Online Müzik Servis Siteleri

| 28 Ağustos 2011 |


Müzik, mp3 servisleri,

online müzik servisleri, zengin içeriklerinin yanı sıra internet radyosu olarak da hizmet veriyor. Üye bile olmaya gerek kalmadan ücretsiz bir şekilde devasa şarkı içeriklerine erişebiliyoruz. Ayrıca bu servisler üzerinden şarkı listeleri oluşturup saklayabiliyorsunuz. Servislerin mobil uygulaması sayesinde akıllı telefonunuz üzerinden listelerinize ulaşabiliyor, müziğinizin tadını çıkarabiliyorsunuz.

 

 popüler müzik servisleri hangileri mi?

 

Grooveshark   http://grooveshark.com/

Çevrimiçi servisler arasında en stabil çalışan servislerin başında gelen Grooveshark, zengin içeriği ve işlevsel arayüzüyle müzik tutkunlarının internetteki uğrak noktalarından birisi konumunda bulunuyor. Müzik dinleyebilmek için üye olma zorunluluğu bulundurmaması ise ayrı bir avantaj. Grooveshark‘te iki türlü üyelik bulunuyor. Bunlardan biri paralı diğeri ise parasız. Parasız üye olanlar, şarkı listeleri oluşturma, favori şarkılarını belirleme, internet radyosundan yararlanma gibi özelliklerden faydalanabiliyor. Grooveshark‘ın türlere göre sıraladığı radyo istasyonlarından birini seçerek, belli bir türe ait şarkıları dinleyebilirsiniz. Ayrıca dinlediğiniz şarkı, sitenin altındaki şarkı listesinde görülebiliyor. Buradan şarkının adı, söyleyen kişi/grup, bulunduğu albüm, şarkının uzunluğu gibi bilgilere erişebiliyoruz. Zengin bir içeriğe sahip olan Grooveshark, 2006 yılında Florida Üniversitesinde okuyan üç genç tarafından kuruldu. Şimdilerde bu üç genç, Escape Media Group (EMG) şirketini kurdu ve müzik dünyasında önemli işlere imza atıyor. Grooveshark‘ın bünyesinde tam 22 milyon şarkı bulunuyor.

Fizy http://fizy.org/

2008 yılında Türklerin elinden çıkan bir diğer çevrimiçi müzik servisinin adı da Fizy‘dir. Fizy, internet dünyasına fırtınalı bir şekilde girdi, bir dönem erişimi yasaklandı. Fakat şimdilerde Turkcell’in bünyesine katması sonucunda tekraryayına girdi. Fizy‘nin sade ve kullanışlı arayüzü, kullanıcıların büyük ilgisini çekiyor. Öte yandan Fizy üzerinden şarkı listeleri oluşturabilmek mümkün. Fizy, ayrıca internet radyosu üzerinden kullanıcıya mod seçme imkanı sağlıyor. Örneğin, bir kullanıcı o gün üzgünse, Fizy‘nin melankolik modunu seçiyor ve melankolik şarkılar dinliyor. Ya da diyelim ki gün içerisinde biriyle tanıştınız ve çok hoşlandınız ve kendinizi romantik şarkıların kucağına atmak istediniz. Fizy‘nin duygularınıza uygun modunu açarak, aşk şarkılarını dinleyebiliyorsunuz. Nostaljik, sakin, hareketli, melankolik, mutlu, karmaşık olmak üzere toplam 6 adet modu var. Fizy, tamamen Türk yapımı ve dünya çapında ünlü bir site. Arşivi çok geniş..

TTNET Müzik http://ttnetmuzik.com.tr/

Türkçe içerikle dolu yerli çevrimiçi müzik servisi arıyorsanız, bakmanız gereken ilk durak TTNET Müzik. TTNET‘in müzik tutkunlarına özel geliştirdiği servis, işlevselliği ve zengin içeriğiyle adeta dudak uçuklatıyor. Eğer TTNET Adsl abonesiyseniz, aboneliğiniz ile doğrudan servisi kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Bunun dışında, siteye ayrıca üye olmak da mümkün. Servisin arayüzü de hayli başarılı. Dilediğiniz özelliğe kolayca erişebiliyor, uygulayabiliyorsunuz. Aylık şarkı paketi satın alıyor, 1 ay içerisinde paketteki şarkı sayısı kadar şarkıyı ücretsiz indirebiliyorsunuz. TTNET Müzik kullanıcıya iki farklı paket sunuyor. Bunlardan ilki Keyif Paketi (VVeb’den 1 TL, cepten 2 TL). Diğeri ise Max Müzik Paketi [VVeb’den 9 TL, cepten 10 TL). Ayrıca servisin mobil desteği de bulunuyor. Mobil uygulama üzerinden hemen her türlü içeriğe erişebilmek mümkün. TTNET Müzik listelere de önem veriyor. Dilerseniz önceden tanımlanmış profesyonel listelere erişebilir, dilerseniz kullanıcıların listelerini takip edebilir, dilerseniz kendi listenizi oluşturabilirsiniz.

Spotify http://spotify.com/

2008 yılında internet dünyasında hizmet vermeye başlayan müzik servisleri arasında yerini alan Spotify, kullanışlı arayüzü ve zengin içeriğiyle rakiplerinin arasından sıyrılıyor. Bu tür müzik servislerınde en önemli özelliklerin başında site içi veri akışı hızı geliyor, internet altyapılarının gelişmesiyle birlikte bu, artık eskisi kadar önemli bir özellik olmasa da , bundan seneler önce bu önem, bir noktaydı. Spotify, bu dönemde hızıyla herkesi büyülemişti. Ayrıca Spotify, rakiplerinden farklı olarak kendi arabirimi ne sahip başlı başına bir yazılım olarak da ulaşılabiliyor. Spotify iki türlü üyelik imkanı sunuyor. Bunlardan biri ücretsiz, diğeri ise ücretli üyelik. Öte yandan servisin mobil uygulamaları da mevcut.

Last.fm http://last.fm/

Çevrimiçi müzik servisleri arasında en popüler isimlerin başında gelen Last.fm, maalesef ülkemizde engelli siteler arasında yer alıyor. Last.fm, 2002 yılında hizmete başlayan bir servis. Online kullanıcılarına ücretsiz ve ücretli üyelik seçeneği sunuyor. Ücretsiz üyeler, Last.fm‘in sunduğu zengin sanatçı/grup albümleri/şarkılar / etkinliklerine erişebiliyor. Ayrıca şarkıları 30 saniyelik ön dinleme olarak dinleyebiliyor. Ücretli üyeler ise çok daha fazla imkana sahip. Last.fm‘in radyosunu ücretsiz olarak kullanabilen üyeler, ayrıca istedikleri şarkıyı da aratıp dinleyebiliyor. Last.fm, özellikle yeni şarkıcı/grup keşfetmeyi sevenler için vazgeçilmez bir site. Sevdiğiniz bir grubun sayfasına bakarken, o gruba benzeyen diğer grupları görebiliyorsunuz. Ayrıca bir başka Last.fm kullanıcısının profilini incelerken, o kullanıcı ile müzik zevklerinizin ne denli uyuştuğunu detaylı olarak görüntüleyebiliyorsunuz. Last.fm‘in bir de kurulabilir masaüstü uygulaması mevcut.

Pandora http://pandora.com/

Tarihi Grooveshark‘tan daha eskiye dayanan ve internet dünyasında sessiz ama derinden bir yükseliş göstererek şimdilerde online müzik servisleri arasındaki en popüler isimlerden biri haline gelen Pandora, tıpkı Grooveshark gibi internet radyo servisi sunuyor. Music Genome Project adındaki bir proje kapsamında kurulan Pandora‘nın başı birçok defa telif haklarından dolayı yandı. Pandora yetkilileri bu sorunlarla daha kapsamlı bir şekilde baş edebilmek için geçici bir süreliğine de olsa Amerika Birleşik Devletleri dışındaki girişleri engelledi. Şimdilik sadece ABD içerisinde dağıtılan IP’lerle giriş yapılabiliyor. Fakat kısa süre içerisinde tüm dünyaya yeniden açılması bekleniyor. Pandora mobil çözümleriyle de müzik tutkunlarını bünyesinde toplamayı amaçlıyor. iTunes App Store‘daki Pandora uygulaması, internet radyo dünyasını cebinize getiriyor. Öte yandan arama kutusu üzerinden şarkı aratıp listenize ekleyebiliyor, listeler oluşturabiliyor ve saklayabiliyorsunuz. Pandora, bünyesinde 1 milyona yakın şarkı barındırıyor.Kategori: Internet

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş