Sanallaştırma neden gerekli?

| 07 Haziran 2013 |
Sanallaştırma (Virtualization) Nedir?

            Sanallaştırma (Virtualization) dendiğinde aklımıza ilk olarak sanal makine gelmektedir. Sanal makineyi açıklamakla başlayabiliriz. Sanal makine, bir çeşit yazılımdır. Bu yazılım bilgisayar donanımlarını sanallaştırır. Böylece ana işletim sistemi içerisinde sanal işletim sistemi çalışır. Sanal makinelerin en önemli özelliklerinden birisi şudur; sanal makinenin kaynağını kullanan yazılım sınırlandırılmaktadır. Yani bu da demektir ki sanal ortamdan dışarı çıkamaz. Bu durum sağlam bir güvenlik duvarı işlevi görür. Sanal makinedeki zararlı virüs ana işletim sistemini etkileyememektedir. Bütün bu durum sanallaştırma işlemidir. Bilgisayar içinde başka bir sanal bilgisayar oluşur. Kısaca açıklamak gerekirse, bir ana işletim sistemi içerisinde, birden fazla işletim sistemi çalıştırmak olarak da tanımlayabiliriz. (Windows içinden Linux, Linux içinden Solaris kullanmak gibi.)

Sanallaştırma oldukça faydalı bir yönetim şeklidir.

Sanallaştırma oldukça faydalı bir yönetim şeklidir.            Bu teknoloji aslında çok eskilere dayanmaktadır. Sanal makineden ilk bahseden isimler Gerald J. Popek ve Robert P. Goldberg olmuştur. Fakat o dönemde tanımlansa da kullanımı tam anlamıyla gerçekleşememiştir. Çünkü o dönemde bu teknolojiyi kullanabileceğimiz gelişmiş donanımlara sahip değildik. Bugün sahip olduğumuz gelişmiş teknolojiyle, bilgisayarlarımız sanallaştırma işlemini başarıyla gerçekleştirebilmektedir.

            Bu teknoloji yazılımsal ve donanımsal sanallaşma olarak iki kategoriden oluşmaktadır. Yazılımsal sanallaştırma farklı kullanım alanları için kullanılabilirken, donanımsal sanallaştırmada donanımın ya tümü ya da bazı kısımları sanallaşmaktadır.

            Sanallaştırmanın çok farklı kullanım amaçları ve faydaları vardır. Genelde şirketlerde kullanılmakta ve büyük ölçüde fayda sağlamaktadır. Sanallaştırma ile yeni sunucu kapasitesi oluşturulup bu kapasiteyi daha verimli kullanmayı sağlamaktadır. En çok da maliyetleri düşürmek için kullanılır. Gözlemlere göre donanım maliyetlerini yarı yarıya bir oranla düşürmektedir. Dolayısıyla bakım maliyetlerinde de yüksek oranda azalma sağlamaktadır. Merkezi bir yönetim oluşturmaktadır. Bu yönetimle diğer sunucular takip edilebilmektedir. Bu da şirketler için önemli bir avantaj oluşturmaktadır.

            Bu teknolojinin en gelişmiş sanal makinelerinden ilk ikisi xen ve vnware’dır. Bunları sırayla açıklayacak olursak, ilki Cambridge Üniversitesinin bir projesi olarak ortaya çıkmıştır. Xen sanal makinesinde paravirtualization tekniği ile guest işletim sistemi sanal bir makine olduğunu farkındadır. Bunun gerçekleşmesi için işletim sistemi modifiye edilmektedir. Vnware ise tam sanallaşma tekniğini kullanmaktadır. Sanal makine burada sanal olduğunu farkında değildir ve direkt donanıma ulaştığını sanarak çalışmaktadır.

            Fiziksel sunucu sayısını azaltmak ve donanımdan bağımsız olarak bir sunucu üzerinde birden fazla server yazılımı kullanarak clientlere hizmet vermek oldukça güzel bir çözüm aslında. Bu hem maliyetleri azaltmakta hemde tek bir noktadan daha kolay yönetilebilirliği sağlamaktadır.Kategori: Genel

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş