Varsayılan”a çift tıklayın. Dize Düzenle’den Değer Verisi olarak {C2FBB631-2971-11d1-A18COOCO4FD75D13} ifadesini girin. Ayrıca bağlam menüsüne bir bir kopyalama özelliği de ekleyebilirsiniz. “ContextMenuHandler”dan oluşturacağınız anahtara “CopyTo” ismini verin. Varsayılan değer olarak da {C2FBB630-2971-11d1-A18COOCO4FD75D13} ifadesini girin. Böylelikle Kayıt Defteri’ni kapattıktan sonra her iki ifadenin de bağlam menüsüne yerleştiğini göreceksiniz.

Security Essentials yükseltin

Microsoft’un anti virüs uygulaması Security Essentials, maalesef geç güncellendiğinden güvenlik açıklarına sahip. Araç, sunucudan en son kayda alınmış virüs tanımlarını en erken 24 saat sonra alabiliyor. Veri aktarımı sırasında dizüstülerini uyku mod’una alan kullanıcılar, güncellemeleri kaçırdığı için özellikle tehdit altında. Her defasında elle kurulum yapmaksa gerçekten çok zahmetli. Kayıt Defteri’ne yapacağınız  basit bir müdahale ile PC’nizin doğru zamanda açılma olasılığını arttırıp internete bağlayabilirsiniz. Güncelleme için “Signature update” anahtarının kullanım hakkını almanız gerekiyor. “SignatureUpdateInterval”ı işaretleyerek, sağ taraftaki varsayılana çift tıklayıp anahtarın güncelleme aralığını örneğin “3” şeklinde belirleyin. Böylelikle Security Essentials her üç saatte bir sunucuyu yeni anti virüs imzaları için kontrol edecektir.

Sürücülerde isim karmaşasına son

Windows Explorer sürücüleri sıralarken isimlerini alfebetik harflerinden önce  gösteriyor. Eğer sisteminizde çok fazla sabit disk yoksa, bu sıralama genellikle sorun olmuyor. Ne var ki harici ve dahili sabit disk sayısı arttıkça, isimlerin harflerden önce gösterilmesi kafa karıştırıyor. Tabii buna bir de USB yuvaları üzerinden sürücü şeklinde algılanan donanım bileşenleri eklendiğinde durum iyice içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Harflerin isimlerden önce gösterilebilmesi için yeni bir “Düzen / Yeni” ile yeni bir DWORD değeri oluşturun. İsim olarak örneğin “ShowDriveLettersFirst” diyebilirsiniz. Çift tıklayarak açın ve değer olarak “4” ifadesini girin. Böylelikle harflerle isimlerin yerleri değişecek. Bunun için tek yapmanız gereken “Ok”e tıklamanız.

Balonları kaldırın

Windows 7 pek çok yerde uyarı balonlarıyla karşınıza çıkıyor. Bu yapı kullanıcıların çoğunu rahatsız ediyor. Dahası performanstan da alıp götürüyor. Bu meraklı balonlardan kurtulmanız mümkün. Eğer Home sürümü bir işletim sisteminiz varsa, Kayıt Defteri’nden yararlanabilirsiniz. “Enable-BalloonTips” başlığına çift tıklayın. Değeri “0” olarak atayın. Eğer buraya tıkladığınızda karşınıza bir değer gelmiyorsa “Düzen / Yeni / DWORD değeri”nden oluşturabilirsiniz. Diğer işletim sistemi sürümlerinde balonlardan kurtulmak için [Win] + [R]’ye tıkyalın ve gelen pencereye “gpedit.msc” yazın. Akabinde “User configuration / administrative submittals / start menu and taskbar / deactivate all the ballons  notifications”a tıklayın. Başlığa çift tıkladıktan sonra bu sıkıcı özellikten kurtulacaksınız.

Birlikte aç listesine düzen

Bağlam menüsünden “Birlikte aç” komutunu seçtiğinizde Windows size dosyayı hangi yazılımla açabileceğinize ilişkin bir dizi seçenek sunar. Liste aslında, o dosyayı açmak için kullandığınız ve açabileceğiniz tüm uygulamaları içerir. Dizilme sırası ise kullanma sıklığına bağlı olarak değişir. Ne var ki Windows bu listeden ayıklamak istediğiniz uygulamaların silinmesine izin vermiyor. Eğer böyle bir müdahale yapmanız gerekiyorsa basit bir Kayıt Defteri hack’i ile sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Windows’ta bulunan tüm kayıtlı dosya biçimleri görüntülenen anahtarın alt anahtarlarına dağıtılır. O yüzden “birlikte aç” listesinden kaldırmak istediğiniz uygulamanın adını alt anahtarlarda bulmanız gerekiyor. Tabii alt anahtarların alfabetik dizilimi işinizi kolaylaştırıyor. “MRUList” başlığını açın ve gerek duymadığınız harfleri silin.Yaptığınız değişikliğin hayata geçmesi için Kayıt Defteri’ni kapatmanız yeterli.

USB araçlarına erişimi engellemek

Eğer bilgisayarınızı çoklu erişime açık kullanmanızgerekiyorsa, USB belleklere izniniz ve bilginiz olmadan veri kopyalanma riski her zaman için mümkün. Oysa çözümü basit: “StorageDevicePolicies” alt anahtarını oluşturun ve sağ taraftaki pencereden “Düzen / yeni / DWORD değeri (32 bits)” ile “Write Protect” adında bir başlık oluşturun. Çift tıkladıktan sonra değerini “1” olarak atayın. Yaptığınız değişikliklerin çalışması için PC’nizi kapatıp yeniden başlatın. Artık USB belleklere yazma erişimini kısıtladınız. Yaptığınız değişiklikleri geri almak isterseniz “WriteProtect”teki değeri “0” yapmanız yeterli.

Aerosnap devre dışı kalsın

Windows 7 işletim sisteminin getirdiği “gözde” yeniliklerden biri de Aerosnap özelliği. Fark ettiğiniz üzere fare imleci ekranın üst tarafına dokunduğunda etkin olan pencere sağa-sola oynamaya başlıyor. Birden çok pencereyle çalışırken hayli pratik olan bu özellik yine de pek çok kullanıcıyı rahatsız ediyor. Kayıt Defteri sayesinde bu özelliği devre dışı bırakmak için “WindowArrangementActive” başlığına çift tıklayarak değeri “1”den “0”a değiştirmeniz yeterli.

Başlat menusunden web de arama yapmak

Windows 7’de başlat menüsündeki arama alanından web’de arama yapma özelliği etkin halde gelmiyor. Oysa bu özellik işletim sisteminde var. Tek yapmanız gereken etkinleştirmek. Eğer “Explorer” alt anahtarına rastlamadıysanız, kendiniz bir tane yapın. “AddSearchInternetLinkInStartMenu” de değeri “1” olarak atayın. Artık bu arama alanından internete erişmeniz mümkün. Bunun için başlat menüsüne gelin ve “browse internet” yazın. Windows web tarayıcınızı çalıştıracak ve tercih ettiğiniz arama motoruna sizi yönlendirecek. Arama sonucu doğrudan ekranınıza yansıyacak.

Fareyi hızlandırın

Fare imlecini görev çubuğunun üzerine getirdiğinizde Windows size küçük bir ön izleme ekranı sunuyor. Yine de bu görüntüleme işlemi için yarım saniye de olsa bir süre geçiyor; tıpkı diğer tüm uygulamalarda olduğu gibi. Bu boşta geçen zamanı azaltmanız mümkün. Bunun için “400” olan mili saniye değerini “0” olarak değiştirirseniz, farenizi uygulamanın üzerine götürdüğünüz an önizleme hemen karşınızda belirecek. Aslında 0 yerine “100” milisaniye değeri göze daha hoş gelen sonuçlar veriyor. Bağlam menüsünün açılışını da aynı şekilde değiştirebilirsiniz. Bunun için “HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\MenuShowDelay”i değiştirin.

Bağlam meüsünden disk birleştirme

Diskinizi temizlemek için Başlat Menüsü üzerinden yaptığınız yolculuk aslında gerekli müdahalelerle çok daha kısa sürebilir. Bunun yolu da disk birleştirme (defragmentation) özelliğini bağlam menüsüne eklemekten geçiyor. “diskcleanup” anahtarını oluşturduktan sonra “standard”a çift tıklayın ve “clean data storage device”ın değerini değiştirin. Daha sonra “Command” adında bir anahtar oluşturun. “Standard”a çift tıklayın ve işaretli karakter dizisini “cleanmgr.exe/d %1” olarak değiştirin. Kayıt Defteri’ni kapattıktan sonra veri yedekleme cihazının temizlik işlemini başlatabilirsiniz. Sürücüye sağ tıklayın ve yeni menü öğesi olan “clean up data storage device”ı seçin.Kategori: İp Uçları

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Yorum (2)

Trackback URL | Yorum RSS

 1. murat hamduş dedi ki:

  iyi günler windows 7 admin yetkisi duvarını nasıl aşabilrim

 2. Faruk dedi ki:

  Merhaba

  Çalıştığımız iş yerinde kullandığımız bilgisayarlara giriş için öncelikle bizlere verilen kullanıcı adı ve şifreleri kullanarak sisteme giriş sağlıyoruz.

  İş yerinde boş zamanlarda bu bilgisayarlarda video içerikleri paylaşabilmek için youtube ve facebook benzeri bir platform oluşturulmuş bizler için.Buradan kullanıcılar filmler, videolar yükleyip paylaşım yapabiliyor.

  Fakat bu program üzerinden “video yükle” seçeneği seçildiğinde yüklenecek video klasörü görünüyor ama içerisindeki yüklenecek video görünmüyor. Bazı arkadaşlar bunun kolay bir yöntemini bulmuşlar fakat kimseye açıklamıyorlar. Çünkü kendi yükledikleri içeriklerin izlenip beğeni ve yorum almasını istiyorlar.

  Bu konuda yardım edebilir misiniz teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş