Samsung Galaxy S3

| 24 Haziran 2012 |


Samsung Galaxy S3,

Mayıs ayı başında Londra’da tanıtıldı ve sıradışı özellikleri teknoloji severlerin ilgi odağı oldu. Samsung son dönemde piyasaya sürdüğü akıllı telefonlarla dünyada mobil telefon pazarının nabzını tutmaya başladı. IDC araştırma ve istatislik kurumunun açıklaması, 2012 yılın ilk üç aylık rakamlarına göre 42.2 milyon adet cihazla bu pazarda liderlik koltuğuna Güney Kore Teknoloji Devi Samsung’un oturduğu yönünde. Sırasıyla Apple ve Nokia Samsung’u takip ediyor.

Galaxy S3 de yeni nesil dört çekirdekli Exynos işlemcisi kullanılmış. Bu işlemcinin özelliklerinden biri HKMG diye adlandırılan düşük enerjili işlemci teknolojisi ki bu batarya ömrü ile ilgili önemli bir ayrıntı, diğer özelliği ise 32 nm işlemci mimarisine geçilmesi. 1.5GHz Advanced Dual Core Qualcomm işlemci hızı ARM Cortex A9 tabanı üzerinde geliştirilmiş. Ndiva nın piyasaya sunduğu Tegra 3 quancore işlemcisi kendine ciddi bir takip bulmuş durumda.

Samsung Galaxy S3 1280×720 piksel çözünürlüğe sahip 4,8″ boyutlarında HD Super Amoled plus teknolojine sahip bir ekran kullanıyor. Piyasada aynı segmentte ki rakiplerinden biraz daha büyük bir ekran sunan Galaxy S3 bu konuda rakip tanımıyor.

Tasarım olarak klasik yuvarlık kenarlı, düz form yerine daha elips bir bir gövdeye sahip. Cihazın boyutlarının büyümesi, Galaxy S3’ü ergonomik ve kompakt bir yapıdan uzaklaştırmamış, oldukça estetik ve yumuşak çizgilere sahip. Renk olarak siyah yerine mavi renkte tercih edilmiş. Yani beyaz ve mavi renklerde piyasaya sunuluyor

Bu telefonda farklı bir özellik olarak gördüğüm akıllı bekleme özelliği, ön kamera siz telefonu kullandığınız sürece gözlerinizi takip ediyor sonuçta bu izlemeden telefonu aktif olarak kullandığınız algılayıp ekranını karartarak bekleme moduna geçmiyor. Normalde ekrana dokunmadığınızda ekran güç tasarrufu nedeniyle kararıp kapanır, buda dökümanlarını okuyan veya internette bir şeyler inceleyen kişiler için durumu keyifsiz hale getirir. Oldukça basit gözüken Galaxy S3 ‘ün bu çözümü akıllıca olmuş. S Voice özelliği ise iPhone cihazlarda bildiğimiz Siri sesle komut teknolojisinin Samsung daki karşılığı aslında. Şu an için Standart dilleri destekleyen bu özelliğinin yeni güncellemelerle daha fazla dilide kapsayacağı bekleniyor.

Kamera Çekimi, alarm, aramaları kabul etmek veya etmemek gibi bir çok özelliği sesli komut sistemi olan S Voice özelliği ile kontrol edilebiliyor. Dilerseniz S Voice üzerinden internette arama yapıp, yanıt almakta mümkün. Diğer farklı özelliklerinden biri de cihazı kablo yerine sadece temas ettirerek bir pad üzerinden fişe takmadan şarj etmeniz, kablo derdi bitiyor.

Cihazınızı bir yere bıraktınız, geri döndüğünüzde size gelen mesajları ve aramaları telefonuzu bıraktığınız andan itibaren bildiriyor. yada mesajlaştığınızda anda eğer telefonunu kulağınıza götürürseniz mesajlaştığınız arkadaşınızı arayacağınız anlayıp otomatik olarak numarayı çeviriyor.

Ayrıca smarttag yani akıllı etiketlere ile NFC teknolijisini (yakın alan) kullanarak telefonunuzu daha önceden tanımlı konuma getirmek mümkün. Mesela uyuyacağınızda telefonu akıllı etikete tutun. Telefon sessiz moda geçsin veya GSM modunu kapatsın gibi.

8 Mp 4x dijital zoom kamera, 1.9 Mp ön kameraya sahip Samsung Galaxy S3 Android 4.0, Ice Cream Sandwich işletim sistemine sahip. Cihaz 135x7x0.86 mm boyutlarında 2100mAh batarya 8 saat civarında full kullanım sunuyor. RAM 2GB, ROM 16GB belleğe sahip Galaxy S3 e 64 Gbyte micro SD kart takmanız mümkün. Google plus, facebook, samsung veya diğer hesaplarınızı tanımlayıp paylaşım yapacağınız uygulama arayüz üzerinde mevcut.

Microsoft Office uyumlu olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. 12 MByte civarındaki Samsung Galaxy S3 Türkçe PDF Kullanım Klavuzunu ve daha fazla detaylara http://www.samsung.com/tr/support/model/GT-I9300MBATUR-downloads sayfasından ulaşabilirsiniz.

http://www.samsung.com/tr/support/usefulsoftware/KIES/JSP Kies yazılımı ile önceki telefonunuzun yedeklerini aktarmanız mümkün veya GSM operatörünüzün Satış noktalarında eski telefonunuzdaki bilgileri yeni telefonunuza aktarabilirsiniz. Dilerseniz Microsoft Outlookta var olan kişileride eşzamanlayabilirsiniz. http://teknorapor.com/android-kisi-bilgilerinin-transferi/Kategori: Cep Telefonu, Teknoloji

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş