Trafik Navigasyon Yandex

| 03 Şubat 2015 | 7 Yorum
Yandex Navigasyon Özellikleri ve Kullanımı

Yandex Navigasyon sahadan eş zamanlı trafik bilgisi sunarak ulaşımda ki yön bulma ve trafik yoğunluğuna göre alternatif yollardan yararlanma özellikleri, sesli komut ile hedef belirleme, sesli navigasyon , türkçe dil desteği ve ücretsiz olmasıyla mobil cihazlarımızda mutlaka bulundurulması gereken bir uygulama. Bu konuda yazmak istedim çünkü çevremde bu uygulamayı yüklemiş ama tam olarak kullanamayanlar oldukça fazla.  Türkçe Sesli yönlendirme ve Sesli komutla hedefi belirlemeniz ve trafik yogunluğuna göre alternatif rotaların hesaplanması ve dinamik geri bildirimlerle , çevrim dışı şehir haritaları ile pek çok ücretli navigasyon programlarının çok iyi bir alternatif olabilecek bit uygulama. Yazımda önemli ip uçlarını ile nasıl etkin kullanılabileceğini inceleyebilirsiniz.

Yandex Navigasyon, işletim sisteminize göre Google play, App Store veya Windows Phone Store gibi sanal magazalardan ücretsiz olarak indirilebilir. Yükleme sonrası kurulumda telefonunuzun konum bilgisi vs. gibi özellikleri erişim isteyecektir.

Yandex Navigasyon Sesli Yönlendirme “Rota Hesaplandı”

Öncelikle uygulamanın bizi sesli yönlendirmesini, hedefe kalan tahmini süre ve yönlendirme okları ile önceden bilgilendirme gibi özellikleri kullanabilmemiz için kullandığımız mobil cihazın GPS konum özelliği açmamız mutlaka gerekli. Bildiğiniz gibi, GPS özelliği bizim uydu üzerinden konumumuzun tam olarak belirlenmesi için gereklidir.

GPS açık olduğunda da cihazın uydu bağlantılarını yakalaması ve haberleşmesi gerekiyor. Mobil cihazımızın bildirim menu barında GPS in açık olduğu iconu yanında, uygulamayı başlatığımızda UYDU ile haberleştiğini gösteren ikinci bir icon belirecektir.

En çok karşılaşılan sorun Yandex Navigasyonun Sesli Yönlendirme yapmaması şeklinde ki şikayetlerdir. Uygulama size Rota Hesaplandı der ve bundan sonra hiç bir sesli yönlendirme yapmaz bunun nedeni GPS Uydu haberleşmesinin yapılmamış olmasıdır. Cihazın açık bir alanda yada aracın içinde kullanılması “GPS aranıyor” bildirimi bir süre sonra enlem koordinat bilgilerine bırakacaktır.

Telefonunuzun Bildirim Ekranında “GPS Aranıyor”

GPS Aranıyor mesajı“GPS” bağlantısı sağlandıktan sonra

GPS_lokasyon_bulundu

 Yandex Navigasyon da hedef belirleme

Ekranın sol alt köşesinde yer alan arama iconu üzerinden hedefimizi yazarak belirleyebiliriz. Ayrıca Yandex bir kolaylık yaparak bize kategoriler altıdan sınıflandırmalar yaparak en yakın oto yıkama, restorantlar gibi hedefleri kolaylıkla bulmamızı sağlayacak bir özellik kullanmış. Oldukça başarılı.

yandex_navigasyon04

Arama yardımıyla yakın çevremizde gidebileceğimiz yerlerin kategori başlıkları

yandex_navigasyon03

 

Menu ayarlar kısmından Yandex Navigasyonun önemli özelliklerine erişebilir ve kendi kişiselleştirmelerimizi yapabiliriz.

 • Gece modu havanın durumuna göre ekranın daha koyu ve açık renklerde kullanılması sağlıyor. Normalde otomatik olarak bırakabilirsiniz.
 • Harita güncellemeleri alanı çevrimdışı durumlar düşünülerek o anda internet bağlantınız yoksa bile daha önceden wifi ile indirdiğiniz haritaların hangi durumlarda güncellenmesini gerektiğini belirttiğiniz alan.
 • Diğer önemli bir özellikse bence otomatik yakınlaştırma, bu aracınızın hızına bağlı olarak ekranın otomatik olarak daha geniş veya daha ayrıntılı ölçekte görüntülenmesini sağlıyor.
 • Diğer özellikleri olduğu gibi bırakabilirsiniz.

 

yandex_navigasyon07

 Yandex Navigasyon Yol Uyarıları

Yandex kullanıcıları navisgasyon sırasında ekranda harita üzerinde o noktaya veya rotaya basılı tutarak “EKLE ile”  bilgi ekleyip diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. Mesela bir yol çalışması var ve o rota da trafik yogun olabilir. Bunun bilgisini yazabilirsiniz. Dilerseniz aynı yöntemle istediğiniz bir noktayı Favorilerinize ekleyebilirsiniz.

yandex_navigasyon09

Yine bu uyarıların hangilerinin size navigasyon sırasında gösterilmesini istiyorsanız Menu> Yol Uyarıları kısmında seçebilirsiniz.

yandex_navigasyon06

 Yandex Navigasyon Menu

Kısmından tüm genel ayarlarınızı yapabilirsiniz. İnternete bağlı olmadığımız zamanlarda bazı il haritalarını önceden telefonumuza indirmek istersek yine bu alandan yapabiliriz. Harita ve uydu görünümü seçimleri , sesli navigasyonda bize yönlendirecek alternatif türkçe sesleri bu menulerden belirleyebiliriz.

yandex_navigasyon05

 Yandex Navigasyon da rota takibi ;

Rota hesaplandıktan sonra git veya uğra gibi alt başlıkları tıklarak hedefimize doğru yol alabiliriz. Eğer burda dikkat ederseniz. en solda üstte minik GPS iconu baglantının uydu ile bağlantı yapıldığını gösteriyor.

Telefondan GPS Konumunu açtığımızda ise aynı menude saatin solunda yer alan baloncuk şeklindeki icon beliriyor Bunlar farklı kavramlar olup, navigasyonun tam olarak yapılabilmesi için gereklidir.

Aksi taktirde GSM baz istasyonlarından hareketle daha duyarsız tahmini bir navigasyon yaparsınız, sesli bir yönlendirme ve ekran alıntısında ki ok yönlendirmeleri ve kalan süre gibi bilgileri göremezsiniz.

 

yandex_navigasyon02

 

Bu arada sol alt köşedeki sarı lamba 1-10 arasında ki (1o cok yoğun) bir fikir vermesi açısından belirlediğiniz rotanın trafik yoğunluğunun derecelendirilmesidir. Dilerseniz dokunarak kapatabilirsiniz.

Ekran alıntısındaki transparan iconlar kısaca ;

 • Artı ve eksi ile harita ölçeklendirmesi yapabilirsiniz.
 • Mikrofon iconu ise sizin sesli komutlarınız ise hedef araması yapar güzel bir özellik.
 • Trafik iconu Yol bildirimleri aktive etme veya seçme
 • Pusula iconu kuzeye yönlendirme

Yazının başında belirttiğim gibi ücretsiz olarak bu özelliklerde bulabileceğiniz en iyi navigasyon uygulamalarında biri. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise haritaların her zaman güncel tutulmasıdır. iyi navigasyonlar 🙂

 

 Etiket: ,

Kategori: Internet

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Yorum (7)

Trackback URL | Yorum RSS

 1. Timur dedi ki:

  Çok güzel, detaylı bir yazı yazmışsınız. Elinize sağlık. Maalesef çoğu kullanıcı GPS’i açmadan programa laf atıyorlar çalışmıyor diye. 🙂

  • Bora M. Deniz dedi ki:

   Merhaba Timur 🙂 evet bazen önemli şeyler, ufak ayrıntılarda gizlidir. Yandex Navigasyon, şu an bazı haber kanallarınında izleyici bilgilendirirken, yararlandığı bir uygulamadır. Geri bildirimin için ayrıca teşekkür ederim.

 2. HARUN dedi ki:

  YANDEX NAVİ’Yİ KULLANIRKEN YER YER HAT ÇEKMEDİĞİNDEN DOLAYI.ÇEVRİMDIŞI KULLANIM İÇİN HARİTA İNDİR’E TIKLADIM.NAVİGASYONU KULLANDIĞIM İL SİVAS’I İNDİRDİM.AMA ÇEVRİMDIŞI İKEN KONUM BELİRLİYEMİYOR NE YAPMAM LAZIM ÇEVRİMDIŞI KULLANIM İÇİN, YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ..

 3. Sefer Ceylan dedi ki:

  Yandex Navigasyon çok çok güzel bir uygulama olmasına rağmen eksik kalan bir kaç özellik var:
  1- Yandex Navigasyon ‘Yandex arama motoru’ veya Google ile entegre hale getirilmeli. Örneğin ‘… işhanı’ yazdığımızda bulabilmemiz ve o işhanına yönlendirilmemiz gerekiyor. Bu özellik başka Navigasyonlarda var ve çok çok önemli bir kolaylık. Ki bunu yapmak, kendi arama motoru olan Yandex için zor olmasa gerek.
  2- Yandex Navigasyona mutlaka gidilen yolun ‘Hız Limiti Tabelası’ eklenmeli ve hız aşım uyarı alarmı eklenmeli. Bu özellik te diğer bazı Navigasyon uygulamalarında var ve çok çok önemli.
  3- Mümkünse, (ki mümkün olmaması mümkün değil) navigasyon açıkken ekranın en üst kısmına otoyollardaki gibi yol tabelaları görselleri eklenmeli.
  Bu önerilerimi geçen sene Yandex yetkililerine de iletim ve önerilerinizi en kısa zamanda uygulamaya koyacağız diye cevap ta verdiler ama şu ana kadar bir gelişme olmadı.
  Lütfen bu önerileri herkes Yandex’in Türkiye sorumlularının iletsin. Bu şekilde de gayet memnun olarak kullanıyoruz ama bunlar da olursa, Yandex Navigasyon mükemmel duruma gelir.

 4. Engin dedi ki:

  Otoban ve paralı yolları nasıl kapatabilirim. Devamlı ordan burdan geri dön diyor.

 5. Gılgamıs dedi ki:

  Gps acik,veri baglantisi acik ama yonlendirme yapmiyor.Ayni cihazda sygic calisiyor sorunsuz.Yandex sesli navi yapmiyor.Yok gps acmamissin yok veri baglantisi kapaliymis yok ic mekandasinizdir gibi sorunu basite indirgemeyin cok sukur kafamiz o kadar calisiyor.

  • Bora M. Deniz dedi ki:

   Merhaba, yorumuz kendinizce doğru olabilir. Benim yazdıklarım net ve test edilmiştir. Kullandığınız telefonla veya modeli OS sistemi ile uygulamanın başka problemlerinizde olabilir. Ayarlardan Menu>Ayarlar>Ses> Sesli navigasyon aktif midir ? Zaman zamann bu uygulamayı kullanıyorum. Sesli navigasyon alamadığım bir gün olmadı. Dilerseniz ayrıca google maps da kullanabilirsiniz, grafik olarak bana göre biraz daha aşağıda olsa da size yardımcı olabilir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş