Wi-Fi kopuyorsa bir kaç tavsiye

| 26 Ocak 2012 | 1 Yorum
Kablosuz Modem üzerinden internete bağlanırken zaman zaman kopma problemleri yaşayabilirsiniz. Radyo sinyalleri mobil cihazına ulaşırken ortamda yer alan yakın frekanstaki sinyaller nedeniyle zayflayabilir. Bu durumda ya değiştirilebilir antene sahit bir modem kullanıyorsanız çıkış sinyal gücü daha yüksek bir anten kullanmanız yada mevcut modemin konfigürasyonu içinde yer alan kanal frekansları arasında seçim yapmamız gerekiyor.  Modemize kullanıcı adı ve şifrenizle bağlandıktan sonra Wireless Lan Ayarlarından Channel Selection kısmından ekran görüntüsünde olduğu gibi seçiminizi yapıp, kanalları tek tek deneyebilirsiniz. Default yani varsayılan olarak gelen değer genelde 6, 11 veya 13 olabilir. Benim kullandığım modem ise 11 kanallı. Çevremizde az kullanılan veya çıkış sinyalinizi bozmayacak bir kanalla geçmek hedefimiz olacaktır.Seçimin ardından kablosuzu bağlanınızı kendini yenilecektir. Ardından Bilgisayarınızın sol alt köşesinde yer alan Başlat>Çalıştır kısmına CMD yazıp Çalıştır diyelim. Genelde modemlerde kullanılan IP 192.168.1.1 şeklindedir.

Tüm işlemleri yaparken ADSL iletişimimiz kablosuz bağlantıyı üzerinden olsun. ekran görüntüsündeki gibi sürekli 1Kbyte lik paketler göndererek dönüş zamanlarına bakıyorum. Sürekli atılmasının sebebi zaman aşımı yada donanım hatası gibi arada gelecek iletileride kontrol etmektir. Bu işlemi yaparken aynı zamanda bağlantı hızınında stabil olup olmadığını kontrol edin. Ekran görüntüsündeki gibi 54Mbps ile bağlandığınızda sürekli kalması   anlık yükselme ve artma yapmaması gerekir.

Ortamızda size en hızlı dönüş yapan problemsiz kanalı bu şekilde tespit ettikten sonra ReAuthentication Timer yani kopmadan olursa tekrar bağlanma denemesi için geçen süre, Idle Timeout yanıt verme için bekleme süresi gibi zamanlarları artırıp azaltarak kendiniz için optimum değerleri belirleyebilirsiniz.

Yine Wireless LAN sekmesinde Output Power Çıkış Gücünün maksimum olduğunu kontrol edin. Eğer senkronizasyon alanı  preamble  long 128 bits kullanırken short 56 bits kullanıyor.  Default olarak bu long dur ancak short seçerek wifi senkronizasyon paket boyutunu küçültebiliriz. 

Bu arada modeminizin markasına bağlı olarak internet üzerinden çeşitli firmware güncellemeleri inceleyebilirsiniz. Modem konfigurasyon sayfasından indireceğiniz ilgili dosyayı genelde araçlar yazılım güncellemesi kısmından yüklemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca mevcut pc nizin wi-fi ethernet sürücüsünüde güncelleyip, Denetim Masası > Sistem > Donanım > Aygıt Yöneticisi üzerinden mevcut ağ bağdaştırıcınızı tespit edip, ilgili destek sitesinden bulup indirin. Aslında Notebook kullanıyorsanız modelini resmi sitesinden sorguladığınızda tüm günceleştirilmiş donanım yazılımlarınada ulaşabilirsiniz.

Son olarak;

  • WAN Seçeneklerinde Nailed-Up Connection yani sabitlenmiş bağlantı
  • Wireless LAN Seçeneklerinde de Security Mode yani güvenlik modunu WPA-SPK olarak ayarlayın.

Modemin kullandığı 802.11 iletişim modu mix seçilirse , 802.11b için 11 Mbps, 802.11g için 54 Mbps, 802.11n içinse 108/300 Mbps teorik hızlarında olacaktır. 802.11 n wlan teknolojisini kullanan  300Mbps destekleyen ADSL modemler diğer g,b altyapısına göre daha hızlı duruma gelmiştir.Kategori: İp Uçları

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Yorum (1)

Trackback URL | Yorum RSS

  1. Ünal dedi ki:

    Kanalı 11 yaptım,internet hızım 3 kat yükseldi 🙂 Var mı başka püf noktalar hocam..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş