TeamViewer Uzaktan Erişim

| 09 Kasım 2011 | 4 Yorum


Windows’un mevcut uzaktan erişim programı “Uzak Masaüstü Bağlantısı” dır. Fakat bu program bilgisayar konusunda çok fazla bilgi sahibi olmayan kullanıcılar tarafında, uygulamada sıkıntı yaratabilir. İstemci ve sunucu bilgisayarların konfigürasyonları ve eğer bağlanacağımız bilgisayar, local bir ağ üzerinde mesela bir şirket bilgisayarı ise güvenlik duvarı problemleri işleri zorlaştırır. Uzaktan erişim programlarından en popüler olanı Team Viewer bu işlerin üstesinden kolaylıkla geliyor. Ayrıca bu programın iPhone App Store üzerinden indireceğiniz ücretsiz uygulama ile herhangi bir bilgisayara iphone mobil telefonunuz yada iPad üzerinden bağlanmanız mümkün.

 • Teamviewer’da karşınızdaki kullanıcı ne yaptığınız görebiliyor,   windows uzak masa üstü bağlantısını kullandığınızda ise sunum tarafında bu mümkün olmuyor.
 • Güvenlik Duvarı ve Ağ adresi dönüştürme ayarlarından bağımsızdır.
 • Uzaktan erişim için yapmanız gereken her iki bilgisayarda da aynı versiyona sahip team viewer programının yüklü olmasıdır.
 • Bu program vasıtasıyla uzaktan erişim haricinde, diğer pc kullanıcı ise sohbet yapma imkanınız var . Mesela sunucu pc ye destek veriyorsanız bu sırasında kullanıcı ile yazışabilirsiniz.
 • Bu program aracılıyla bağlantığını pc üzerindeki dosyaları kendi pc nize transfer edebilirsiniz.
 • Zaten uzaktan erişimle o pc yi kendi pc niz gibi kullanabileceğinizi söylemeye gerek yok sanırım.

Bu program aslında ticari kullanıcılar için ücretli bir program, fakat ev kullanıcıları için ücretsizdir. Ayrıca programı kur yada çalıştır gibi bir seçeneğiniz olması bize oldukça esneklik sağlıyor.
Peki program hakkında bilgi verdikten sonra; http://www.teamviewer.com adresine bağlanıp, ücretsiz tam sürümü başlat alanını tıklattığımızda program http://download.cnet.com adresinden bilgisayarımıza indirilecektir. Programın kurulum dosyasını çalıştırdığınızda iki seçeneginiz var.

Sürekli bağlantı kurmamızı gerektiren bir durum söz konusu ise Kur bizim için daha iyi bir tercih olacaktır. İleri dediğimizde kişisel/ ticari olmayan kullanım seçeneği ile devam edelim. Teamviewer lisans ve şahsi kullanım ile ilgili onayları verip ileri ile devam edelim. Kurulum tipi sorusunda HAYIR derseniz kullanacağınız şifre program tarafından otomatik verilir ve her açılışta otomatik değişir. Eğer zaman zaman bağlanacağımız kullanısı olmayan veya başka bir ortamda kendi bilgisayarımız ise EVET seçeneği ile kendimizin belirleyeceği bir şifre üzerinden de bağlanabiliriz. Bu daha iyi bir seçenek olacaktır. Programda bize bir ID numarası ve otomatik bir şifre ile bizim belirlerdiğimiz şifreyi ekranında gösterecektir. Tekrar bu ekranda Extralar >Seçenekler> Güvenlik kısmında şifrenizi belirleyebilirsiniz. İstemci bilgisayar, size uzaktaki bilgisayarı kontrol et kısmına   ID numarası, ardından şifre girerek bağlanacaktır. Burada   Uzaktan Kontrol, Dosya Aktarımı, VPN gibi seçenekler mevcut. Ayrıca yine bir sunum da yapmanız mümkün sadece katılımcıları kendi ID numaranızı ve şifrenizi içeren bir e-maili yine teamviewer yardımıyla oluşturup, gönderiyorsunuz.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde; Uzaktan kontrole izin ver olarak gösterilen alan karşıdaki kullanıcıya kendi bilgisayarınıza güvenli bağlantı yapabilmesi için vereceğiniz bilgileri göstermektedir.   Uzaktaki bilgisayarı kontrol et olarak geçen taraftaki kısma istemci, sizin ID numarasını yazıp, şifre ile bağlanacaktır.Kategori: Yazılım

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Yorum (4)

Trackback URL | Yorum RSS

 1. mert dedi ki:

  karşımızdaki kişinin ıd numarasını nasıl öğrenebiliriz ?

  • editor dedi ki:

   Merhaba, bu id numarasını mutlaka bağlantı kurduğunuz pc yöneticisinden ögrenmeniz gerekiyor.

 2. Hüseyin dedi ki:

  Peki karşıdaki kişiye ID yi ve şifreyi verdik ama 1 defaligina bu kişi biz istemeden de girebilirmi bizim pc ye

  • Bora M. Deniz dedi ki:

   Merhaba, Şifreniz PC yi yeniden başlatığınızda zaten değişecektir. Bu nedenle girmesi mümkün değil. Ayarlar kısmından sabit bir şifrede tanımlayabilirsiniz o an için ve işiniz bittiğinde bunu değiştirebilirsiniz. yani bunu verirseniz zaten anahtarı sizde olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş