PC Batarya Yükseltme

| 09 Mart 2012 |


Yeni nesil taşınabilir bilgisayarlar 10 saatten fazla kullanım süresi sunabiliyorlar. Bunda daha az güç tüketen yeni nesil işlemcilerin ve LED ekranların payı büyük. Bu imkanlara sahip olmayan notebooklar için uzun kullanım süresi, pil güncellemesinden geçiyor.

Birkaç sene önce ortalama 2.5 saat kullanım süresi sunan notebook ba­taryaları artık çok daha fazlasını su­nabiliyor. Bunun altındaki temel neden; ba­taryaların aşırı derecede iyileştirilmesinden ziyade LCD panel, işlemci, görüntü dev­resi gibi bileşenlerin daha az güç tüketir hale gelmiş olması. Günümüzde taşınabi­lir bilgisayarların ekranları daha az güç tü­keten LED aydınlatma sistemine geçiş yap­tı. Netbook’ların tek şarjla 10 saate ulaşan ve aşan süreler boyunca kullanılabilmesini sağlayan temel farksa Intel Atom işlemcinin düşük güç tüketimi.

Son nesil mobil işlem­cilerde görüntü devresi ve bellek kontrolcü­sü de işlemci içine alındığı için toplam güç tüketimi aşağı çekildi ve yönetim kısmında iyileştirmeler oldu. Sabit disk yerine SSD ya da Flash tabanlı depolama kullanan cihazlar daha da başarılı sonuçlar veriyor. Diğer yandansa taşınabilir bilgisayarların daha ince ve hafif olması için çalışmalar yapılıyor. Sonuç olarak batarya kullanım süresi bir noktadan sonra kullanıcıları memnun etmiyor. Üreti­cilerin teklifi daha yüksek kapasiteli batar­yaları opsiyonel olarak sunmak. Daha dü­şük fiyat ve boyutla reklam yapabilmek için hazırlanan temel modeller dışında fazlasını sunan üst versiyonlar var.

Diğer seçenekse sonradan alınacak bir yük­sek kapasiteli bataryayla takviye yapmak. Bu durumda biri normal, diğeri yüksek kapasite­li çift batarya olacağından daha fazla esnek­lik elde ediliyor. Şarj ünitesi bağımsız olma­dığından bataryayı cihaza takmadan şarj et­mek mümkün olmuyor. Maalesef bazı bilgisayarlarda batarya değiştirme şansı yok. Tab­let bilgisayarlarım neredeyse tamamı kapa­lı kutu ve batarya ya sabit. Netbook’larda ve notebook’larda bataryası çıkarılabilir model­ler ağırlıkta. Ultra-portable notebook’lardaysa bataryası dahili ve sabit olan popüler çünkü gövdeyi aşırı ince yapabilmenin başka bir yolu yok. Notebook ve netbook üreticisi hangi fir­ma olursa olsun yedek batarya satın alabilme­niz mümkün. Opsiyonel yüksek kapasiteli ve çok hücreli bataryalar daha uzun süre kulla­nım imkanı veriyor. Eskiden nikel-kadmiyum şarjlı bataryalar vardı ama artık kullanılmıyorlar. Sonradan lityum-iyon ve nikel-metal hibrit bataryalar devreye girdi. Yaşanan batarya yan­ma skandallarından sonra üreticiler çok daha dikkatli olmaya başladılar. Bu yüzden üretici­nin hazırladığı bataryaları tercih etmekte ve yan sanayi ürünlere yönelmemekte fayda var. 3. parti firmaların geliştirdiği ve birebir uyumlu dediği bataryalar yüksek kapasi­te etiketleriyle göz boyamakta. Ancak ilan edilen değerlerin doğruluk payı pek yüksek değildi.

Bazı Çinli üreticiler iyice abartıp on kat yüksek kapasite iddiası sunuyor. Elbette çok yeni bir teknoloji gelişmedikçe boyutla­rı aynı olan bir bataryanın iki kat kapasite sunması bile zor. Böyle olsa bile standart bataryadan daha ucuza sunulmaz.

Evrensel tip taşınabilir bataryalar olsa da bunların fiyatları yüksek ve temin etmek zor. İnce bir levha halindeki bu bataryaların taşınabilir bilgisayar çantasında taşınması kolay. Kul­lanım sırasında, bilgisayara ait şarj adaptö­rünü bağlar gibi DC güç girişine bağlantı kurmanız gerekiyor. Yeni bir batarya aldığı­nızda üreticiden geliyorsa ve cihazın mode­lini destekliyorsa herhangi bir sorun yaşama­dan kullanabilirsiniz.Kategori: İp Uçları

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş