malware, virus, worm, trojan temizleme online destek formları

| 22 Mayıs 2013 |
Virus Temizleme için Online Destek Forumları

viursonlinedestekformları

viursonlinedestekformlarıBilgisayarlara bulaşan zararlı malware, virus, worm, trojan bileşenler bazen mevcut güvenlik yazılımlarımız tarafından tespit edilemez veya tespit edilsede sistemden temizlenemeyebilir. Bu anlamda bazen durum işin içinden çıkılamaz bir hal alabilir.
Bu gibi durumlarda size problemlerin  çözmenizde yardımcı olacak online teknoloji form moderatörlerinden destek alabilirsiniz. Uluslararası ve Türkiye de bu işi gönüllü yapan güvenilir formlar mevcut. Yapmanız gereken yönergeler ve kurallar doğrultusunda sistem kayıtlarını raporlayan programları yönetici yetkisi ile çalıştırıp, ilgili formda bir başlık altında yayınlamak.
Raporlama çıktılarını oluşturan aşağıdaki programları indirip, sisteminizde çalıştırdıktan sonrailgili form yetkilisi ile paylaşmak.
Buna hijackThis inceleme ve kötücül yazılım temizliği deniyor. Bleeping formun başını çektiği bu yaklaşımda Türkiyede

http://doctus.org/showthread.php?t=27846.html
http://www.bilisimplatformu.com/forum/konu-hijackthis-tr-temel-kilavuzu-burayi-okumadan-konu-acmayiniz.html

sitelerinden de destek alabilirsiniz.

Bu sitelerden indireceğiniz raporlama programları

  • DDS.scr veya diğer versiyon DDS.pif
  • GMER
  • HijackThis
  • OTL

Örnek olması açısından türkçe ve ingilizce olarak  www.bilisimplatformu ve www.cybertechhelp.com in bu konuda bir yazışmasını aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

http://www.bilisimplatformu.com/forum/konu-combofix-rapor-hakkinda-cozuldu.html
http://www.cybertechhelp.com/forums/showthread.php?t=221651

Zararlı bileşenlerin terminolojisi

Bu bileşenler telif hakkı olupta para ödemek istemediğimiz crack diye tabir edilen kişisel paylaşım linklerinde, güvenilir olmayan web sayfa ziyaretlerinde, size ulaşan spam maillerde, ve çogunlukla USB Flash Beleklerde, güncel olmayan işletim sisteminde ki açıklarınızın hedef alınıp sızılmasında, chat ortamlarında dosya alışverişinden gibi pek çok sebebden bilgisayarımıza bulaşabilmektedir.

Malware – Malware programlamaya zarar verermek amacıyla geliştirilmiştir dosyalardır. Bu nedenle, kötü amaçlı yazılım bilgisayar virüsleri, solucanlar, Truva atları, casus yazılım, sızma veya reklam amaçlı belirli bir tür içerir.

Adware – bilgisayarınıza veya görüntüler reklam pop-up üreten bir program. Bu tüm adware programlarını mutlaka kötü amaçlı yazılım olarak kabul edilir, dikkat etmek önemlidir. Gelir elde etmek için kendi programlarında reklamları görüntülemek bu ücretsiz olarak verilmektedir. Sizi başka sitelere çekmek amacındadı Diğerlerine göre daha masumdur.

Backdoor – Uzak bir kullanıcı sizin izniniz olmadan bilgisayarınıza komutları ve görevleri yürütmek için izin veren bir programdır. Diğer bilgisayarlara saldırı başlatmak amaçlıda sizi paravan olarakta kullanabilir.

Dialler – Genellikle sizin haberiniz olmadan bir bağlantı yaparak arama ücreti üzerinden dakika başına sizi borçlandırır.  Bu çağrılarda pornografik sitelere erişim amacı vardır.

Spyware – korsanı kendi başlangıç ​​sayfasına başlangıç ​​sayfanızı yönlendirme bir istenmeyen arama motoru arama sorguları yönlendirme, ya da kendi bilgileri ile popüler arama motorları arama sonuçlarını değiştirme gibi bazı Internet fonksiyonları kaçırmak çalışır bir program. Bilgisayarınızda faaliyet veya bilgiyi izler ve sizin bilginiz olmadan uzaktaki bir bilgisayara bu bilgileri gönderir bir program.

Truva – masum görünmesini için uğraşılmıştır, İşinizi engellemeden  kasıtlı olarak bazı kötü niyetli etkinlikler için ve sistem için bir arka kapı sağlamak için tasarlanmıştır.

Virüs – çalıştırdığınızda, bilgisayarınızdaki diğer programlar ve dosyalar nüfuz ederek kendini çoğaltmak için yeteneğine sahip bir program. Bu programlar küçük bir kutu içinde bir şaka gösteren, ya da kendini çoğaltmak dışında hiçbir şey yapıyor, sabit disk silme kadar birçok etkileri olabilir. Bu enfeksiyonlar bilgisayarınıza lokalize olma eğilimindedir ve kendi başka bir bilgisayara yayılmaya yeteneğine sahip değil.

Worm – bilgisayarınızda bilinen güvenlik açıkları kullanarak uzak bilgisayara bulaşmak için, Interneti kullanarak hesabınızdaki  e-posta adreslerine toplu posta teknikleri kullanarak yayılımlar yapan sistemi yavaşlatan bir zaralıdır. Kendi başına diğer bilgisayarlara yayılmaya yeteneğine sahiptir.

Virus Temizlemek için Yardım Alabileceğiniz ForumlarKategori: İp Uçları

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş