RSS nedir?

| 12 Ekim 2011 |


Rich Site Summary ‘in kısaltması olan RSS terimi, yeni eklenen içeriğin arama motorları ve kullanıcıları tarafından kolaylıkla takip edilmesini sağlayan özel bir XML dosya formatıdır. RSS olarak web sitesine eklenen içeriğin özeti , başlık kısmı, yapılan yorumlar veya içeriğin tamamı abonelik üzerinden takip edilebilir.   Sürekli takip ettiğiniz bir websayfasını sadece yeni içerik eklendiğinde ziyaret etmek isterseniz   eğer RSS aboneliği üzerinden bilgilendirilirsiniz. Buda size zaman açısından kolaylık sağlamaktadır.
Feedburner de Google’a ait bir RSS istemcisidir. Bu ücretsiz hizmeti kullanabilmeniz için öncelikle bir google hesabınızın olması gerekir.  https://accounts.google.com/Login adresinden  Yeni bir Google Hesabına kaydolun sekmesi üzerinden bir tane edinebilirsiniz. Bunun için mevcut e-mail hesabınızı kullanabilirsiniz özellikle gmail uzantılı bir hesap oluşturmanıza gerek yok. Hesabınıza login olduğunuzda ürünler kısmında feedburner ‘i göreceksiniz. İlgili kutuya site adresimizi girdikten sonra next diyelim. Burada I am a podcaster seçeneği mevcut eğer paylaştığınız içerik medya ,ses , video gibi içeriklerse bunu seçmekte fayda var. Default ayarlarda bırakıp, ekran görüntülerindeki gibi ilerliyoruz. İlk aşamayı bitiriyoruz.

rss e-mail aboneliği:

Bu aşamalardan sonra bazı servsileri aktif etmemiz gerekli, e-mail aboneliğini ekran görüntüsü gibi aktive ediyoruz.   Otomatik oluşan kodları web sayfamızda ilgili alanlarda kullanabiliriz. WordPress kullanıcı iseniz bileşen kısmından ilgili bir metin ekleyip bunu içine kopyalabilirsiniz. Bu şekilde kullanıcılar sayfanıza e-mail aboneliği kaydı yaptırabilir.

 

 

Socialize

kısmı tıklattığınızda twitter hesabınızı ekleyip bu servisi aktive ederseniz , siteye eklediğiniz tüm içerikler kısa URL olarak yayınlanır. Ayrıca twitter da yayınlamak derdinden kurtulursunuz. Bu hizmet şu an facebook için verilmiyor.

 
Kategori: Internet

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş