Tom Tom Home Navigasyon Yazılım Güncelleme

| 29 Eylül 2013 |
Tom Tom Home

Bu yazımda Avrupa da olduğu kadar Türkiye de de oldukça popüler bir navigasyon uygulaması olan Tom Tom Navigasyon uygulamasını ve güncellenmesinden ve sık kullanılan koordinatların yedeklenmesinden bahsetmek istiyorum.

https://tomtom.com/tr_tr/mytomtom/getstarted/deviceselector.jsp adresinde Tom Tom uygulamasını laptobunuza ve masa üstü bilgisayarınıza indirmemiz gerekiyor.

Sahip olduğunuz tom tom navigasyon cihazınız hakkında daha fazla bilgi sahip olmak isterseniz http://tr.support.tomtom.com/app/answers/detail/a_id/12274/locale/tr_tr adresinden cihazınızın seri numarasını girip modelini tespit edebilir veya ilgili videoyu seyredebilirsiniz.

            Navigasyon cihazları bir yerden bir yere ulaşırken sıklıkla tercih edilen yol rehberleridir. Eskiden bu sistemler sadece otomobiller için üretilirken android sistemli cep telefonları ve tablet bilgisayarlar sayesinde navigasyon sistemleri bu sınırı son yıllarda aştı.

Dünya genelinde pek çok navigasyon sistemi üreten firma mevcut. Bu firmalardan en büyüğü TomTom Navigasyon Firması’dır. TomTom, bu kadar çok firma rakibi arasında zirvede yer almaktadır. Avrupa’daki pazar payı ise yüzde 50’dir. TomTom’un Türkiye’de One, XL, Go ve Built-in-Car tipi modelleri bulunmaktadır.

            TomTom’un menşei Hollandadır. TomTom’un ana müşteri hizmetleri ise Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da yer almaktadır. TomTom 1991 yılından itibaren piyasada bulunmaktadır. Bu anlamda köklü bir geçmişi var diyebiliriz.

            Avrupa’nın gözdesi TomTom’un Türkiye’de genel olarak XL modeli tercih edilmektedir.

Şehirler sürekli değişmekte, bu da ulaşım yollarını da değiştirmektedir. Aldığınız navigasyon aletiniz yeni bile olsa zaman geçtikçe kaçınılmaz olarak eski olacaktır. Çünkü, dünya sürekli değişmektedir. Bu nedenle yapmanız gereken güncellemedir. Ancak, TomTom XL güncellemede dikkat edilecekler söz konusudur.

            Şimdi, sırasıyla TomTom XL güncellemede dikkat edilecekler konusuna değinelim

            Her şeyden önce cihazınızın sürekli güncel olduğundan emin olmalısınız. Bu nedenle önce güncel olup olmadığını kontrol edin.Cihazı usb üzerinden bilgisayarınıza bağladığınızda Tom Tom Home otomatik olarak devreye girerek size yazılımınızın güncel olup olmadığını gösterecektir. Eğer kayıtlı bir kullanıcı değilseniz https://www.tomtom.com/tr_tr/mytomtom/createaccount/ adresinden öncelikle kayıt işlemlerini gerçekleştirmek ve satın aldığınızTom Tom Navigasyon cihazınızın kutusundan çıkan aktivasyon kodunu karşı tarafa göndermemiz gerekiyor.

tomtom_guncelleme01Bu işlemi kayıttan sonra tom tom yazılımınız üzerinden yapabilirsiniz.

Gelelim TomTom XL güncellemede dikkat edileceklere…

Unutulmaması gereken en önemli şey sık kullanılanlara eklediğiniz koordinatların güncelleme ile beraber silinebilme ihtimalidir.

Bu yüzden Masaüstünüzde Bilgisayarım iconu tıklatıp, Usb ile bagladığınız Tom Tom Navigasyon cihazınızın belleğine ulaşıp, kullandığınız haritaların kalasöründe yer alan MapSettings.cfg dosyasını usb nize veya bilgisayarınızda bir klasöre yedekleyelim. Türkiye için bu örnegin F:\Turkey\MapSettings.cfg dir. F sürücü adı sizde farklı olabilir. Güncelleden sonra bu yedeğimizi aynı klasör içerisine geri kopyalıyoruz.

tomtom_guncelleme03

Diğer bir nokta TomTom’un sitesinden güncellemenin doğru inip inmediğinden emin olmalısınız. Ancak, şu bir gerçek ki, bazen düzgün bir şekilde inmiş gibi görünse de yüklendiğinde sıkıntı ortaya çıkabilir. Bu anlamda yapmanız gereken internet bağlantınızda herhangi bir aksaklık ya da kesinti olmadığından emin olmalısınız.

tomtom_guncelleme04

TomTom XL güncellemede dikkat edileceklerden bir diğer önemli aşama bilgisayarınızdaki güvenlik duvarı ya da antivirüs uygulaması gibi programlardır. Bu programlar sizin güncelleme yapmanıza izin vermeyebilir. O nedenle bu programları TomTom’u tanıyacak hale getirmelisiniz.

İşyerinizden güncelleme yapmanız durumunda işyerinizin internetindeki bazı güvenlik önlemleri de güncellemenizi engelleyebilir. Bunu da göz ardı etmemelisiniz.

            TomTom XL güncellemede dikkat edileceklerden biri de yükleme ve güncelleme süresini iyi kestirip, güncelleme laptop kullanıyorsanız laptop nuzun şarj süresinizi kontrol etmenizdir.Kategori: Internet

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş