Popüler Veritabanları

| 07 Temmuz 2011 |


Veritabanı Nedir?

ingilizce karşılığı olan “Database” olan veritabanı, bilgilerin düzenli bir yapı çerçevesinde saklandığı yazılım olarak nitelendirilebilir. CMS yani içerik yönetim sistemine sahip web siteleri kullanıcılarını, yorumları veya yayınladıkları makale ve resimleri birbirleri ile ilişkilerde yaratarak böyle bir yapı içersinde saklarlar. Bu yapı bozulduğunda tüm siteniz çökmüş olur.  Çözümümüz sitenizin httpdocs klasörünüzün artık kullandığınızın veritabanın yedeklenmesidir. Her ne kadar servis sağlayıcılar bu yedekleri  zaman zaman alsada kendinize ait yedeği almanız elzemdir.  Gerekirse bunu başka bir yazıda anlatmak istiyorum. Konumuza geri dönersek, Cep telefonunuzda ki kullanıcı adları, numaralar ve fotoğraflarda yine böyle bir yapı içersindedir. Biz A yı tıklatığımızda bu veri tabanından A ile başlayan kişilere böyle bir yapı sayesinde rahatlıkla ulaşırız. Sonuç olarak yazılım olarak veritabanını kullanmayan yapı yok gibidir. Örneğin Bankalar, sinema salonları, ticari şirketlerden tutunda web ortamında ki aramamotorları ve web sitelerine kadar… Sonuç olarak bir bilgiyi saklayıp, gerektiğinde çağırıp üzerinde analizler yapacaksan bir veritabanı yazılımına ihtiyacın var demektir.

Burda hemen şu soruyu soralım Peki veritabanı kullanmak neden önemli?

Aslında bakkalarda tutulan borç defteride bir veritabanın en ilkel halidir. Biz anında bilgiye ulaşamayız ve borcu olanları analiz etmemiz oldukça zordur.Hata yapmak muhtemeldir. Zaten bu yüzden bir veritabanı mantığı geliştirilmiştir.Bir word, excel de de verileri saklayabiliriz diyebilirsiniz. Veritabanları, herhangi bir programda saklayabileceğimizden çok daha fazla veriyi kolayca muhafaza edebilir. Piyasada terabyte’larca veri saklayan verita-banlarıyla çalışmış biri olarak, yeterince disk alanı ve akıllı bir sistem yöneticisi olan bir firmanın istediği kadar veri saklayabileceğini garanti edebilirim. Excel söz konusu olduğunda, sayfa başına 1.048.576 kayıtlık bir sınırla karşı karşıyasınız demektir.Veritabanları, bize son derece güvenilir ortamlar sunmaktadır. Öyle ya, yıllarca süren çalışmalar sonucunda birikmiş son derece değerli bilgileri saklayan bir veritabanının bozulması, sadece rakiplerimizi sevindirecektir. %100 güvenlik diye bir şey olmasa da, bu gibi felaket senaryolarına karşı geliştirilmiş sayısız çözüm vardır. Özellikle SQL Server ve Oracle gibi büyük veritabanlarının getirdiği yedekleme çözümleri, bir sistem hatası yüzünden yaşanabilecek veri kaybı riskini minimuma indirmektedir. Bunun yanı sıra, veritabanındaki gizli bilgilere sadece yetkisi olan kullanıcıların erişmesini sağlamak da mümkündür. Kim hangi veriyi okuyabilir, kim ne yazabilir gibi düzenlemeleri kullanıcı çapında kabul görmuş standartlar sayesinde, verilere istedikleri programlama dili platformu kullanarak kolayca erişebilir. Bu programları kullanan kullanıcılar, veritabanına ait hiçbir teknik bilgiye sahip olmadan kolayca veri girişi yapabilir veya veritabanında yatan verileri okuyabilir. Örneğin; Oracle üzerink pde saklanan verileri Internet ortamına açmak istiyorsak; C#, Basic, Java, PHP gibi dillerden herhangi birini kullanabiliriz. Bu diller yardımıyla hazırladığımız siteye giren bir ziyaretçi, Oracle’dan gelen yazıları kolayca okuyabilir. Temel SQL bilgisine sahip herhangi bir kullanıcı, programcı desteği olmadan dilediği veriye erişebilir. Özellikle analiz ve raporlama yapan şirket çalışanları için, veritabanları eşsiz faydalar sunmaktadır. Bir veritabanını sorgulamak ve kümülatif veriler alıp, üzerinde konuşmak kullanıcılar için çok önemlidir. Örnegin ben websayfamım hangi sayfasının kaç ziyaretçi tarafından okunduğunu basit bir sorgu ile ögrenebilir. gerekirse bu sayfalarda değişiklik yapabilirim. Yani geribesleme ile yeniden yapılandırma ve sonuca gitmek beni amacıma ulaştıracaktır.

Hangi veri tabanı daha popüler ?

Bir veritabanının kabiliyetlerinin artması onun maliyetinide etkiler, bunun için ihtiyaç-performans-maliyet analizleri doğrulsunda en uygun veritabanı bizim için en popüler veritabanıdır.

MAccess

Microsoft’un Office paketi içerisinde sunduğu veritabanı yazılımıdır. Dosyalarının son derece taşınabilir olması ve Office lisansı dışında hiçbir lisans ücreti olmaması, Access’i küçük ve orta çaplı projelerde oldukça cazip bir hale getirmiştir. Günümüzde, küçük çaplı işletmelerin önemli bir kısmı ve sayısız Web sitesi, Access temel alınarak kurulmuş yazılımlar kullanmaktadır. Access, veritabanı mantığına başlamak için oldukça elverişli bir ortam sunmaktadır.Buna karşılık, büyük ölçekli kurumsal projelerde ihtiyaç duyulacak özelliklerin büyük bir kısmına sahip değildir. Bu yüzden, büyük projeler ve şirketler tarafından pek tercih edilmemektedir. Windows harici platformlarda yardımcı programlar olmadan çalışmıyor olması ise, Linux / Unix kullanıcılarını Access’den uzak tutmaktadır.Dezavantajlarına rağmen Access, Windows ve Office’in popülerliği nedeniyle piyasada oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

MySql

Linux bağımızsız geliştiricileri Microsoft Access’e rakip olarak MySQL’i oluşturmuşlardır.Linux ortamında PHP ile birlikte kullanıldığında oldukça hızlı çalışan MySql gelişen özellikleriyle birlikte, Access’den daha marifetli bir hale gelmiştir. Kaynak kodunun açık olması ve kişisel kullanım için herhangi bir lisans ya da ücrete tabi olmaması, veritabanına yeni başlayan orta ölçekli projeler hazırlayan Linux kullanıcılarının tercihi olabilir. MySql’i yardımcı programlarla Windows ortamında çalıştırmak mümkün olsa da, Microsoft teknolojilerini kullanan programcılar tarafından çok tercih edilmemektedir. Web ortamında pek çok websitesi bu veritabanını kullanmaktadır.

SQL Server

Microsoft standart dan profesyonele kadar versiyon seçenekleri ile güçlü veritabanıdır. Access’in sahip olmadığı birçok özelliğe sahip olan SQL Server, Oracle ile birlikte piyasada yer alan en güçlü iki veritabanından biri olarak kabul edilmektedir. 2000 yılında piyasaya sürülen versiyonunda kurumsal ölçekte ihtiyaç duyulacak her türlü özelliğe yer veren bir yapı oluşturulmuştur.Fırma ücretlerine sahip olduğu için, herkese ve her keseye uygun bir SQL Server bulmak mümkün.SQL Server; sadece Windows platformunda çalışmasına rağmen, ciddi ve büyük projeler söz konusu olduğunda tercih edilen iki yazılımdan biridir.

Oracle

Oracle’ı ticari anlamda en çok tercih edilen veritabanı yazılımıdır. Yetenek anlamında SQL Server ile aşağı yukarı aynı seviyededir. Bunun ötesinde, 10G versiyonuyla birlikte “Grid Computing” kavramının veritabanı üzerindeki uygulamasını piyasaya sürmüştür. Oracle; Windows, Linux, Unix gibi farklı platformlarda çalışabilmektedir. Ara yüzleri Java ile yazıldığı için; Windows ortamında Oracle kullanmış birinin, Linux ortamında Oracle kullanabilmek için neredeyse hiçbir şey öğrenmesi gerekmez. Ancak; Oracle’ı verimli bir şekilde kullanabilmek için konusunda uzmanlaşmış ve ne yaptığını bilen bir veritabanı yöneticisiyle çalışmak şarttır. Arabirimi SQL Server kadar basit değildir ve performans ayarlamalarını yapmak için ciddi teknik tecrübe gerekmektedir. Bu yüzden, tüm bu yatırımı yapabilecek sermayeye sahip kurumlar tarafından tercih edilmektedir. ERP kurumsal kaynak planlama yazılımı kullanan şirketlerin pek çoğu SAP de dahil oracle veritabanını kullanmaktadır. Oracle başlı başına donanımsal ve yazılımsal çözümler sunan devasa bir çözüm kaynağıdır.Kategori: Yazılım

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş