Nintendo WII U 2012′ de

| 17 Ağustos 2011 |


Nintendo WII U oyun konsolu

Oyun dünyasının başarılı isimlerinin başında gelen Nintendo, yeni oyun konsolu ile oyunseverlerin huzuruna çıkmaya hazırlanıyor. Nintendo‘nun WII ile başlattığı kablosuz oyun devri, diğer firmaların da gözünü bu teknolojiye çevirmişti. Nintendo, WII’nin ardından bir süreliğine sessizliğe gömülmüştü. Tabii ki işin arkasında yeni bir teknoloji vardı. Geçtiğimiz aylarda bu sessizliğini sona erdirmiş, dünyanın ilk gözlüksüz 3D deneyimini sunan el konsolu Nintendo 3DS’i piyasaya sürmüştü. Gözlüksüz 3D oyun oynama imkanı sağlayan ekranıyla 3DS, halihazırda sektörde adından söz ettirmeye devam ediyor. Nintendo ise duracak gibi görünmüyor. Zira firma bu sefer de WII serisine ekleyeceği yeni konsoluyla oyunseverlerin huzuruna çıkmaya hazırlanıyor. Nintendo‘nun WII serisine ekleyeceği yeni oyun konsolunun adı ise WII U. WII U, iki adet cihaz ile birlikte gelecek. Bunlardan biri, ilk WII’den daha küçük boyutlara sahip ana konsol iken, diğeri İse yeni kontrol çubuğu. Fakat yeni kontrol çubuğu aynı zamanda el konsolu olarak da kullanılabilecek. Nintendo’nun WII U’yu geliştirirkenki amacı belli ki, WII ‘yi televizyon dünyasından uzaklaştırarak, 3DS gibi kendi ekranına sahip bir konsol haline getirmek. Fakat WII U‘ya el konsolu denemez. WII U, konsol ile el konsolu arasında gidip gelen bir cihaz. Zira Nintendo’nun WII U ile ilgili tanıtım reklamlarında da gösterdiği üzere, WII U her iki şekilde de kullanılabilir olacak.
Televizyon karşısında WII U oynarken istediğimiz anda televizyonu kapatıp, oyuna WII U‘nun kontrol çubuğunun kendi ekranı üzerinden devam edebileceğiz. WII U sadece oyun oynama üzerine kurulu olmayacak, özel kalemi sayesinde WII U‘nun ekranı üzerinden resim çizebileceğiz, tasarım yapabileceğiz. Bu çizimleri yine WII U üzerinden renklendirerek televizyonda görüntüleyebileceğiz. Yeni kontrol çubuğunun üzerinde yer alan dokunmatik ekran ile de oyun oynayabileceğimiz gibi, kontrol çubuğunun yan taraflarındaki butonlar aracılığıyla da oyun oynayabileceğiz.
işin bir diğer ilginç yanı ise, WII U‘nun kontrol çubuğunu televizyona tutarak, iç içe bir görüntü oluşturabileceğiz ve kontrol çubuğunu WIImote gibi kullanabileceğiz.
Piyasadaki tüm konsollarından donanım açısından daha güçlü olan WII U’nun, 2012 yılının ikinci çeyreğinde piyasada olması bekleniyor.Kategori: Teknoloji

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş