USB Kaspersky Rescue Disk Oluşturma

| 06 Eylül 2011 | 1 Yorum


 

 

 

Etkili bir virüs taraması nasıl yapılır ?

Eğer kullandığınız güvenlik yazılımından şüphe duyuyorsanız,bilgisayarınızı USB’den yada DVD sürücünüzden başlatarak etkili bir bir biçimde kontrol edebilirsiniz.Zararlı yazılımlara veya virüslere karşı işletim sisteminin açılışla birlikte bir Güvenlik Yazılımı ile kontrol etmek, en etklili çözümlerden biridir. Bir çok virüs programı arasından bana göre daha fazla ön plana çıkan Kaspersky internet security uygulamasından bahsetmek istiyorum.

http://www.kaspersky.com/trials indireceğiniz internet güvenlik programını satın almasanız dahi 30 gün için tam sürümü satın almışcasına kısıtlamasız  kullanabiliyorsunuz. İndirme sırasıda size sorulan e-mail adresini yazdığınızda 80 Mbyte civasındaki 2012 Kaspersky İnternet Security programını download edip kurabilirsiniz. Kurulum sırasında next butonu ile default ayarları seçin. Ardından programı güncelleyip, sisteminizi yeniden başlatın. Tools butonu ile Kaspersky Rescue Disk alanına ulaşıp Create dügmesini tıklayın. Bu sekmede iki seçeneginiz var.

Biz “Download ISO image from Kaspersky Lab server” seçenegi ile Kaspersky Serverden iso formatındaki dosyayı indiriyoruz. Bu dosya işletim sistemine bağlı olarak, Microsoft Windows XP’de C:Documents and SettingsAll UsersApplication DataKaspersky LabAVP12DataRdisk  Microsoft Windows Vista and Microsoft Windows 7 işletim sistemlerinde C:ProgramDataKaspersky LabAVP12DataRdisk  klasörlerine içersine iso uzantılı dosya otomatik olarak indiriliyor.

Sistemimizi tekrar başlatıp aynı alana geldiğimizde bu sefer bu iso dosyası güncelleniyor. Ardından USB yada DVD üzerine bu image dosyasını yazıyorsunuz. İsterseniz bu image dosyasını hardiske kaydedip daha sonra da CD ye yazdırabilirsiniz. Fakat işletim sisteminiz güncel değilse bazı Microsoft Hotfix bileşenleriniz önceden yüklemeniz için bir uyarı penceresi açılıyor ve ilgili sayfaya yönlendiriliyorsunuz. BIOS ayarlarından açılışta USB desteğini veya boot device olarak DVD sürücünüzü seçip, PC nizi başlatıp güvenlik taramanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yine http://www.kaspersky.com/virusscanner adresinden indireceğiniz Kaspersky Virus Removal Tool 2010 ‘la manual olarak virus taraması yapabilir veya Kaspersky Rescue Disk 10 iso dosyasını indirip CD ye yazdırıp başlangıç Boot CD si yapabilirsiniz.

 Kategori: Yazılım

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Yorum (1)

Trackback URL | Yorum RSS

  1. brop dedi ki:

    Oldukça faydalı oldu. Bence kaspersky bu konuda oldukça iyi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş