RamDisk ile daha hızlı çalışın.

| 10 Mayıs 2012 | 1 Yorum


Dataram RAMDisk ;

4 GByte kadar ücretsiz bir uygulama olup, RAM belleğinizin bir kısmını sanki sabit disk gibi kullanmanızı sağlayan bir yazılım. Buda  zaman açısından oldukça oldukça önemli.

İntel veya AMD işlemcili 512 MB RAM a özelliklerinde bir PC bu uygulama için yeterli olacaktır. Programı indirip kurduktan sonra kendinizin belirleyeceği boyutlarda ,4G Byte a kadar ücretsiz , FAT16 veya FAT32 sisteminde çalışan sanal bir sürücüyü bilgisayarım iconunu tıklatığınız göreceksiniz. Aslında kullanım amacımız şu olacaktır, çok yavaş çalışan bir programımız var ve zaman bizim için önemli, örneğin büyük boyutlarda ve fazla bağlantı içeren bir Excel dosyası. Bu dosyayı yerel sürücüler içinde oluşan E,F,G gibi isimler alabilen  Dataram RAMDisk sürücüsüne kopyalıyoruz ve dosyalarımızı bu ortam içinde çalıştırıp, işimiz bittiğinde tekrar sabit diskimize kaydediyoruz.

Dataram RAMDisk programı içersinde Load and Save sekmesinden, bu servis durduğunda hard disk içersinde belirlediğiniz kısma yedeklemede almanız mümkün. Bu program RAM min bir kısmını Hard Disk gibi gördüğünden kapatıldığında bu alandan siliniyor. Çünkü veriler, manyetik fiziksel bir ortam yerine , geçici hafızada yani RAM de saklanıyor, bu sayede çalışma sırasında oldukça hızlı bir performans elde ediyoruz.  Maksimum kapasite RAM belleğin kapasitesi ile sınırlı bu yüzden belleğin belli bir kısmını Dataram uygulamasına tahsis etmekte fayda var. Ayrılan bellek miktarı işletim sistemi tarafından kullanılmıyor. Mesela 2G Byte RAM için ayırabileceğiniz kısım 1.4Gbyte geri kalan kısım sistem tarafından kullanılıyor. İsterseniz program çalıştığında hard diskteki alandaki tampon klasöründen Ramdisk sürücüne otomatik dosya yüklemeyi, yine üstteki erkan görüntüsünde yer alan Load Disk Image at Startup seçeneğini aktifleştirmeniz ile mümkün.
Özellikle video veya ses dosyalarının dönüşümlerini, photoshop çalışmalarınızı, veritabanı çalışmaları veya Office dosyalarını daha hızlı çalışabilirsiniz. SCSI ayarında hatta daha hızlı bir performans yakalamanız mümkün.

yazılımı bu adresten indirebilirsiniz:

http://memory.dataram.com/products-and-services/software/ramdiskKategori: İp Uçları

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Yorum (1)

Trackback URL | Yorum RSS

  1. canan dedi ki:

    Slm bende böyle bir şey arıyordum, Ram disk ile bellek kullanım açısından bana faydalı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş