USB Bellek Virus Koruma Yöntemi 7 adım

| 16 Ocak 2012 | 9 Yorum
USB Belleklerinize virus bulaşmasın

Çok fazla kullandığımız USB bellek teknolojisi pratik, popüler ve kullanışlı. Oldukça küçük bir yapı içinde inanılmaz boyutta bilgileri taşıyabiliyoruz. Bu yaygın kullanım,Flash Belleği virus yazarlarının hedefi haline getiriyor. Autorun.inf dosyası kullanılarak otomatik   olarak zararlı bileşenler sisteme yayılıyor. 2011 İstatistiklerine göre Autorun.inf üzerinden virus yayılması   % 6,5 oranı başı çekiyor. USB Belleklerin Root Alanı yazmaya karşı koruyarak autorun.inf üzerinden yayılmak isteyen viruslere karşı önlem alabiliriz. Bu işlem için NTFS Güvenlik Özelliklerini kullanmamız gerekiyor.

flash_bellek_korumaBu yöntem windows işletim sürümünden bağımsız olarak NTFS için her zaman uygulanabilir. Mantık hepsinde aynıdır.

Başlık USB Flash Bellek olmasına rağmen bu yöntemi TeraByte lık  olan Sabit Disklerde için bile yapabilirsiniz. Hatta yapmanız ısrarlar tavsiye ederim. Şahsi bilgilerin ,fotograf,video dosyaların kaybının telafisi oldukça zordur ve bazen de mümkün degildir. 

Disk biçimlendirme nedir?

Diskleri biçimlendirdiğimizde aslında verileri depolamak için sabit diskimiz de bir dosya sistemi oluşturuyoruz demektir.
Bunu FAT(FAT16), FAT32 veya NTFS formlarında yapabiliriz.
NTFS olarak yaygın olarak kullanılan ve en son yapı ,

 • Disk üzerinden oluşan hataların otomatik olarak işletim sistemi tarafından kurtarılması,
 • 32GB byte dan daha büyük bir bölüm oluşturmak
 • En önemlisi dosyalara dizinlere erişim hakların izinlerin ve şifreleme özellikleri gibi izinlerin kullanılması

ile diğerlerinden ayrılır.

Yukarıdaki özellikler FAT, FAT32 gibi dosya sistemlerinde desteklenmez.

Bu nokta USB Belleğimizi zararlı yazılımlara karşı korumak adına zaten bizde, NFTS dosya sisteminin güvenlik ve erişim hakları özelliğinden faydalanmış olacağız.

Sırasıyla görseleride dikkate alarak aşağıdaki adımları uygulayalım.

Bu 7 adım oldukça basit işlemler;

1- Mevcut belleğimizdeki bilgileri, bilgisayarımızın sabit diskinde bir klasöre yedekleyelim.
2- Belleğimizi NTFS formatında biçimlendirelim. Eğer burda bir problem yok ise 3.Adımı atlayabiliriz.

3-Eğer Seçeneklerde NTFS yok ise bellek bilgisayara takılı iken Başlat > Çalıştır > devmgmt.msc yazıp,   Tamam ı tıklatın. Karşınıza gelen Aygıt Yöneticisi Penceresinde Disket Sürücüleri Sekmesindeki + yı tıklatıp ilgili Memory USB Device bulup, sağ tuş ile özelliklerine girin.

Daha sonra İlkeler sekmesinden “Performans için en iyi duruma getir” seçeneğini seçip, uygulayalım. Bu işlem formatlama sırasında NTFS seçeneğinin oluşması için yapılmaktadır.

4- Bilgisayarım ikonu tıklatıp, açılan pencere üst menüsünden Araçlar > Klasör Seçenekleri > Görünüm   sekmesinde “Basit Dosya paylaşımı kullan” önündeki tik işaretini kaldırıp, uygula butonuna basalım. Tüm bu adımları bitirdikten sonra bunu isterseniz tekrar geri alabilirsiniz. Bu işlem USB bellek ve oluşturulacak kabuk klasör için gerekli izinleri vermemizi sağlayacaktır.

5- Belleğimizin içinde örneğin SAFE adında bir klasör oluşturun. Bu isim çok önemli değil. Bu klasör sizin aktif olarak kullanacağınız kısım olup, USB root kısmı kullanılmayacaktır.

6-  Taşınabilir belleğimize Masaüstündeki   Bilgisayarımı tıklatıp , sağ tık ile Özellikler üzerinden Güvenlik sekmesine girip everyone özelliklerini ekran görüntüsündeki gibi düzenleyelim. Pencereyi Uygulama ve Tamam ile kapatalım.

7- Şimdide SAFE klasörü için yukarıdaki işlemi yapıyoruz. Bu sefer izin ayarlarını şu şekilde yapıyoruz.

Artık bu işlemlerden sonra root kısmında sag klik ile yeni bir txt dosyası oluşturmak istediğimde aşağıdaki uyarıyı alıyorum. Bu şekilde boot kısmına bulaşan zararlı dosyalardan kurtulmuş oluyoruz.  

” Bu bilgileri ne kadar çok kişiyle paylaşırsanız,  şahsi dosyalarınızın zarar görmesini ve virüsün çevrenizdeki yakınlarınıza yayılması o kadar çok engelleyebilirsiniz.  Kategori: Genel, İp Uçları

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Yorum (9)

Trackback URL | Yorum RSS

 1. ali dedi ki:

  benim usb belleklerdeki autoran.inf ı boot tan siliyorum.
  pc yi açıp usb bellegi taktıgımda tekrar usb de autoran.inf oluşuyor.
  virüs pc demi usb demi? ben usb diski sildigime göre virüsün pc de oldugunu vede bunun txt komutu şeklinde oldugunu sanıyorum çünki pc yi çeşitli virüs programlarıyla tarattıdıgımda virüs bulamıyorum.
  bunun için neyi önerirsiniz?

 2. ali dedi ki:

  USB Belleklerin Root Alanı yazmaya karşı koruyarak autorun.inf üzerinden yayılmak isteyen viruslere karşı önlem alabiliriz. demişsiniz
  örnegin ben diski boot tan yükleme amaçlı programlar için kullansam.Yukarıdaki 7 etaplı yöntem uygulamasının sonucu boot tan açılmayıda engellermi?

  • Bora M. Deniz dedi ki:

   Kullandığım bir yöntemdir, denemelisin. Alternatifi yine autorun.inf dosyasını kendin oluşturup gizli ve salt okunur olarak USB ye koyman da olabilir. Ben yazımdaki yöntemi tercih ederdim.

 3. ali dedi ki:

  ben xp prof. işletimini kullanıyorum.
  6 maddede ki kota ile 6. ve 7. maddedeki güvenlik butonu bu işletimde çıkmıyor.
  uygulamanın 6 ve 7 maddesini başka yolla nasıl oluşturabilirim

 4. ali dedi ki:

  autoran.inf ın görünürlülügünün bana bir avantajı yok ben onu başka bir programla usb nin içindeki autorun virüsünü zaten görebiliyorum. Herbir başka usb flashdisk veya sd kart taktıgımda taktıgımda virüs hemen ona sıçrıyor.

 5. ali dedi ki:

  iki adet olumsuz soru yazmmıştım onları okuyanlar üçkagıdınıza uyanmasın diye silmişsiniz.
  sanırım bu kopyala yapıştır veya kafadan sallama ve uydurma bir bilgiydi,bu gerçek anlaşılmasın diye sanırım can alıcı bu sorularımı sildiniz.
  hayırlı enayiler dilerim

 6. Bora M. Deniz dedi ki:

  Siteye her zaman bakamadığım geç yanıt veriyor olabilirim. USB nin NTFS formatında olması yetkilendirme açısında gerekli FAT veya FAT32 formatlarında 6. ve 7. adımları oluşturamazsınız.
  Yazıdakileri uygulayan pek çok kullanıcı oldu ben ilk sizden olumsuz yorumlar aldım. Göremediğimiz şeyler olabilir ama art niyet aramak yanlış.
  Heyatta ki her şeye biraz daha geniş açıdan ve empati duyarak yaklaşmakta fayda var. Yazıdaki her adımı dikkatlice uygulamanızı sağlık veririm.

 7. Murat dedi ki:

  Bu yazı bana flash disk virüsleri konusunda ilham olmuştu. Buradaki tarifler windows xp pro sürümüne göre yapılmıştır. Xp home de kesinlikle olmuyor. Windows 7 ve 8 de NTFS biçimlendirmede sorun yok. İlham aldığım bu yazının win 7 ve 8’e göre düzenlemesini yaptım. Linkten bakabilirsiniz.

  • Bora M. Deniz dedi ki:

   Merhaba Murat, geri bildirimin için teşekkür ederim. XP Home Edition security opsiyonu içermediğinden güvenlik ayarlarını yapmak sorun. Ancak bu işlemi bir kere uygun bir işletim sisteminde yaptığınız taktirde ve artık USB yi bozulana kadar kullanmanız mümkün.iyi bloglar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş