Mobil Cihazlarda En İyi 5 Navigasyon Uygulaması

| 03 Haziran 2013 |
Mobil Navigasyon uygulamaları Top5

Avrupa ülkelerinde sıklıkla gerçekleştirilen seyahatler ülkemizde de kaliteli yaşamın bir unsuru olarak son yıllarda ön plana çıkmaya başladı. Çünkü ülkemizde de ulaşım kolaylaştı, mesafeler de kısaldı. Bu nedenle navigasyon sistemleri de bir hayli gelişti. Aslında navigasyon kelime anlamı ile bir yerden bir yere gitmede en elverişli yolu bulmak ve o yolu izlemek anlamına gelmektedir. 

Günümüzde seyahat etmek çok revaçta elbette ama, zamanı iyi kullanmak seyahat etmekten daha da revaçta. Bu nedenle bir yere gidilirken bile zamanı hesap etmek gerek… Navigasyon cihazları hayatımıza önce otomobillerle girdi. Sonra gelişen teknoloji ile küçüldü ve android sistemli cep telefonlarımıza ve tabletlerimize bile sığdı.

En iyi navigasyon uygulamalarını merak ediyorsanız bu yazımızı mutlaka dikkatlice okuyun. Tercihte hata yapmayın.

AndNAv2En iyi navigasyon uygulamaları sıralamasında AndNav2’yi birinci sıraya yerleştirebiliriz. AndNav2’nin ücretsiz oluşu da bu alanda ön plana çıkmasını sağlamaktadır. AndNav2, öyle kapsamlı bir uygulamadır ki, gideceğiniz yere yönlendirmesi sayesinde adım adım ulaşmanızı sağlar. AndNav2’yi android sistemli cep telefonları ve tablet bilgisayarlarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. AndNav2’nin diğer dikkat çekici özellikleri arasında size yön tarifi yaparken yolunuzun üzerindeki önemli yerleri gösterir ve metni konuşmaya çevirerek aktarır. Bunun dışında hava durumu hakkında bilgi verir. Ancak, bu sistem ülkemize halen uyarlanmış değildir. Şimdilik sadece İngiltere, Almanya, İrlanda, Fransa, Danimarka, İspanya, İsveç, İtalya ve Avusturya’da çalışmaktadır.

Google Maps’i navigasyon uygulamaları arasında ikinci sıraya yerleştirebiliriz. Google, arama motoru olarak sahip olduğu popülerliği Google Maps ile doruğa taşıyor. Google Maps de ücretsiz bir uygulamadır. Sesli özelliğiyle de dikkat çeken Google Maps güzergah hakkında yorumlarda da bulunmaktadır. Bir diğer özelliği de arkadaşlarınız gittiği ve işaretlediği yerleri de göstermektedir. Google Maps’i android sistemli telefon ve tabletlerinizde kullanabilirsiniz.

Navigasyon uygulamaları arasında Nav4All uygulamasını üçüncü sıraya yerleştirebiliriz. Nav4All’ün diğer uygulamalarla benzer bir arayüzü var.  Nav4All siz yolunuzda giderken bir ok yardımıyla sizi yönlendirir. Nav4All ücretsiz bir uygulama olmakla birlikte daha gelişmiş özellikleri için ilgili eklentilerini satın almanız gerekmektedir.

Gideceğiniz yerin adres bilgisini giriyorsunuz ve gideceğiniz yerle bulunduğunuz yer arasındaki güzergah karşınıza çıkıyor. Bu sistemin 55 dil ve 100 ses tonu seçeneği mevcuttur.

Navigasyon uygulamaları arasında yer alan MobileTraveler’i dördüncü sıraya koyalım. MobileTraveler’ ın asıl özelliği yurt dışına seyahat etmek isteyenlere yardım olur niteliğidir. Dünya turuna çıkmak ve kendi ayaklarınızın üzerinde durmak istiyorsanız, bilgisayarınıza ya da telefonunuza haritaları önceden indirebilirsiniz. Veritabanı son derece gelişmiştir ve gideceğiniz yerin her türlü detaylandırması yapılır. Bu uygulama kullanmak için sadece Windows mobile işletim sistemi yeterli.

Mobil cihazlarda en iyi 5 navigasyon uygulamasında son sıraya Waze’i yerleştirelim. Waze şu anda cep telefonlarında en kapsamlı navigasyon hizmeti olmayabilir, ama kesinlikle belirtmeliyiz ki, şirin ve eğlenceli bir arayüze sahip. Örneğin, Pac-Man ve Mario’ya araba kullandırabilir, bu şekilde yolunuzu bulabilirsiniz. Fotoğraflar ya da uyarıcı trafik simgeleri ekleyerek kişiselleştirme yapabilirsiniz. Çeşitli güncellemeler ve eklentilerle Waze’in potansiyeli artırılabilir.

Kullanıcıların telefonlarının GPS sinyalleri sayesinde gerçek zamanlı trafik bilgileri toplanır ve gitmek için hangi yolun daha uygun olduğu ve hangi yolda sorun olduğu gibi bilgiler iletilir. Bu özellik kulacıların girdikleri bilgiler sayesinde oluşmaktadır. Siz de yollarda gördüğünüz aksaklıkları bu uygulamaya giriş yaptığınız takdirde diğer kullanıcılara faydalı olabilirsiniz. Waze aynı zamanda kestirme yollarla ilgili bilgiler de veriyor. Ancak trafik sıkışıklı ya da trafik ışıkları gibi yolculuğu sekteye sokan detaylar söz konusu olduğunda yolunuzun bir anda uzadığını da görebilirsiniz. Haritaların yetersiz kaldığı yerlerde sinyalle sizi bilgilendirir. Bu uygulama eksiklikleri itibarıyla tercihiniz olmayabilir. Ancak, iPhone ve Android sistemli telefonlarınıza yüklemenizde fayda var.  Ücretsiz oluşu da göz önüne alınırsa kullanmanızı önerebiliriz.

isaretadam

Peki  alternatif olarak önereceğim yandex navigasyon ile ilgili yazımı okumak ister misiniz !.Kategori: İp Uçları

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş