PC Virus belirtileri ve öneriler

| 01 Ocak 2012 | 4 Yorum


Bilgisayar virüslerinin

dosyalarımıza veya e-mail iletilerimize enfekte olduğunda şu belirtileri görebiliriz.

PC Virüslerin yapabilecekleri ;

 • Virusun bulaştığı dosyanın kopyası, mail programınızda kayıtlı tüm adreslere gönderilebilir.
 • Zararlı bileşen hard diskinizi yeniden biçimlendirerek dosya ve programlarınızı ortadan kaldırabilir.
 • Virusun bulaştığı dosya sürekli olarak klonalanır ve yeni kopyalar oluşturur. Bunu yaparlen sabit diskinizdekitüm boş alanları kullanabilir.
 • Bu virus, hack diye tabir edilen gizli programları bilgisayarınıza yükleyebilir. Bu yapan siber suçlu bilgisayarınıza veya mevcut kullandığınız ağ uzaktan erişim sağlayabilir. Genelde sıklıkla yapılan bir e-posta içersinde ek içeren bir ileti gönderilmesidir. Öncelikle e-posta adresleri toplanır. Mutlaka daha önce böyle bir ileti almışsınızdır. Bu iletiyi mümkün olduğu kadar fazla kişiye ulaştırın. Bu size uğur getirecek ve 10 gün içinde istediğiniz her şey gerçekleşecek. Aslında bu adresler bu işi başlatan kişide toplanmaktadır. Bunlar gerçek e-mail adresleri olduğundan direk hedefe yöneliktir. Saldırgan isterse otomatik rastgele e-mail adresleri oluşturup, virüsü ulaştırabilirde ancak bunda hedeften sapmalar olacağından daha az tercih edilecektir.   Yada bir DHL kargo şirketinden geliyormuş gibi gözüken postanız ulaştırılamadı gibi ek içeren e-postalardan bahsediyorum. Eki açtığınızda truva atını içeri almış olursunuz.
 • Sisteminizde performans kaybı yaşayabilirsiniz,
 • E-posta listenizdeki kişilere, sizin adınıza bat, exe, vbs veya src uzantılı dosyalar da gönderilebilir.

İşletim sisteminizde pc virüs belirtileri ;

 • Yüklemeye çalıştığınız programlar hata verebilir.
 • Ethernet adaptörünüzün etkinlikler penceresinde hiç bir şey yapmadığınız halde anormal gelen- giden byte bilgileri görebilirsiniz.
 • Windows aniden yeniden başlatılıyor olabilir.
 • Önceden normal olarak problemsiz çalısan programlarınız yanıt vermemeye , programı kaldırıp en baştan yüklesenizde hiç bir değişme olmuyor olabilir.
 • Yeterli belleğiniz olduğu halde bunun yetersiz olduğunu bildiren mesajlar alıyorsanız,
 • Açılışta her şey normal ancak denetim masası, görev çubuğu veya masaüstü simgelerinizi tıklatığınızda ani perfomans kaybı yaşayabilir ve yanıt almada uzun süreli gecikmeler hissedebilirsiniz,
 • En doğal olarak pc niz çok yavaş çalışıyor ve başlaması çok uzun sürebiliyorsa veya diskin bir bölümü yok oluyorsa,
 • Virus koruma programı olduğu halde bunun devre dışı kaldığını belirten iletiler alıyorsanız.

Bu gibi saydıklarım virus temel belirtileri olup , bir an önce önlem almanızı gerektirir.

PC Virusden korunma önerileri ;

İnternetten ücretsiz bir güvenlik program seçimi yapacaksanız, öncelikle kendini kanıtlamış download sayısı fazla olan güvenlik programlarını kullanın. Torrent sitelerin paylaşımlarında dikkatli olun. Mümkün olduğunca dosyaları orjinal kaynağından indirin. Lisanslı ve güncel yazılımların her zaman güvenlik açıkları iyileştirilmiştir. Bu tür yazılımları kullanın.

 • Eğer lisanslı bir windows kullanıcı iseniz Microsoft Security Essentials ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Bu program online zamanlı koruma sağlar ve işletim sisteminizin güncellemeleri otomatik olarak gerçekleştirir.
 • Windows güvenlik sorunlarınızla ilgili olarak otomatik tanımlama yapan Microsoft Fixit, MS çözüm merkezinin ücretsiz olarak sunduğu bir yardımcı araçtır.   Sayfaya bağlanın, şimdi çalıştır butonunu tıklatmanız yeterli.
 • Yine Microsoft Windows kötü amaçlı yazılımları temizleme aracını kullanabilirsiniz.   Başlat> Çalıştır kısmına MRT yazıp, Tamam dediğinizde bu programı çalıştırabilirsiniz eğer eski bir sürüme sahip iseniz MS Destek den yeni versiyonu indirebilirsiniz.
 • Malwarebytes veya SuperAntispyware gibi ücretsiz versiyonları olan programları arama motorlarından indirip, kullanın.
 • Ücretsiz güvenlik yazılımları ilgili antivirüs yazılımları için bu sayfamı ziyaret edebilirsiniz.
 • Web tarayıcınızın daima son sürüm olmalı. Mesela windows XP Explorer’in yeni sürümlerini desteklemiyor. Bu durumda faydalı pek çok eklentiyede sahip Google Chrome veya Mozilla Firefox gibi web gezginlerini tercih etmekte fayda var.
 • Özellikle USB Bellekler üzerinden zararlı bileşenlerin çok hızlı yayıldığını unutmayın.
 • Son olarak şunu unutmayalım, ne kadar iyi bir internet güvenlik programına sahip olsak dahi , sinsi bir şekilde bekleyen zararlı bileşenler, hep bir adım önde olabilir. İnternette surf yaparken daha seçici olup , riske girmeyin.


Kategori: Internet

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Yorum (4)

Trackback URL | Yorum RSS

 1. Fatih dedi ki:

  Öncelikle zaman ve emek harcayarak hazırladığınız bu yazı gayet güzel ve anlaşılır bir biçimde olmuş tebrik ederim.

  Konunuza küçük bir ekleme daha yapmak istiyorum. e posta sahteciliğinde uzun süredir uygulanan bir yöntemle çok özür diliyorum, tecrübesiz ve bilinçsiz şekilde kullanan yeni kullanıcıların bu zaafını iyi derecede değerlendiren kişiler bu yolla istedikleri bilgiye sahip olabiliyorlar. Şöyle ki;
  çeşitli banka isimleri kullanılarak birebir bankadan gelmişçesine tasarımı yapılarak gönderilen mailler, yada youtube gibi yoğun paylaşım sitelerinden birine üyeyseniz sanki youtube yönetiminden gelmişçesine gönderilen maillerle kişilerin güvenlik bilgilerini ele geçirmeyi başarıyorlar.

  bunu aşmanın çok basit bir yöntemi var eğer bankadan geldiğine emin değilseniz açmayın, şayet eminseniz de açmadan önce şuraya tıklayın vs. denilen yerin üzerine gelindiğinde sol alt köşede adresim tamamı tarayıcınızda görülecektir. eğer ilgili bankaya yada youtube sitesinin adresinden farklı bir adres yazıyorsa bu sahte bir postadır. dikkali olun ve tamamen kurtulun bu mailden. bu sadece posta için geçerli değil diğer sitelerde dolaşırken buna özen gösterirseniz reklammı yoksa cidden ulaşmaya çalıştığınız sitemi farkına varabilirsiniz. flash içerikli bir link varsa emin olmadan kesinlikle tıklamayın. eğer sol altta görünmüyorsa linke gelip sağ tıklayıp konumu kopyala diyerek tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırın ancak kesinlikle enter a basmayın yada yapıştır ve git e basmayın böylece adresin yönlendirmeye çalıştığı sayfayı kolaylıkla görebilirsiniz.

  biliyorum bu ufacık konu için uzunca bir yazı oldu ancak o kadar çok önemli ki bu konu bilgilenmek, bilinçlenmek hepimiz için olmazsa olmaz gerekli ve önemli bir konu. virüssüz, trojansız günler dilerim 🙂

  • editor dedi ki:

   Teşekkür ederim yazıya renk kattın haklısın sadece tek bir tık yeterli. Hikaye şöyle trojanın adı DUQU yayılma şekli e-maile eklenmiş word dökümanı görünümünde. E-mail tespit edilen hedefe gönderiliyor. Hiç bir belirtisi yok. 10 dk boyunca klavye veya fare hareketi olmadığını anladığında aktif hale geliyor. Önce sabit diske ardında bağlı olduğu ağdaki disklere bulaşıyor, amacı sistemi deşifre edip , sistemin açıklarını ve yapısını siber suçlulara bildirmek. Sistemde belli bir süre kalıp kendini otomatik olarak siliyor. Kaspersky bu trojanın endüstriyel casusluk amacıyla kullanılan bir trojan olduğunu düşüyor. Bünyelerinde yirmiden fazla uzman araştırmacı sadece bu zararlı solucan üzerinde inceleme yapıyormuş.

 2. Fatih dedi ki:

  Aslına bakarsan oldukça etkili bir sızma tekniği bu sayede bir çok ülke kendi siber örgütleriyle bilgi hırsızlığına soyunabilir, gir bilgiyi topla sonra japon tekniği ile harakiri yap ve kendini yok et. tabi bilgileri geri ilettikten sonra 🙂 gayet sağlam torjanlar üretiyolar ama bir de bunları ciddi anlamda iyilik için kullansalar nede güzel olurdu öyle değil mi 😉

  • editor dedi ki:

   Aynen öyle, bunlar faydalıda olabilir belki kim bilir nükler bir reaktörü etkisiz hale getirdiğini okudum. ancak bu tip trojanlar zaten bizimle pek ilgilenmez 🙂 uluslararası casusluğun siber versiyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş