Twitter ‘a kaydolmadınız mı?

| 04 Ağustos 2011 |


Twitter Nedir?

Twitter Rehberi niteliğinde kısaca…

Twitter yurdışında SMS üzerinden hizmet veriyor. Bu yüzden mesajınızda kullanabileceğiniz kareker sayısı 140 ile sınırlandırılmış. Buna ingilizcede kuşların çıkarmış olduğu sesden esinlenerek “tweet” denmiş. Twitter da tweet yapan insanların bulunduğu sosyal paylaşım platformuna verilen isim oluyor. Twitter‘in simgesi sarı gagalı mavi renkli bir kuş aslında. Neyse tweet olayı cep mesajlarındaki mesajlaşmaya benziyor ancak burda mesajınızı iki kişi arasında değil, herkes tarafından görülebiliyor.  Bazen bazıları sizin mesajlarınızı başkalarınıa iletebiliyorda bunada bu cemiyette “retweet” adı veriliyor.

Facebook tan farklı olarak tek bir mesaj ile anlık iletişim kurmak ve takip edilmek bu hizmetin gücünü açıkça gösteriyor….

Öncelikle siteye üye olmamız gerekiyor.
Twitter sayfasına bağlanıp, ücretsiz olarak kayıt yaptırabiliyoruz. Kullanıcı adı, parola ve e-posta gibi temel bilgilerimizi verdikten sonra e-posta adresimize bilgilendirme ve doğrulama postası geliyor. Bu bilgilendirme e-mail ‘i yardımıyla hesap bilgilerinize ulaşıp, biraz daha özelleştirme yapabiliyoruz. Sayfanıza bağlandığınızda ıssız bir adaya düşmüş gibi hissedebilirsiniz kendinizi. Bu durumda Kimi Takip Etmeli sekmesinden “Arkadaşlarını Bul” seçeneği ile “Find People” ve “Find on other network” gibi linklerle Yahoo, Gmail, Live Mail gibi e-mail hizmetleri veren sitelere üye arkadaşlarınızı twitter hesabınız olduğu konusunda bilgilendiriliyor. İlgili hizmet veren sitedeki kullanıcı adı ve parolanızı yazdıktan sonra ki bunlar kaydedilmiyor adres defteriniz taranıyor ve aynı e-posta adresi ile twitter hesabı olan arkadaşlarınız listeleniyor. Siz takip etmek istediklerinizi işaretleyip “Follow” linki ile bunu takip ettikleriniz arasına ekliyorsunuz.Daha sonra bu alana erişmek için “Find People” linkini kullanıyoruz. Bu arada ortak arkadaşlar kanalı ile başka kişiler sizi yada siz onları takip listelerine ekleyebilir. İsterseniz Twitter size takipçi önerebiliyor veya siz ilgi alanınıza göre kategorilere göz atıp seçim yapabiliyorsunuz.

Profil bilgileriniz..

Twitter hesabınıza eriştikten sonra “Profil” linkinden profil düzenle ile ilgili ayarları, güncellemeleri ve değişiklikleri yapabilirsiniz. Bunlar  Hesap, Şifre, Mobil, Bildirimler, Profil,Tasarım, Uygulamalar sekmeleri altında toplanmış. Hesap l Zaman dilimi alanından local saat farkı ayarlarını yapmak doğru tweet zamanlarının belirtilmesi için ve Tweet Gizliliği ile   sadece izin verilen kişilerin güncellemeleri görmesini isteyenlere için önemli. Hesabınızda görüntülenecek resim için Profil l Resim sekmesini kullanıyoruz. Yine tasarım sekmesinden kullanacağınız arka plan ve renkleri güncelleyebiliyorsunuz. Uygulamalar kısmı ise cep telefonundan yada google gibi servislerden twitter e otomatik mesaj gönderilmesini sağlayan servislerin listelendiği alanımız.

Favori tweet’ler…

En az, yazdığınız tweet’lerin RT edilmesi kadar önemli bir diğer etken de tweet’lerinizin diğer Twitter kullanıcıları tarafından favorilere eklenmesidir. Zira birçok Twitter kullanıcısı, popüler Twitter kullanıcılarının favori tweet’leri listelerine bakıyor ve buralardan kendilerine takip edecek kullanıcı arıyor. Eğer tweet’leriniz bol bol favorilere eklenirse, o halde zamanla takipçi sayınız da artacak demektir.

Gündemi takip edin..

Twitter’da “Gündem” adıyla yer alan bir bölüm bulunuyor. İngilizce ismiyle “Trending Topics” olan bu bölüm, o esnada Twitter’da en çok konuşulan konuları listeler. Kimi gündem maddeleri # ile başlar. Bunlara hashtag denir. Gündeme, o esnada tüm dünya çapında konuşulan bir haberden tutun da, o gün içerisinde popüler olmuş bir Twitter etiketi de girebiliyor. Tek tıklamayla gerçek zamanlı olarak dünya çapında tüm yazılanları görüntüleyebiliyorsunuz. Gündem ile ilgili bir tweet yazdığınızda ya da bir hashtag’i kullandığınızda, diğer kullanıcılar gündemi takip ederken sizin tweet’lerinize rastlayacaktır. Hem de Twitter’ın gündemi değiştirebilecek potansiyel sosyal medya gücüne katkıda bulunmuş olursunuz. Bu sayede sosyal ağın içerisinde daha etkili bir şekilde dahil olmakla birlikte, daha fazla takipçi kazanmış olacaksınız.Kategori: Internet

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş