Kaybolan Cep Telefonuzu, GPS ile bulabilirsiniz

| 28 Aralık 2014 | 2 Yorum
Kaybolan Telefonu, GPS Konumundan bulabilirsiniz.

Cihazın kaybolmadan yada çalınmadan önce yapabileceklerimiz en azından daha fazla zarar görmemizi engelleyebilir. Cihaz Rehberinin , bankacılık hizmetlerinin, e-mail servislerinin ve şahsi dosyalarımız isteğimiz dışında kullanılabilir.

Öncelikle *#06# ile imei numaramızın cihazın kimlik numarasının not alınıp saklanması her zaman faydalı olacaktır. Telefonun sizin olduğunun doğrulanmasında da önemlidir. Telefonların ayarlar kısmında yer alana telefon hakkında şeklinde geçen başlıklarda da bu imei numarasını ve cihazın seri numarasını ekran görüntüsü olarak kaydedip, PC nizin bir köşesinde saklamanızı tavsiye ederim.

Telefonunuzun işletim sistemine göre sanal mağazalar olani Andoroid Market, Windows Phone store veya Apple Store üzerinden indirebileceğiniz ücretli veya ücretsiz pek çok uygulama ile mobil cihazlarınızın yerini saptayabilir, cihazı kilitleyebilir veya cihadaki bilgileri silerek resetleyebilirsiniz.

Ben bu yazımda ilave bir yazılım kullanmadan böyle bir senaryo oluşması durumunda ne gibi ön hazırlıklar yapmanız gerektiğinden bahsetmek istiyorum. Hesabın Açılması bazı ayarlar şu an angarya gibi gelebilir ancak kötü senaryoyu düşünmeniz size doping etkisi yapabilir.

Adroid OS de;

Sürümlere göre bazı alanlar farklılık gösterebilir. Ama genelde son sürümlerde;

android_telefon_konum_bul01Öncelikle uygulamalar içersinden “Google Ayarları” yolu üzerinden Güvenlik > Android Cihaz Yöneticisi üzerinden

  • Bu cihazın konumunu uzaktan belirle
  • Uzaktan kilitleme ve silmeye izin ver

Seçeneklerini aktif hale getirelim.

Ayrıca Ayarlar > Konum Erişimi  yolu üzerinden “Konuma eriş” opsiyonuna onay vermemiz gerekiyor.

android_telefon_konum_bul02

Telefonunuzun kurulumdan kullandığınız Google Hesabı bilgileri ile PC nizden yada başka bir mobil cihazdan https://www.google.com/android/devicemanager adresine giriş yapın. Eğer hesabı hatırlamıyorsanız, telefonunuzun ayarlar >hesaplar kısmından bunu oluşturalım.

android_telefon_konum_bul03

Bu alandan cihazın son olarak aktif olduğu zamanı ve konumu görebilirsiniz.  Cihazı aktif olduğu anda yakaladığınızda ise direk olarak kilitleyebilirsiniz.

IOS OS de;

Öncelikle konum belirlemek için iCloud servisini kullanmamız gerekiyor. https://appleid.apple.com/tr adresinden Apple kimliğinizi yönetebilir yada yeni olarak oluşturabilirsiniz. Bu bilgi zaten varsa, direk olarak cep telefonunuzun Ayarlar> iCloud yolu üzerinden bu verileri girelim.

iClound girişinden sonra “iPhone umu Bul” seçeneğimi aktif hale getirelim.  Tamam hepsi bu kadar…

https://www.apple.com/tr/icloud/ adresinden ios Tablet ,PC veya MAC kurulumlarına ulaşabilirsiniz. Bunu kurup cihazlarınızdan ;

Yada https://www.icloud.com/ üzerinden Apple Kimliğinizle servise bağlanıp,  “iPhone umu Bul” dediğinizde harita üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Mantık yukarıdaki Andorid işletim sistemi ile aynıdır.

 WIN Phone OS de;

Windows Phone işletim sistemine sahip cihazlarda yine bir hesabımız olması lazım Zaten bu telefon kurulumda pas geçilmediyse biliyorsunuz. Live ID yani microsoft hesabınızı hatırlamıyorsanız https://signup.live.com servisi üzerinden bir hesap oluşturalım ve bu hesabı telefonumuzda Ayarlar > E-Posta ve Hesaplar >  kısmında yeni hesap ekle diyerek tanımlayalım.

Konum hizmetini Ayarlar> Konum üzerinden Konum Servislerini Aç diyerek etkin hale getirelim.

Artık kötü bir senaryoda windowsphone.com üzerinden Windows hesabımızla giriş yapıp, telefonunuzun konumunu bulabilir kilitleyebilir veya içeriğini silebilirsiniz.

Aslında eğer çalındığını sandığınız telefonunuz, kaybolduysa, telefon sessiz modunda olsa bile bu yöntemlerle telefonunuzu sesli çaldırıp , size yakın bir yerlerde ise yerini bulmanız mümkün olabilir.

İlaveler;

Eğer başka yazılımlar kullanmak isterseniz. Eset , Kaspersky , Avira gibi internet security ve güvenlik uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Ayarlar kısmından bu opsiyonları aktive etmeniz ve  yüklediğiniz uygulamaya kayıt olmanız yeterli.

Burda Avira yazılımın yüklenmesinin ardından Anti-Theft üzerinden kayıt yolunu görüyorsunuz.

avira_theft

Güvenlik yazılımları haricinde Where is my Droid, Android Lost, SeekDroid Lite, Cerberus, Prey Anti-Theft, Find My Phone gibi uygulamalarıda deneyebilirsiniz.

Son olarak;

Kayıt veya Çalınan Cep telefonlarınız için resmi olarak, http://www.btk.gov.tr/tuketici/bim/ adresinden bilgi edinebilirsiniz.

Bu BTK Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumu mağdur kişinin  telefon ile yaptığı başvuru üzerine ve verilen bilgilerin doğrulanması halinde cihazın haberleşme şebekesinden iletişim hizmet kullanımının kapatılması sağlanmaktadır.

2006 yıllından itibaren, 7/24 saat hizmet veren bu hatta 0(312) 294 94 94 telefon üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yurt Dışından getirilen cihazların kayıt altına alınması veya kimlik bilgileri sonradan değiştirilen cihazlarla ilgili bilgilerde yine bu sitede mevcut.Kategori: Nasıl Yapılır?

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Yorum (2)

Trackback URL | Yorum RSS

  1. yusubov dedi ki:

    Kilit kirilmuyor

  2. ALİ dedi ki:

    telefonum çalındı ımeı numaramı biliyorum ama uygulama indirmedim daha önce konum için ve hattımda içinde yok bu şartlarda telefo numu nasıl bulabilirim.benim bulma ihtimalım var mı internet üzerinden yada başka bır yontemle veya illede savcıya mı gitmem gerek teşekkürler cevaplarsanız sevinirim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş