Ultrabook yeni nesil laptoplar

| 06 Nisan 2012 |
Ultrabook nedir?

Ultrabook, intel tarafından tarafından desteklenen bir tasarım, daha hafif ince aynı notebook performansında yeni konsept. 2011 sonlarında başlayan bu tasarımın tabi ki ilham kaynağı Apple firmasının çıkarmış olduğu Macbook Air. Windows 8 işletim sisteminin yeni yılda kullanılmaya başlamasıyla dokunmatik ekran, cloud teknolojileri ve tüm cihazlarla konuşma özelliği barındıran kablosuz iletişim özelliklerine sahip olacak, en önemliside yüksek performansta özellikleri ve daha fazla batarya ömrü ile hafif olmasıyla daha mobil bir ürün. Üreticiler 10″-15″ ekran aralığında, optik sürücü ve SSD (Solit State Disk) e sahip oldukça oldukça ince ve kompakt bu ürünler üzerinde çalışmalarına ve pazar paylarını arttırmaya çalışıyorlar. Muhtemelen tablet lerle beraber bu teknolojinin de pazar payının hızla artacağını ve fiyatlarının daha makul seviyelere geleceğini düşünüyorum. Şu anda bu yeni tablet teknoloji ile beraber laptop ların satışları olumsuz etkilenmiş olacak ki yeni nesil laptoplar yani ultrabooklar pazara girmeye başladı. yurdışı fiyatları 1000-1400$ aralığında seyrediyor. Teknoloji harikası ultrabooklara kısaca bir göz atalım.

Asus Zenbook UX31

Görme fırsatı bulduğum Asus Zenbook UX31 özellikle tasarımda kullandığı alüminyum kasa ile oldukça güven verici bir görsellik sergiliyor. 13,3″nve 1600×900 piksel ekranı , 1.8GHz Çift çekirdekli Core i7 işlemcisi, hızlı performası ki buda iki saniyelik açılış süresi ve sessizliği ile baştan çıkarıcı. 256 GB SSD depolama alanı 5 saatlik pil ömrü oldukça yeterli. En kalın yeri sadece 9 mm olan bu ultrabook modellerini ASUS teknolojisi ZENBOOK olarak adlandırıyor.
Daha fazla detay için Asus Zenbook UX31  sayfasımı ziyaret edebilirsiniz.

Acer Aspire S3 ise yine bu segmentteki başka bir teknolojik ürün. Acer s3,  4GB Ram, 1.7 GHz Core i7 işlemci, 13,3″ ekran ve 500 GB sabit diske sahip. Pil ömrü ise 180 dakika civarında belirtilmiş.

DELL XPS 13  Carbon Fiber ve Alüminyum karışımından oluşan bir kasaya sahip bu ürün 6-18mm arasında bir inceliğe sahip.  Dell2in 15Z laptopunun küçültülmüş bir modeli. 13″ Gorilla Glass ekrana, 1,6 GHz i7 işlemci, 4 GB Ram ve 256 GByte SSD ye sahip bu teknolojik üründe arkadan aydınlatma ve klavye dizaynı göze hitap ediyor. 177 dakikalık batarya ömrü ile rakiplerinin biraz gerisinde kalıyor.

HP ENVY 14 Spectre de NFC teknolojisinede yer verilmiş. Temassız Güvenli kredi kartı olarak kullanabilirsiniz. 14″ 1600×900 piksel ekran, 1.6 GHz Core i5 işlemci ve 4GByte lık bir RAM ‘le desteklenen bu teknoloji de 128 GB ‘lık SSD kullanılmış. Intel Core i7 ULV işlemcili modelide mevcut. Bu ürün 206 saat batarya ömrüne sahip ancak Long lasting battery ile 9,5 saate kadar arttırabilmeniz mümkün.

Toshiba Satellite Z830-10U ise 8,3 mm ve 1,3 kg ağırlığı ile oldukça ultra bir notebook. 205 dk pil ömrü, 1,4 GHz core i5 işlemci ve 128GB SSD depolama ile bu segmenteki yerini alıyor.Kategori: Laptop

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş