Pinterest Nedir ve Mozilla Pin Eklentisi ile Nasıl Paylaşabiliriz.

| 16 Haziran 2013 |
Pinterest Nedir Nasıl Kullanılır?

            Ülke olarak sosyal paylaşım sitelerini çok sevdik. Facebook, Twitter en popülerleri olmakla birlikte daha başka sosyal paylaşım siteleri de söz konusu… Bu konuda dünya genelinde zirveye oynuyoruz diyebiliriz. Şimdilerde bambaşka bir sosyal paylaşım sitesi yavaş yavaş ön plana çıkmaya başladı. Henüz dünya genelinde yeni olsa da, ülkemiz insanı o siteye akın etmemiş olsa da kısa sürede Facebook ve Twitter kadar popüler olacağa benzer. Bu yeni sosyal paylaşım sitesinin adı: Pinterest.

Pinterst Nedir?

Pinterst Nedir?            “Facebook ve Twitter’dan başka daha farklı ve daha popüler olacak ne yapılabilir ki” diye meraklanabilirsiniz. Uzatmadan Pinterest’i tanıtmaya başlayalım. Pinterest için sanal ortamda sevdiğiniz her şeyi içine dahil ettiğiniz koleksiyon oluşturma aracı diyebiliriz.

            En başta bu yeni sosyal paylaşım sitesi için yeni dedik. Ancak, belirtelim. Yeni olmakla birlikte dünya genelinde 10 milyon kullanıcıya ulaşmış durumda… Kısa sürede bu kadar fazla kullanıcı edinmesi bu sosyal paylaşım sitesinin, ileride Facebook ve Twitter’ın tahtını sarsacak anlamı da gelebilir.

Pinrest, İngilizce iki kelimenin birleştirilmesi ile ortaya çıkmış karma bir isim. İğnelemek anlamına gelen “Pin” ve ilgi anlamına gelen “Interest” kelimesi ile oluşmuş. Bu sosyal paylaşım sitesinin ana özelliği de adında gizli… Webde gezinirken ilginizi çeken her türlü görseli ya da videoyu iğneleyebilir, bu şekilde bir koleksiyon oluşturabilirsiniz.

Peki, pin it nasıl yapılır? Şimdi ona bakalım…

Bu siteye üye olduktan sonra Facebook’taki gibi bir duvarınız olacak. Bu duvarda, kendiniz başlıklar oluşturabilirsiniz. Ve pinlediğiniz ya da diğer ifadeyle iğnelediğiniz görselleri ya da videoları istediğiniz başlık altında toplayabilirsiniz. Duvarınız tamamen gizli ya da açık olabileceği gibi, bu sınırlamayı ya da genişletmeyi başlıklarla da sınırlı düşünebilirsiniz.

Oluşturduğunuz başlıklar tamamen sizin ilgi alanınıza hitap edebilir. Örneğin, komik görseller ya da videolar için komik anlı bir başlık açabilirsiniz. Manzara ya da doğa tutkunu iseniz bu tarz başlık da açabilirsiniz.

Hem siz başkalarını takip edebilirsiniz, hem de başkaları sizi… Takip ettiklerinizin pinleme işlemleri sizin sayfanızda bildirim olarak görünür. Sizin pinlemeleriniz de takipçilerinizin sayfasında görünür. Ancak siz takipten vazgeçtiğinizde, eski takipçilerinizle ilgili hiçbir ileti görünmez. Bu tercih de tamamen size kalmış ya tamamen takibi kesersiniz ya da istemediğiniz başlıklarla ilgili takibi… Karşı tarafa da hiçbir şekilde bununla ilgili bir bildirim gitmez.

Pinterest ailesine katılmak için http://pinterest.com/ sitesine girip “Join Pinterest” butonuna tıklayın. Karşınıza çıkan panelde facebook ya da twitter hesabınızla bağlantılı olarak üye olabileceğiniz gibi bir mail adresinizle de üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Facebook ve twitter bağlantısı, sizin pinlediğiniz görselin ya da videonun bu sitelerdeki arkadaşlarınız tarafından takibinin yapılmasını sağlayacaktır. Böylece, bu yeni siteye yeni üyelerin katılımı da gerçekleşmiş olacaktır.

Pin it nasıl yapılır” sorusunu cevaplamaya devam edelim.

Öncelikle “Pin it” adlı uygulamayı mozilla gibi web browser eklentilerine kuruyorsunuz. Takip eden linki kullanalım.

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/pinterest-pin-button/?src=api

bu adresden ilgili eklentiyi indirip Tarayıcınızda Araçlar> Eklentiler kısmında yada kısaca CTRL+SHIFT+A kombinasyon tuşları ile eklentiler sekmesinden etkinleştirelim.

pinterestPINBUTON

Ve gezindiğiniz sitelerde Facebook ya da twitter butonu gibi “Pin it” butonu çıkıyor. Mozilla gibi web browser eklentilerine kurulan bu yeni uygulama sayesinde artık siz de istediğiniz görseli ya da videoyu pinleyebilirsiniz.

Öncelikle seçtiğiniz resmin üzerine tıklamalısınız. Sonrasında karşınıza duvarınızda belirlediğini başlıkların da yer aldığı bir panel çıkıyor. Görseli ya da videoyu göndermek istediğiniz başlığı seçip, ilgili tanımlamayı yapıp duvarınıza gönderiyorsunuz. Tabii ki, ilk aşamada takipçileriniz olmayacaktır. Takipçileriniz için biraz daha zamana ihtiyacınız olacak. Ancak, takipçileriniz oluştuktan ve karşılıkla paylaşımlar başladıktan sonra bu sitenin müdavimi olursunuz.

Pinrest sitesini tabletinizde ya da cep telefonunuzda da kullanmak için sitesinden goodies alt menüsünden ilgili uygulamayı indirmelisiniz.

Pinrest sosyal paylaşım sitesi en azından şimdilik İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Portekizce, Hollandaca ve Almanca dil seçeneği sunuyor. Ancak, ülkemizde bu siteye talep arttığında eminiz ki, Türkçe dil desteği de sunacaklardır.

 Pinterest de link paylaşımın nasıl yapıldığını takip eden video dan seyredebilirsiniz.Kategori: Nasıl Yapılır?

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş