Notebook Besleme Soket Değişimi

| 07 Nisan 2012 |
Pratik Uygulama Notebook Güç Soketi Arızasını Giderme;

Notebook lar belli bir döngüden sonra  batarya ömürlerini bitiriyor ve bu sefer laptoplar besleme adaptörü takılı durumda  kullanılmaya başlanıyor. Bu kullanımlar sırasında yapılan hatalardan biride cihazı diz üstünde yada yumuşak bir zemin üzerinde kullanmak böyle olunca hem CPU ve grafik işlemciler var olan ısıyı soğutamıyor hemde genelde arkada yer alan besleme soketleri burkulmaya maruz kalıyor buda anakart üzerindeki soketin zamanla gevşemesine yada kırılmasına neden oluyor. Bu arada mevcut besleme adaptörünün soketinde benzeri durumlar oluşabiliyor. Bu soketi bilgisayar tamiratı yada ikinci el satım yapan yerlerden temin edip kendiniz değiştirebilirsiniz.  Siz buna karar verirken, ben yaptığım işlemi kısaca anlatayım. Çok üst düzeyde bir beceriye ihtiyaç yok  ancak söküp-takma sırasında dikkatli olmakta fayda var.  Bu iş için öncelikle bataryayı, batarya kasa yuvası üzerinde artı arka kapakta yer alan tüm vidaları söktüm. Ekran da ön panel kaplamasının alınmasının ardından meteşe vidaları sökülüp, Wireless modülünün monitöre giden kabloları sökülmesin ardından kenara alındı, ram modülleri ve hard disk  demonte edildi. Burada ön yüzdeki klavyeyi de çıkarmak gerekti çünkü  bu kısmında da alt şaseyi tutan vidalar mevcut. Klavyenin data kablosu soket kapak açılır gibi yukarı kaldırılarak yerinden çıkarıldı.Monitör data kablosu da anakart üzerindeki soketten ayrıldı. Bu şekilde anakarta ulaşıldı. Anakartı alt şaseye bağlayan vidalarda demonte edildi. ve en nihayet soktete ulaştım. Soket sağlamdı ancak anakart üzerindeki lehim yerlerinde problem vardı. Bu yüzden söküp yenisi ile değiştirmem gerekmedi. Yeniden havya ile lehimleri yenilenip sağlamlaştırıldı. Cihaz toplanmadan test ettiğimde adaptör girişini ile beraber şase üzerindeki power ledinin artık problemsiz yandığını gördüm.

    

Burada soket 1-5 lira ancak bu işin işçiliği biraz zahmetli o yüzden power soket değişim işçiliği piyasada size pahalı gelebilir. Notebookları düz alanlarda kullanmayı tercih etmek en iyisi galiba 🙂Kategori: Nasıl Yapılır?

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş