windows8’e terfi edin

| 10 Ağustos 2011 |


Windows 8
‘de beklenen özelliklerin, birçoğunu free olan benzeri yazılım ve araçlarla hemen Windows 7 ‘   de denemek istermisiniz ?

Windows 8, Windows’un açılış performansını arttıran bir takım uygulamalar içerecek. Startup Delayer   adlı ücretsiz yazılım, Windows 7 de startup programlarını gecikmeli başlatmanızı sağlıyabiliyor ve sistem daha hızlı açlıyor.

Soluto http://www.soluto.com adlı başka bir yazılım da başlangıçta çalışan programları analiz ederek hangilerini geciktirebileceğinizi, hangilerini tamamen iptal edebileceğinizle ilgili bilgiler veriyor.

Windows 8 ‘le birlikte dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü artıracak bazı optimizasyonlar da yer alacak. Windows 7’ye yükleyebileceğiniz BatteryCare yazılımıyla güç tüketiminizi adam edebilirsiniz. BatteryCare, bilgisayarınızı prizden çektiğinizde fazla güç tüketen Aero arayüzünü ve belli başlı hizmetleri otomatik olarak durdurabiliyor. Ayrıca pilinizin sağlıklı kalması için ne zaman tamamen boşaltmanız gerektiğine dair uyarılarda bulunurken, pil durumuyla ilgili Windows’tan çok daha detaylı bilgiler verebiliyor.

Windows 8 ‘in yeni kullanıcı arabirimi tanıtıldığı anda yaratıcı kullanıcılar Windows 8 arabiriminin Windows 7’de çalışan klonlarını tasarlamaya başladılar. En başarılı olanlardan birisi, Rainmeter yazılımı için geliştirilen Omnimo arayüzü. adresinden Rainmeter’ı indirip kurduktan sonra http://omnimo.info adresinden Omnimo’yu indirip Rainmeter‘a ekleyebilirsiniz. Hatta büyükçe bir monitörünüz varsa Omnimo’yu bir kez denedikten sonra bu arabirimin sunduğu avantajlardan vazgeçmeniz zor olabilir. Yeni nesil arabirimi değil de tanıdık Aero arabirimini güncellemek istiyorsanız 8 Skin Packfor 7‘yi deneyin. Bu tema paketi, Aero arabirimini, sızan Windows 8 ekran görüntülerine benzer bir şekle sokuyor.

Son olarak, Windows Phone 7′nin Metro arabirimiyle Aero arabirimini adeta birleştiren Windows Metro IM ‘i de deneyebilirsiniz.

Windows 8 ‘de bilgisayarınıza bir bakış atarak oturum açmanın nasıl bir olacağını mı hayal ediyorsunuz? Bu deneyimi çok merak ediyorsanız Blink! yazılımını (http://luxand. com/blink) satın alıp Windows 7’de kullanabilirsiniz. Ne yazık ki yazılımın deneme sürümü mevcut değil.

Windows Store gözünüze ilgi çekici göründüyse Allmyapp‘si deneyin (www.all-myapps.com). Allmyapps ile çeşitli kategorilerdeki yüzlerce yazılımı tek tıklamayla yükleyebileceğiniz gibi bazı yazılımları indirimli olarak satın almanız da mümkün.

Intel tarafından geliştirilen AppUp (www. appup.com) ise çoğunluğu ücretsiz yazılımlardan oluşan, yalnızca netbook’lara özel bir uygulama deposu sunuyor. Yazılım güncellemelerinizi otomatik olarak takip etmek için UpdateStar Premium Edition (www.updatestar.com) oldukça detaylı bir çözüm sunuyor.

Ücretsiz sunulan FileHippo.com Update Checker (www. filehippo.com/updatechecker) ise daha az programı tarayabiliyor.

Windows 8’in sistem kurtarma özelliklerini aynen karşılamasalar da genellikle Linux tabanlı önyükleme yapabilen CD’lerden oluşan kurtarma kitleri mevcut. Paragon Rescue Kit 11 Free Edition ve daha deneyimli kullanıcılar için SystemRescueCd (www. sysresccd.org) bunlardan iki tanesi.

Windows Live Mesh‘in mevcut sürümü (http://explore.live.com) tüm Windows kullanıcı profilinizi eşitleyemese de Internet Explorer ayarlarınız ve sık kullanılanlarınızla Microsoft Office ayarlarınızı bilgisayarlarınız arasında eşitleyebiliyor. Sunduğu 5 GB ücretsiz depolama alanı sayesinde önemli dosyalarınızı de hem internette yedeklemeniz hem de bilgisayarlarınız arasında otomatik olarak senkronize etmeniz mümkün.

Sızan sürümlere bakılırsa, Windows Gezgini üzerinde de sürekli çalışmalar yapılıyor ama son halinin nasıl olacağı şimdilik belli değil. Görünüm olarak Windows Gezgini’ne benzemesine rağmen çift bölme, sekmeli arabirim, FTP istemcisi gibi onlarca yeni özellik içeren ücretsiz FreeCommander (www.freecommander. com) yazılımı ilginizi çekebilir. İhtiyacınız yalnızca Windows Gezgini pencerelerinin boyut ve konumlarını kaydedecek bir özellikse ShellFolderFix işinizi görecektir. Diskinizi komple şifreleyerek verilerinizi güvence altına almak istiyorsanız bu işin ustası TrueCrypt’i (www.truecrypt.org) mutlaka deneyin. Ücretsiz ve biraz karmaşık olmasına rağmen sağladığı güvenlik düzeyi çok yüksek.Kategori: Genel

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş