Phishing’in son kurbanı facebook

| 21 Aralık 2011 |


Phishing’in son kurbanı facebook

İnternette kullanıcı sayısı ne kadar artış gösteriyor ise dolandırıcıların metotları da o kadar çeşitleniyor. Uzun zamandır dolandırıcılık amaçlı kullanılan phishing (yem atma) yönetimi artık facebook şifrelerini ele geçirmek için dolaşıyor. Kullanıcılara merak uyandıran bir mesaj gönderilerek başlayan yöntemde kullanıcı ilgili sitenin ana sayfası gibi görülen korsan siteye yönlendiriliyor. Burada dikkat etmeden kullanıcı adı ve şifresini girdiğinde hata ile karşılaşıyor ve asıl ana sayfaya yönlendiriliyor veya daha sonra denemesi için mesaj alıyor. Bu sırada kullanıcının girdiği şifre ve kullanıcı adı korsanların kullanması için sistemde kayıt altına alınmış oluyor.

Kullanıcı sayısının 700 milyonu geçtiği paylaşım platformu facebook bu sıralar phishing’in kurbanı durumda. İnternet üzerinde korsanların facebook hesaplarını ele geçirerek özel bilgilere ulaşmalarını sağlayan çeşitli programlar dolaşıyor. Bunlardan biri olan facebook chat adındaki iPhone uygulaması telefonuna yükleyen kullanıcıların arkadaşlarına gönderdikleri otomatik mesajlar ile onları korsanların eline itiyor. Bu resim senin mi? Burada yanında olan kim? Sen onla resim mi çektirdin? Gibi merak uyandıran mesajları arkadaşlarından geldiğini düşünen binlerce kullanıcı bu yolla şifrelerini teslim etmiş oluyor.

Phishing yönteminde dikkat edilmesi gerekenler

“¢ Cihazlarınıza kaynağı belirli olmayan uygulamaları yüklerken araştırma yapılmalı.
“¢ Sosyal paylaşım platformları ve mail üzerindeki mesajlar mümkün olduğunca ilgili kişilerce teyit edilmeli
“¢ Şüphe ve merak uyandıran mesajlarda gelen linkler tıklanmamalı, tarayıcınızdan ilgili site el ile yazılmalı
“¢ Adres çubuğunuzda girdiğimiz sitenin uzantıları kontrol edilmeli
“¢ Kredi kartı, kişisel bilgiler ve şifreleriniz her ortamda yazılmamalıdır.
İnternet üzerinde sadece sosyal platformlarda değil her türlü dolandırıcılık işleminin başında sizin şifrenize ulaşmak geldiği için şifrenizi en yakınlarınız dahil paylaşmamanız ve düzenli olarak değiştirmeniz tavsiye edilir.

IceBlue tarafından yazılmıştır.Kategori: Magazin

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş