Telefon Nokia E6

| 20 Ağustos 2011 |


Nokia E6

Son günlerde oldukça zor bir dönemden geçen Finli üretici Nokia, akıllı telefon pazarında Windowslu cihazları çıkarmadan önceki son hamlelerini yapmaya devam ediyor. Bu noktada firma, E serisinin yeni üyesi E6‘yı kullanıcıların beğenisine sundu. Yeni modelin tasarımıyla firmanın daha önce satışa sunduğu E71 ve E72 modellerinin izinden gittiğini söylersek yanlış yapmayız. Tabii yeni fiziksel klavyesi de olan E6 bu cihazlardan farklı olarak dokunmatik ekrana sahip. Nokia E6‘nm sağ yanında ekran/tuş kilidine yer verilmiş. Bu tuşun üstünde ses açma ve kapama tuşları var.

Bu tuşlar ile kamera uygulamasında uzaklaştırma ve yakınlaştırma da yapılabiliyor. Ses açma ve kapama tuşlarının ortasında ise sesli komut tuşu var. Parmağınızı bu tuşa basılı tutup açmak istediğiniz uygulamanın adını söyleyerek uygulamayı çalıştırabiliyorsunuz. Nokia E6′nın üst yanında güç düğmesi, onun yanında ise 3.5 mm kulaklık bağlantısı var, Cihazın hafıza kartı da -firmanın önceki modellerinden farklı olarak- yine üst kısımda yer alıyor. Nokia E6‘nın sol yanında ise USB girişi bulunuyor. Telefon USB girişi üzerinden şarj ediliyor. Nokia E6 üzerinde 540 x 480 piksel çözünürlüğünde 2.4 inçlik ekran var. Cihazın ekranı dokunmatik. Ekranda TFT teknolojisi kullanıldığından performans itibariyle pek de tatmin edici değil. Nokia E6‘nın dokunmatik ekran performansının   Finli üreticinin bu konuda aldığı eleştirileri de göz önüne alırsak iyi olduğunu söyleyebiliriz. Tabii bunda SymbianA3 ‘ün yeni versiyonu Anna’nın da payı büyük. Nokia ES’da beş tane ev ekranı bulunuyor. Ekran üzerin de istediğiniz widget ve uygulama kısayollarını yerleştirebiliyorsunuz. Ancak ev ekranları arasında widget taşıma imkanı olmaması işletim sisteminin kullanılabilirliğini azaltıyor, Symbian Anna’nın bir diğer yeniliği de ikon tasarımları. Yuvarlatılmış ikonlarm oldukça şık göründüğünü söyleyebiliriz. Nokia E6 ‘nın ekranının hemen altında E71 ve E72 modellerinde olduğu gibi fiziksel tuşlar yer alıyor. Bu tuşlar ile e-posta, ajanda ve rehber uygulamalarına hızlıca ulaşabiliyorsunuz. Bu noktada Nokia E6‘nın e-posta uygulamasının birçok popüler servisi desteklediğini ve kolayca kurulabildiğini belirtmekte fayda var. Nokia E6‘nın fiziksel klavyesinin tasarımı itibariyle E71 ve E72 ile aynı olduğunu söyleyebiliriz. Açıkçası yuvarlatılmış klavye tuşları performans itibariyle pazardaki birçok telefonu geride bırakıyor. Cihaz ile mesaj ve benzeri işlemler kolayca gerçekleştirilebiliyor, Nokia E6 üzerinde iş telefonlarında görmeye alışık olmadığımız şekilde 8 megapikellik kamera var. Ancak telefonda atanmış kamera tuşu olmaması E6‘nın puanını düşürüyor. Ayrıca cihazda otomatik netleme olmasına rağmen bu özelliğin pek de kullanışlı olmadığını söylemek gerek. Cihazın ikili LED flaşı ise karanlık ortamlardaki çekimler için ideal. Son olarak E6‘nın 720p çözünürlükte çekim yapabildiğini de ekleyelim. Bağlantı tarafında da beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacak olan Nokia E6, HSDPA ve Wi-Fi’ninyanı sıra GPS bağlantısıyla geliyor. Yeri gelmişken cihazda N8, C7 ve E7 modellerinden yer verilen USB on the go‘nun da olduğunu belirtelim. Bu özellik sayesinde USB belleğinizdeki içeriği cihazda görebiliyorsunuz.

Genel Özellikleri

Ağırlık: 133 gram
Ekran: 2.4inç yatay 480×640 piksel
İşletim sistemi: Symbian Anna
Hafıza:8 GB
Bağlantı: GPRS, EDGE, HSDPA, Bluetootb 3.0, Wİ-Fİ, USB on the go, A-GPS
Fotoğraf: 8 megapiksel 3264×2448 piksel
Video: 720p
Müzik: MP3, WMA, AAC+
Radyo: Var
Tarayici: HTML
Pil ömrü: 14/681 saat
Diğer: Gorilla Glass Display, hareket algılayıcı, TV çıkışı, dijital pusula, Flash Lite 4.0Kategori: Cep Telefonu

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş