PC den Silinen Klasör ve Dosya Kurtarma

| 17 Aralık 2013 | 13 Yorum
Windows 7 işletim sisteminde Silinen Dosyaları önceki sürüm özelliği üzerinden kurtarmak

Windows 7 işletim sisteminizde eğer sistem koruması aktif hale getirilmiş ise işletim sistemin gün içerinde aldığı geri yükleme noktalarında aldığı kayıtlar üzerinden değiştirdiğiniz yada sildiğiniz dosyaları veya klasörleri geri getirebilirsiniz. Kullanacağınız 3.parti yazılımlarına bazı zamanlarda pek ihtiyaç yok aslında. Eğer iç içe pek çok klasörden oluşan arşivlediğiniz bir klasörü sildiyseniz, bunu önceki sürümden yükleyerek kalıcı olarak geri getirmek size tekrar bir dosya arşivleme yapmaktan kurtatarak oldukça zaman kazandıracaktır.

Başlat > Denetim Masası > Sistem üzerinden sağ sekmede yer alan Sistem Koruması linki ni tıklatalım. Burada Kullanılabilen Sürücüler i göreceksiniz.
Eğer Koruma “Açık” ise o sürücü için sistemde bir geri yükleme noktası oluşturuluyor demektir.

Eğer Kapalı ise malesef bu yöntemle silinen dosyalarınızı kurtaramazsınız. Bu durumda ” Recuva “adlı ücretsiz sürümü de mevcut olan programı öneririm.

Sistem Geri Yükleme Yapılandırmasının Önemi

En azından bundan sonrası için sürücülerinizi tek tek seçip “yapılandır” butonuna basarak sistem ayarlarını ve dosyalarının önceki sürümünü geri yükle seçenegini seçip disk alanınıza göre yedekleme için ayrılacak disk boyutunu belirleyin.

sistemkorumasiEğer sistem koruması aktif değilse “yapılandır” butonu altında yer alan olustur butonundan ilk geri yükleme noktanızı oluşturabilirsiniz.

sistem koruması yapılandırman

sistem koruması yapılandırman

Sistem Geri Yükleme işlemi, Windowun işletim sistemi dosyalarını, programları ve kayıt defteri ayarlarını üzerinde etkildir. Ayrıca, bilgisayar kullanıcı hesabları altında oluşturulmuş komut dosyalarını, toplu iş dosyalarını ve diğer yürütülebilir dosya türlerini de değiştirebilir. Sistem Geri Yükleme, e-posta, belgeler veya fotoğraflar gibi kişisel dosyaları etkilemez ancak, silinmiş bir dosyayı önceki sürümünü geri yükle  özelliği ile kurtarabilirsiniz.

sistemkorumasi3

Geri yükleme noktaları, Sistem Geri Yükleme için ayrılmış disk alanları doluncaya kadar saklanır. Yeni geri yükleme noktaları beraber boyuta bağlı olarak eskiler silinir. Diskte sistem korumasını kapatırlırsa, diskteki tüm geri yükleme noktaları silinir. Sistem korumasını yeniden aktive edildiğinde yeni geri yükleme noktaları oluşturulur.

Sistem Geri Yükleme sorunu gidermezse, geri yükleme işlemini geri alabilir ya da farklı bir geri yükleme noktası seçebilirsiniz. Sistem geri yükleme seçilmek üzere herhangi bir geri yükleme noktası görüntülemiyorsa sistem korumanızın açık olduğundan ve sabit diskinizde en az 300 MB boş alanınız olduğundan emin olun.

Eğer derdimiz işletim sistemi problemleri değil sadece silinen dosyayı kurtarmak ise;

Yapmamız gereken o klasör üzerinde veya C sürücüsü üzerinde mouse sag click ile ” özellikler > önceki sürümler” sekmesini seçmek olacaktır. Bu sekmede göreceğiniz yedekler belli zaman dilimlerinde, tarih ve saat te alınmıştır.  

Bu arşivi çift tıklatığınız da ” \\localhost\C$\@GMT-2013.11.15-14.02.44 ” gibi  yukarıda bahsedilen boyutlarını belirlediğiniz disk alanında tutulan arşive ulaşmış oldunuz. Artık mouse sağ click copy ile istediğiniz dosya veya klasörleri masaüstünüze taşıyabilirsiniz.

sistemkorumasi4

Geri yükleme noktaları otomatik olarak her hafta ve program veya aygıt sürücüsü yüklemesi gibi önemli sistem olaylarından hemen önce oluşturulur. Ayrıca, bir geri yükleme noktasını el ile de yukarıda bahsedilen oluştur butonunu tıklatarak kendinizde manuel yapabilirsiniz.

Eğer şahsi dosyalarınız sizin için çok ise, bir an önce windows yedekleme özelliklerini kullanarak Ağ üzerindeki alanlara iclound veya media ortamlarına yedekleme almanızda fayda var.

Windows 8 ve 8.1 Dosya Geçmişi Özelliği ile özel dosyalarımızı geri getirmek

Bu işlem için önceden bu özelliğin aktif hale getirilmiş olması gerekir. Windows Denetim Masası içersinde yer alan Dosya Geçmişi sekmesi belkide pek dikkatimizi çekmedi yada nedir bilmiyoruz Aslında önemli bir özelliktir. Ağ üzerinde seçeceğiniz bir alan sizin belirleyeceğiniz periyotta , Masaüstünüz, Kişileriniz, Sıkı kullanılanlar, Kitaplıklar OneDrive Bulut Sunucu üzerindeki çevrimdışı dosyalarınız gibi alanlardaki şahsi bilgileriniz bir sürüm numarası verilerek yani değişiklik yapıldıysa alt versiyonlarıda saklayacak şekilde otomatik olarak kayıt altına alınıyor. Eğer bazı klasörleri siz yedeklemek istemiyorsanız bunuda kapsam dışı bırakabiliyorsunuz.

Kısaca yapmanız gereken;

(1) Sürücü Seç yedekleme konumunu belirleyip Ac ile uygulamayı etkin kılmak

(2) Kapsam dışı klasörlerimizi belirlemek

(3) Gelişmiş ayarlardan zamanlama, sürüm saklama opsiyonu ve yedekleme boyutunu belirlemektir.

 Gerektiğinde Ekran alıntısında gördüğünüz  “Kişisel Dosyaları geri yükle” seçeneği ile bu dosyalarınızı kurtarabilirsiniz.

windows 8 dosya gecmisi ayarları

windows 8 dosya gecmisi gelismi ayarlarıKategori: İp Uçları

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Yorum (13)

Trackback URL | Yorum RSS

 1. kerem dedi ki:

  oyunlar içinde işe yararmı?

  • Bora dedi ki:

   Benzeri mantik imaje alindigi noktada her turlu dosyayi kurtarabilirsin

  • Şemsettin ABUL dedi ki:

   Evet oyunlar için işe yaradı, 24 gblık oyunu sinirden sildim pişman oldum bu bilgiyi paylaşan arkadaş sayesinde tekrar geri yükledim Allah razı olsun (sistem geri yükleme işe yaramıyordu)

 2. serkan dedi ki:

  Bilgisayarımda yanlışlıkla bir sürücüyü biçimlendirdim ve o sürücüde yüzlerce program ve projeler vardı işin kötüsü projeler oldukca kalabalık bir dosya ağacına sahipler. Şimdi recovery programlarıyla birçok şeyi geri getirebiliyorum ama bana lazım olan dosya ağacı halinde geri getirmek her projenin içinde o proje için oluşturulmuş ayarlar, özel yerleşim planları vs var. Benim dosya ağacı şeklinde veri kurtarabileceğim bir yol varmıdır bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
  Teşekkürler.

 3. silinen dosya dedi ki:

  Evet gerçekten çok iyi bir sistem bu baya faydalı olduğu gibi silinen dosyaları geri getiriyor gerçekten iyi böyle bir bilgilendirme yaptığınız içinde ayrıca teşekkür ederiz emeğinize sağlık.

 4. sergen dedi ki:

  ilk defa bi yere yorum atıyorum allah razı olsun iş dosyalarım geri geldi 😀

 5. Wang Yu dedi ki:

  Kardeş ben sana nerede yemek ısmarlayabilirim ? Adana, dürüm kebab seninle ahtapot yemek bile sevap 🙂

 6. Gül Özer dedi ki:

  Tşkler yanlışlıkla çok önemli olan bir dosyayı sildim . Telaşlanmıştım

 7. enes bydmr dedi ki:

  ilaç gibin adamsın 🙂 teşekkürler

 8. muhammet dedi ki:

  bu bilgiyi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz elinize sağlık kolay gelsin….

 9. nehir dedi ki:

  ama benim oyun bloke edmiş nasıl alınır

 10. Abdullah dedi ki:

  Kolay gelsin. Kafama takılan soru şu ben bir otelde çalışıyorum. Ve otelin serverin dan tüm arşivler silinmiş bu geri getirmenin bir yolu var mı? Benim yapabileceğim bir yol mu? Yoksa tam anlamıyla bu işlerden anlayan birine mi başvurmalıyım. Arşiv içinde fatura ve müşteri bilgileri alacaklarda var. Nasıl bir kurtarma gerekir. Yardımların için şimdiden teşekkür ederim. İyi Çalışmalar.

 11. gorkem dedi ki:

  hocam bir sürü dosyayı buluyor istedigim dosyayı bulamıyor ne yapıcam ya . football manager 2014 save

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş