Weibo Twitterın Çin versiyonu

| 17 Aralık 2011 |


Pekin micro-bloglarda kimlik zorunluluğu getirdi.

Yapılan araştırmalarda sosyal paylaşım platformlarının internet kullanıcıları üzerindeki etkilerinin giderek arttığı belirlendi. Uzmanların yaptığı araştırma sonuçlarına göre Facebook, Twitter ve Google+ gibi dünya üzerinde genel olarak kullanılan platformların dışında ülkelerin kendilerine özel tasarım platformları da bu araştırmanın sonuçlarını doğruluyor.
Özel tasarım mikro-bloglardan biri olan Weibo’ya giriş için Pekin şehri yönetimi kullanıcı kimlik bilgilerini kaydetme zorunluluğu getirdi. Şehir yönetimi tarafından alınan kararda “Twitter Çincesi” olarak bilinen Weibo’da hükümet ve yetki kişilere yönelik yıkıcı eleştiri yoğunluğunun rol aldığı belirtiliyor. Sosyal paylaşım platformunu yeni kullanmak isteyen kullanıcılar isim ve soyadlarını kayıt altına aldırmak zorunda. Eski kullanıcılar içinde bu kayıt işlemi için yönetim tarafından üç ay süre verildi. Bu süre içerisinde isim ve soyadlarını kimliklerinde doğrulanacak şekilde kayıt etmeyen kullanıcıların hesapları kapatılacak. Bu sayede internet üzerinde dolaşan bilgi kirliliğinin önüne geçeceklerini düşünen Çinli yetkililer bu kararın yönetim olarak alınmasına rağmen konusunda uzman sosyologlarında görüşlerinin alındığını belirtiyorlar.
Sosyal bilimler alanında uzman Lui Ruisheng’e göre Weibo üzerindeki bilgi kirliliği yönetim karşıtları oluşturulmasını kolaylaştırıyor. Gerçek kimliklerini paylaşmak zorunda olmadan bilgi verilmesinin sakıncalarını ileten Ruisheng bu uygulamanın yararlı olacağını düşündüğünü iletiyor. İsim ve soyadların kayıt edilmesinin bilgi paylaşımını durduracağı görüşüne katılmayan uzmana göre insanlar elindeki doğru bilgileri paylaşmaktan kaçınmayacaktır.
Şehir yönetimi tarafından alınan yeni uygulama kayıtlı internet sitelerinin 16 maddelik yeni kurallara uymak zorunda bırakacak. Düzenleme yapılmadan önce sitelere kullanıcılar bilgilerini isteklerine bağlı olarak kayıt ettiriyorlardı. Sina ve Sohu olarak en fazla kullanıcısı olan micro-blogların ülke dışında da yaklaşık 200 milyon kullanıcısı bulunuyor. Uygulama şimdilik sadece Pekin ile sınırlı durumda.Kategori: Magazin

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş