Parola Yönetimi KeePass

| 11 Mayıs 2012 |
Parolalarınızı Saklarken Keepass açık kaynak kodlu, ücretsiz bir parola yönetim uygulamasını kullanabilirsiniz.

Banka, internet, windows e-posta, FTP gibi pek çok parolanızı hatırlamakta artık oldukça zorlanıyoruz. Bunları güvenli bir ortamda saklamak ise tam bir problem. Bunları güncellemek ve güvenli parolalar bulmak ise başka bir problem. İnternette pek çok parola yönetim programı var. Bunlardan KeePass ücretsiz olması ilede sizede bir çözüm olabilir. Öncelikle Parola yönetim programlarının açık kaynak kodlu olması bu programı daha güvenir hale getiriyor. Yazılımın kodu incelenebilir olduğundan, “parolalarım istenmeyen yerelere gönderilir mi?” sorusunu aklımızdan siliyor. Keepass OSI yani Açık Kaynak İnisiyatifi tarafından onaylanmış ve tescil almış bir parola yönetim aracı. Pek çok dilde desteklenen Keepass parola yönetiminin Türkçe dil desteğide mevcut.
Keepass in cep bilgisayarlarından, andorid ve ios işletim sistemli mobil telefonlara kadar farklı versiyonlarda uygulamaları mevcut. Ben bu yazımda taşınabilir USB bellekte kullanabileceğimiz Classic Edition uygulamasından kısaca bahsedeceğim. Keepass Windows 2000/XP/2003/Vista/7/8/ microsoft işletim sisteminin 32 veya 64 bit sürümlerinde kullanılabiliyor.http://keepass.info/download.html adresinden uygulamayı zip formatında indirip, daha sonra bu dosyayı ayıklla modu ile belleğimizde bir dizin içine kopyalayalım. http://keepass.info/translations.html adresinden Keepass türkçe dil[1.x]  paketeni indirelim. Ayıkladığımız bu dosyayı  yine aynı dizin içine taşıyalım.

 • Şimdi dizin içindeki KeePass dosyasını tıklatalım. KeePass Password Safe ekranında View > Change Languge üzerinde tekrar Türkçe dilini şeçelim. Programı tekrar başlatalım.

 

 • Dosya> Yeni şeklinde yeni parola veri tabanımıza giriş yapalım.

 • Burada Temel parola ve anahtar dosyası kullan şeçenegine tik koyalım.
 • Key file olarak C:\pwsafe.key dosyasını seçelim.
 • Temel parola kısmına ise, tüm parolalarımıza ulaşmamızı sağlayacak ana parolamızı girelim.
 • Tamam düğmesini kliklediğimizde, doğrulama için bize tekrar ana parolayı sorulacak.
 • Bu aşamadan sonra karşımıza Rasgele Al penceresi çıkacak. Burada ki amaç yukarıda bahsi geçen pwsafe.key dosyasına parolalar atamak bunu Rastgele kaynak olarak fareyi kullan diyerek ilgili alan dolana kadar fareyi seçili alanda gezdirerek veya rasgele klavye girişi üzerinden yapabiliriz.

 • Bu Rasgele parola dosyası kullandığınız bilgisayarda, USB flash belleğinizde ise KeePass dosyaları olacak bu durumda USB kaybolsa bile ve Temel Parolanız kırılsa bile Anahtar Dosyası bulunamadan program çalışmayacaktır.
 • Program içersinden mevcut parolalarınızı dilerseniz txt,html,csv, xml veya Keepass veritabanı formatlarında aktarabileceğiniz gibi bu dosyaları yeni kurduğunuz bir KeePass içersinede gönderebilirsiniz.
 • Daha sonra mevcut gruplar içersinde veya kendinizin oluşturacağı gruplar seçiminden sonra Düzen> Kayıt Ekle içersinde ilgili URL lerin bilgilerini saklayabilirsiniz.

 • Örnek olması açısında internet grubunda aşağıdaki gibi bir kayıt oluşturabilir. Dilersem Parola Tekrarı kutusunun sağındaki iconu tıklayarak programın benim için parola oluşturmasını isteyebilirim. Bunu Kullan dediğimde yeni aboneliklerinizde kayıt olurken bu parolayı kullanabilirsiniz.

 • Oluşturulan parolayı ekran görüntüsündeki mavi *** düğmesine basarak görüntüyebilirsiniz.
 • Artık kaydımız oluştu Bu kayıt üzerinde Kullanıcı Adı, parola ve URL adresi gibi bilgileri sağ Klickle kopyalayıp, web tarayıcımda kullanabilirim. Bunun için tam 12 saniye var. 12 saniye sonra pano hafızasında geçici olarak saklanan bu bilgi yok oluyor. Güvenlik açısından geçici hafıza siliniyor. Bu durumda yapıştırma öncesi tekrar kopyalama yapmanız gerekiyor. Bu oldukça güzel bir uygulama olmuş.
 • Tüm database Database.kdb adında bir dosya ve bu dosyayı USB dizininde KeePass dizini içinde saklayabilirsiniz. Kategori: Genel, Nasıl Yapılır?

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş