Kies Samsung ile Kişi Bilgilerinin Aktarılması

| 08 Haziran 2013 | 5 Yorum
Samsung Android işletim sistemine sahip cep telefonlarına Kies arayüzü üzerinden veri aktarılması

Özellikle telefon değiştirdiğimizde eski telefonumuzda yer alan bilgilerin, yeni telefona aktarılması problemini yaşıyoruz. Bu işlemi GSM Servislerinde yaptırabileceğimiz gibi telefonlarımıza PC üzerinden ulaşabileceğimiz arayüzler üzerinden kendimizde yapabiliriz. Aksine bu bilgilerin manuel olarak elle girişi, oldukça zahmetli ve uzun bir süreç olacaktır.

Bu yazımda oldukça popüler olan Samsung telefonlarında kullanılan Kies programı ve kullanım videolarına yer vermek istedim. Satın aldığınız cihazın kutusunda bu Kies yazılımı malasef yok. Güncel  bu programın PC veya MAC versiyonuna internet üzerinden;

http://www.samsung.com/tr/support/usefulsoftware/KIES/JSP

adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Kies_Ana_Menu 

Öncelikle Kies Android yedekleme  işlemi

Bu program aynı zamanda başka markaların yedek dosyalarını kendi formatına dönüşürerek. Samsung telefonunuza yükleyebilir. Bir örnek vermek gerekirse Apple ‘ın iTunes programı ile aldığınız bir yedek dosyasını otomatik olarak görüp, yeni Samsung telefonunuza aktarabilecek kabiliyete sahip.

 • Telefonunuzu wi-fi üzerinden veya kendi USB pc bağlantı kablousu ile bilgisayarımıza bağlıyoruz.
 • Kies Programnı açtığımızda telefonunuzu soldaki sekmede bağlantı yapılan cihazlar sekmesinden görmemiz gerekli.
 • Bu işlem gerçekleştiğinde örneğin GT-I9000 gibi telefonunuza ait sürücü adı ve hemen altında Kişiler,Müzik, Fotograflar videolar ve Geri Beslemeler şeklinde telefonunuza yüklü olan klasörleri görüntülemeniz gerekiyor.
 • Telefon sürücüsünü tıklatığınızda ana pencerede yer alan sekmelerden Verileri yedekleme ve geri yükleme sekmesine gelin. Amacımız her hangi bir aksiliğe karşı verilerimizi pc ye yedeklemek bu bazen yeni telefon a geçişlerde hızlı bir şekilde eski telefonumuzda ki verileri yeni telefonumuzu aktarmamızda yardımcı olacaktır.
 • Bu sekmede tüm bileşenler kutusuna tik koyup, Yedekle düğmesini tıklattığımızda bu tarih ve saat bilgisi ile beraber C:\Users\kullanıcıadnız\Documents\samsung\Kies\Backup içersine kopyalacaktır. Dilerseniz bu dosyayı USB Flash belleğinizede ilerde kullanmak amacıyla saklayabilirsiniz. 

Kies Android yedekten geri yükleme işlemi

 • Aldığımız yedeği her hangi bir anda geri yüklemek isterseniz yine aynı pencerede yer alan geri yükleme düğmesi üzerinden daha önce aldığınız yedek dosyalardan birini seçip, geri yüklemeye başla ile işlemi aktive etmemiz gerekiyor.
 • Bu işlemler sırasında telefonumuzun ve kullandığımız PC nin enerjisinin kesilmemesi önenmli, yazma sırasında oluşabilecek hatalar telefonun servise geçmesine yol açabiliyor.

Yedekleme ve geri yükleme işlemlerini nasıl yapıldığını aşağıdaki videodan seyredebilirsiniz.

Kies üzerinden yeni kişileri kolaylıkla manuel olarak ekleyebilirsiniz

 • Cep telefonu ile bilgisayarınız arasındaki bağlantıyı yaptıktan sonra
 • Telefon sürücüsünün altıda yer alan Kişiler simgesini tıklatın
 • Yeni Kişi düğmesini tıklatın
 • Açılan Pencerede gerekli iletişim bilgileri girelim. Dilerseniz bu pencerede yer alan resim alanına tıklayarak kişiye ait bir fotograf varsa bunuda PC nizin ilgili klasöründen bilgilere ilave etmeniz mümkün.
 • Bu pencerede Tamam deyip, sonrada bu bilgileri cihaza kaydet düğmesini tıklatıyoruz.
 • Bu şekilde yeni kişileri andorid cihazınıza hızlı bir şekilde tanımlamış oldunuz.
 • Gerekirse listede yer alan kişileri edit leyerek bilgilerini güncelleyebilir veya tamamen silebilirsiniz.

 

Kies üzerinden yeni kişileri Outlook veya benzeri dosyalardan senkronize edin.

Mevut bilgisayarınızda yüklü olan Outlook içersinde, Google plus Yahoo veya windows adres defterinizde yer alan kişi kartvizitlerini cep telefonuza aktarabilirsiniz.

 

yine aşağıdaki video yu seyrederek müzik, fotoğraf veya video dosyalarınızı senkronize edebilirsiniz

Tüm bu senknonizasyon işlemleri sizin C:\Users\kullanıcıadınız\Documents\samsung\Kies içersinde yer alan klasörler üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle ilgili dosyaları ilgili klasörler içersine koymanız faydalı olabilir.

 

Diğer bir cep telefonundan Samsung cep telefonuna  tüm verileri nasıl kolaylıkla aktarıldığını bu videodan seyredebilirsiniz.

Her iki cep telefonunu PC ye bağlayıp, kişileri görevleri, fotografları videoları ve müzik gibi bilgileri aktarmanız mümkün. Yine başka bir firmanın arayüzünün aldığı yedeği Kies kabiliyetleri doğrultusunda kendi formarına çevirip ,yeni cep telefonunuza aktarabiliyor. Video bu işlemlerin nasıl yapıldığı konusunda size oldukça yardımcı olacaktır. Kategori: Nasıl Yapılır?

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Yorum (5)

Trackback URL | Yorum RSS

 1. hakan dedi ki:

  kies3 ile note4’e kişi eklemek istiyorum ancak kişi sekmesi gelmiyor.

 2. yaşar dedi ki:

  kullandıgım samdung s4 cihazım pc taktıgımda mtp driver istiyor bu neden ile aktarmalar yapamıyorum yardıma ihtiyacım var

 3. Uğur dedi ki:

  yedeklediğimiz mesajları nasıl görebiliyoruz acaba bilgi veririmisiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş