SAP Raporlama QuickViewer Kullanımı

| 22 Nisan 2013 | 1 Yorum
Sap Raporlama yani özel rapor modülü Quickviewer  ,

Abap (Advanced Business Application Programming) yazılımına ihtiyaç duymadan gerekirse birden fazla tabloyu birbirine bağlayarak, sorgular üzerinden raporlama yapmamızı sağlayan SAP la tümleşik bir uygulamadır. Herhangi bir programlama dili bilmemize gerek yoktur. Önemli olan kullanacağımız tabloları ve bu tablolardaki yer alan, gerek anahtar alanlarını gerekse diğer alanları bilmektir. Anahtardan kasıt o tablo içinde bu alanın eşssiz yani tekrarı olmayan özel bir alan olduğu anlamındadır. Özel bir sorgu ile oluşturacağınız raporu kaydedebilir ve gerekirse gider kullanıcılarlada paylaşabilirsiniz.

sap raporlama QuickViewer nasıl yapılır ?

Eğer yetki kısıtlamanız yoksa;

Kullanıcı Menüsünden ; SAP Menüsü -> Araçlar -> ABAP Workbench -> Yardımcı Programlar -> QuickViewer (SQVI) veya direk olarak Transaction kısayol penceresine SQVI yazarak bu modüle ulaşabilirsiniz.

Tcode SQVI

Bu örneğimizde iki tabloyu kullanacağım.

Bu satış Belgesi Başlık Verileri olan Teknik Adı VBAK olan tablom ve yine bu satış belgesinin kalem verileri olan VBAP tablosu olsun.

Ekran görüntüsünde olduğu gibi ; Hızlı Görünüm kısmından bu sorgumuza bir isim verelim. Ben MYQUICK gibi bir ad verip,  Yarat düğmesine bastım. Veri Kaynağı Şeç Penceresi belirecek burada dilerseniz Başlık ve Notlar kısmına daha sonra size hatırlamanızda yardımcı olacak bilgileri doldurun.

1.Veri Kaynağı; Tablo, Mantıksal Veri tabanı, Sap Sorgu veya Tablo-join olabiliyor. Mevcut Sorgu veya veritabanlarını kullanmak yerine bu örnekte iki tabloyu joinle birleştirip bir sorguyu amaçladığımızdan veri kaynağını Tablo-join seçelim.

2. Eğer ilkinde Tablo seçseydik Bize tablodan/veri tabanı görünümden veriler şeklinde bir opsiyon açacaktı. Ancak tablo-join de biz bu alanı pass geçip, temel kipte yeşil onay düğmesi ile ilerleyelim.

sapquickviewer01Shift F1 kısa yolu üzerinden eklemek istediğiniz tablo sorulacaktır. Veya aşağıdaki düğme yardımı ile ilgili tablolarımızı ekleyelim.

sapquickviewer02

Bu eklemelerin ardından anahtar alanlar arasında programcılar tarafından tanımlanan otomatik bir bağlantı gözükecektir. Bu bağ iki tablo arasındaki ilişkiyi gösterir.Bu örneğimizde satış belgesi yani VBELN teknik adlı alan bizim anahtarımızdır. Burada ilişki sol dış join veya normal join olarak kurulabilir.

sapquickviewer03

Tablolarımızı ekledikten sonra gerekli bağlantı kontrollerini soldaki araç çubuğunda yer alan ilk düğme ile yapalım ve F3 ile tekrar önceki  pencereye geri dönelim. Tasarladığımız Raporu artık  Düzen veya Temel kipte yapabiliriz. Benim tavsiyem Düzen Kipi olacak. Aşağıda Raporda sekme başlıklarında; alanların seçimi, raporun sıralaması, seçim alanları rapor kriterleri ve gerekirse veri kaynağı kısmından tablolarda yeni düzenlemeler yapılabilir.

Sap raporlama Quickviewer Temel kipte;

Burada ok tuşları ile alanları seçime veya listeye taşıyabiliriz.

sapquickviewer04

Sap raporlama Quickviewer Düzen kipinde;

Bu ise bir daha görsel bir kip ve raporlamaya daha yönelik sayfa genişliğini, raporda alanların yerleri boyutları , sıralaması, sütun çizgileri veya ara toplamlar gibi pek çok eklemeleri kolaylıkla yapabilir. Aşağıdaki gibi sorguda kullanacağımız ve raporda çıkmasını istediğimiz alanların önüne tik koyalım. Ardından bu alanlardan birine veya bir kaçına göre sıralama istiyorsak, bu alanı sürükle bırak ile sıralama alanları tablosu üzerine taşıyıp bırakalım.Toplamı alınacak alanlar zaten otomatik olarak alanın rapora dahil edilmesiyle, toplama alanları gözüne gelecektir.

sapquickviewer05

Burada her iki tablodan Satış belgesi, kalemi masraf yeri gibi ne dilerseniz raporunuza ekleyebilir. Bunu excel rapor ve liste halinde alabilirsiniz.

sapquickviewer06

sonuç olarak yukarıda seçtiğim kriterlere göre tasarladığım raporu artık alabilirim.Kategori: Nasıl Yapılır?, Yazılım

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Yorum (1)

Trackback URL | Yorum RSS

  1. irfan dedi ki:

    teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş