Masaüstü Ekran Görüntüsünü Yakalama

| 21 Nisan 2013 | 2 Yorum
Masaüstü Ekran Görüntüsünü Yakalama ve Film Yapmak

Bilgisayar ekranında çalıştırdığımız her türlü görüntüyü ve sesi İsterseniz görüntü yakalama programları ile bir dosya haline dönüştürebiliriz. Durağan görüntülerde aslında hepimizin bildiği gibi printscreen tuşuna basıp, paint görüntü işleme yazılımına yapıştırmamız gibi bir durum. Ancak bazen bu yöntem anlatmak istediklerimiz için yeterli olmayabiliyor. Yada çok fazla adım gerektirebiliyor. Ekran görüntüsünü yakalama ve bir film haline dönüştürmek için bu amaca yönelik yazılmış çeşitli programlar kullanmak durumundayız. Bu işlem sırasında hareketli görüntü içersine dilerseniz metin baloncukları veya sesli anlatımı da eklemeniz kursörün veya farenin hareketlerini sağ veya sol click gibi görsel effektleri ile daha da zenginleştirmeniz ve videoyu kişiselleştirmeniz mümkün. Ekran üzerinde kaydı tüm ekran yada ekranın belli bir kısmını seçmeniz veya gerekirse belli bir alana zoom yapıp daha sonra ana pencereye geri dönme gibi oldukça farklı kombinasyonlar yapmanız başkasına konuyu daha etkileyici bir şekilde anlatmanızı sağlayacaktır. Bu arada sesli anlatım yerine enstrümantal  bir arka fon müziği eklemeye ne dersiniz. Anlatımlar sırasında size bir mikrofon gerekecek ancak bunu bir laptop üzerinden yapıyorsanız gerek yok tabi ki.Arka planda bir medya oynatıcı üzerinden çalıştıracağınız müzik ekran görüntüsü yakalama işlemlerinde bir fon müziği olacaktır.

Hangi Ekran Yakalama Programı

camstudiorecorder1Arama motoru üzerinden bir çok ekran görüntülerini digital filme dönüştüren program bulabilirsiniz. Hiç kuşkusuz en popüler olanı CamTasia Studio programı.Ancak benim önereceğim program http://camstudio.org adresinden ücretsiz olarak indirebileceğiniz “Cam Studio Recorder ” olacak. GPL lisansına sahip açık kaynak kodlu Cam Studio Recorder hem ücretsiz hem de oldukça etkili özelliklere sahip.

Fare için özel effektler tanımlayabilir Ekranda istediğiniz kısmın çerçeve seçimi ile görüntüsünü alabilirsiniz. Bu tam ekranda olabilir. Kaydedilen filmi kullanacağınız Bu isterseniz tam ekran olabilir, isterseniz de ekranın küçük bir bölümü. Kaydedilen filmin kalite ayarlarını  değiştirmek  çok kolay. Küçük videolar e-postalar için uygunken, yüksek kaliteliler toplantılarda sunum yapmak veya CD lere kaydetmek için düşünülebilir. CamStudio başka video codeclerinin yanı sıra kendi kayıpsız sıkıştırma codecine de sahiptir. avi veya swf formatlarında filmleri kaydedebilir. Özellikle de web sitenizde ya da Blog’unuzda Flash videolar yayınlamak istediğinizde swf formatı oldukça işinize yarayabilir

CamStudio Recorder Kurulumu

CamStudio Recorder i ve ilgili codec  dosyasını http://camstudio.org adresinden indirerek kurun. Masaüstünüzde, çift tıklayıp çalıştırabileceğiniz bir kısayol dosyası ve simge oluşturulacak. CamStudio çok yalın bir arabirime sahip ve bu, ana araç çubuğuna da yansımış. Programın kayıt ve oynatma dahil toplam altı düğmesi var. Bunlarla normal, kompakt ve düğme görünümüyle AVI ya da SWF kayıt seçeneğini etkinleştiriyorsunuz.

CamStudio Recorder Ekranın kaydedilecek bölümü

Öncelikle, ekrandaki tüm hareketleri kaydeden bir film oluşturalım. Başlangıç noktamız kaydedilecek alanı belirlemek. CamStudioRecorder penceresinden “Region > Fixed Region”u seçin. “Fixed Region” iletişim kutusundan “Drag Corners to Pan” kutucuğunu işaretleyin. Ardından “Select”e basın ve ekranın sol üstünden sağ altına kadar işaretleyin. Kayıt sırasında kullanılan codec üzerinde oynamak için “Options / Video Options” kısmına gidin. Varsayılan sıkıştırıcı “Microsoft Video 1” Windows Media Player’da iyi oynayan filmler oluştursa da, benzeri durum VLC için geçerli değil. Bu nedenşe daha yaygın bir sıkıştırıcıyı olan “ffdshow” codecini seçebilirsiniz. Ama bunu seyredecek olan kişinin, videoyu Windows Media Player’la izleyeceğinden eminseniz varsayılan seçeneklerle devam etmekte mümkün. “CamStudio Lossless Codec v1.0” da bir alternatif. Değişiklikleri onaylamadan önce “AutoAdjust” özelliğinini seçmek faydalı olacaktır.

CamStudio Recorder Ses kaydı

camstudiorecorder2

Laptoplar için değil anacak desktoplara mikrofon kullanmanız gerekecektir. CamStudio penceresinden “Options >Record audio from microphone”u seçin. Ses kayıt seçenekleri üzerinde oynamak için “Options > Audio Option > Audio Options for Microphone” menüsünü açın. “Volume” düğmesine basarak ses düzeyini ayarlayın ve çıkmadan önce değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın.Artık kayıt düğmesine videonuzu oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu işlemler sırasında çeşitli codec denemeleri formatları seçerek optimum dosya boyutu ve görüntü kalitesini test etmekte bana göre fayda var.

CamStudio Recorder Fare İmlec Hareketleri

Menude yer alan “Options >Cursor Option” kısmından mouse ın sağ sol veya double clik durumları efektlerini renk ve biçim olarak seçebilirsiniz.

CamStudio Recorder Kısayolları

Varsayılan bazı kısayollar F8 kayda araverip, başlatabilir. F8 , F9 la kaydı durdurabilir.F10 la kayıttan vazgeçebilirsiniz. Bu tür tanımlamalara Options > Program Options > Keyboard Shortcuts dan ulaşabilirsiniz. Program Options kısmından kayıt sırasında çerçevenin flash yapması dahil pek çok özelliği bulabilirsiniz. Programın ingilizce ve almanca dil seçimi mevcut.Kategori: Nasıl Yapılır?

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Yorum (2)

Trackback URL | Yorum RSS

  1. salih dedi ki:

    selamlar,

    camtasia da aynı anda bırden fazla işlem yapılabiliyor mu? mesela, aynı anda ekran kaydedip diğer yandan “camrec” dosyası video formatına çevrilebilir mi? veya aynı anda iki veya daha fazla camrec dosyası videoya “mp4” formatına cevrilebilir mi? tesekkurler şimdiden…

    • Bora M. Deniz dedi ki:

      Merhaba desteklediği formatı ayarlardan önceden seçmen gerekli aynı anda iki kayıt yapmasını denemedim programı ikinci kez çalıştırdığında yeni bir ekran daha açıyorsa yapabilirsin ama eğer yapıyorsa pc performansı açısında çokta sağlıklı olmayacaktır. Genelde dosyayı kendi formatında kaydedip dilersen video format çeviriciler kullanman lazım. Eğer youtube gibi video paylaşım sitelerine yükleme yapmayı düşünüyorsan desteklenen formatlara bu servisler otomatik olarak kendi çevirebiliyor bilgisinide paylaşayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş