TV 3D Neler Getiriyor !

| 20 Temmuz 2011 | 1 Yorum


TV 3D,

PC Televizyon demek daha doğru !

 

Henüz evlerde daha yayınlaşmamış olsada gözlükle seyredilen   TV 3D‘ ler artık yerini gözlüksüz seyredebilen 3D SMART teknolojine bırakıyor. LCD, LED ve ardında High Definition ve Full HD derken 3D teknojine geçen Televizyon üreticileri daha akıllı TV leri kullanıcıların hizmetine sunuyorlar. Yayın aboneliklerinin 3D ye doğru kayması ve 3D Fimlerin cazibesi yakın gelecekte kullanıcıların bu TV lere yönelmesinde etkili olacak. 3D akıllı   TV ‘ler kullanılan internet yapısı ile özellikle Dailymotion, YouTube gibi video paylaşım platfomları yanında Twitter, Facebook, Google Plus gibi sosyal medya ve etkileşim ortamlarınıda içermesi bu teknolojiyi oldukça cazip bir hale getiriyor.   Vizontele filmini seyredenler hatırlayacaklardır. Bir sahnede “Zeki Müren’ de bizi görcek mi?” diye bir replik geçmişti. Evet artık etkileşimli karşılıklı bir iletişim aracı olan 3D Tv ‘lerde bu mümkün olacak artık. TV pazarında bu segmente Samsung D800 , Philips PFL6606, Sony HX720, LG LW5500, Panasonic Viera VT30, Toshiba  Regza 20GL1 gibi ürünler göze çarpıyor.

3D Teknolojisinin yapısı..

Gözlükleri tamamen ortadan kaldıran 3D teknolojisisinin yapısı içersinde küçük merceklerin etkisi var. Oto stereoskopik bir ekran sol ve sağ görüntünün piksellerini yan yana görüntülüyor. Her gözün sadece “kendine ait” olanı görmesi için, her pikselin önüne yerleştirilmiş küçük mercekler görüntü sinyalini sol ve sağ olmak üzere ikiye ayırıyorlar. Böylece, gözlük aslında ortadan kalkmamış, sadece gözünüzden ekrana taşınmış oluyor. Merceklerin ışık hüzmelerini tam olarak odaklayabileceği bir   ideal noktanin yanı sıra, 3D görüntünün iyi göründüğü belirli bir bakış açısı da var.

Geniş ekranlı bir TVde sadece tek bir izleyicinin belirli ideal noktadan görüntüyü izlemesi elbette kabul edilebilir bir şey değil. Toshiba, bunun önüne geçmek için uğraşıyor. Güçlü Celi işlemcisi, iki adet 3D görüntüden yola çıkarak dokuz adet stereoskopik görüntü oluşturuyor. 3.340 x 2.160 gibi çok yüksek çözünürlüğe sahip 20 inçlik televizyonda, yeniden hesaplanan pikseller ile orijinal pikseller arasında belirli bir renk geçişi yapılıyor.Böylece, dokuz farklı göz için belirli açıyla yeni görüntü noktaları belirleniyor. Dokuz bölgenin uygun görüntü noktalarının doğru gözlere ulaşması için, izleyicilerin aygıttan yaklaşık 90 cm uzaklıkta durmaları gerekiyor.
Maksimum yatay izleme açısının 49 derece olması, her bir izleyicinin bir diğerinden en fazla 30 cm uzakta olabileceği anlamına geliyor ve bu yüzden televizyonun önüne en fazla iki izleyici oturabiliyor. Maksimum izleOto stereoskopik bir ekran sol ve sağ görüntünün piksellerini yan yana görüntülüyor. Her gözün sadece “kendine ait” olanı görmesi için, her pikselin önüne yerleştirilmiş küçük mercekler görüntü sinyalini sol ve sağ olmak üzere ikiye ayırıyorlar. Böylece, gözlük aslında ortadan kalkmamış, sadece gözünüzden ekrana taşınmış oluyor. Merceklerin ışık hüzmelerini tam olarak odaklayabileceği bir ideal nokta’nm yanı sıra, 3D görüntünün iyi göründüğü belirli bir bakış açısı da var. Toplamda stereo etkisinin izlenebileceği dokuz ideal nokta var. Her biri beş sıvı kristal katmanından oluşan iki yüzü dışbükey mercekler kapatılabiliyor ve kapatıldığında bu ideal noktaları birbirlerine akıcı bir şekilde aktarabiliyorlar. Böylece izleyici kararlı bir stereo etkisine kavuşuyor.Kategori: Smart TV

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Yorum (1)

Trackback URL | Yorum RSS

  1. Max dedi ki:

    This article is presently what did you say? I need, thank you.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş