Kablosuz Ağları WiFi Dinleyin

| 16 Nisan 2013 |
Çevrenizde yayın yapan Kablosuz wi-fi kaynaklarının ,SSID (Ağ Adı), Sinyal Seviyesi ölçümü, Kanal, Güvenlik Şifrelemesi, Mac Adresi, 802.11 gibi standartlarını kolaylıkla ögrenebilirsiniz.

Kablosuzu bağlantı performansını arttırmak için hiç kuşkusuz yapıyı anlamak önemlidir. inSSIDer programı wifi üzerinden çevrenizde yayın yapan sinyalleri size topluca gösteren ücretsiz bir programdır.

inssider01Kanal kararlar sadece erişim noktası bakış açısından yapılmamalıdır. Yakın noktalardan yayın yapan Wi-Fi kaynaklarının kanal seçimleri doğrudan yayın frekansları ile ilgilidir.

inssider02inSSIDer bize çevremizde ki wifi kaynaklarının kanalları ve sinyal baskınlığını bize gösteren oldukça faydalı bir araç.Ana Sayfa üzerinde tüm yayınların Bağlantı puanını göreceksiniz.

Bu puan bulunduğunuz noktadaki en iyi performansı gösteriyor. Bu sinyal seviyesine bağlı bir algoritma üzerinden hesaplanıyor.

inSSIDer için aşağıdaki adımları izleyelim:

• Tablo içinden bir ağı seçin ve sağdaki “Seçili Ağ” bölmesinde ağ adının yanındaki yıldızı tıklayın.

• Wifi Kaynaklarının renkleri değişecek eşdeğer kaynaklar benzer renkleri alacaktır.

• Wi-Fi şebekesi içinde kendi erişim noktanızın kanalı o cihazın konfigurasyonu  içerisinden ayarlayalım. Bulunduğumuz ortamda hareket ettiğimizde. Bu kanal seçimimizi belirleyecek olan faktör puanının değişimizi gözlemleyebilirsiniz.

• Program bize 2,4 GHz bandında ve 5 GHz bandında yayın yapan kaynakları gösterebiliyor. Bunu için menu >view >both bands seçmeniz yeterli olacaktır.

Buna göre 2,4 GHz Bandında çakışmayan kanallar daha iyi bir skor puanına sahip olacaktır. burada özet olarak kendi wifi kaynağımızın kanalını değiştirerek bulunduğumuz konumda diğer çevre kaynaklara göre daha güçlü bir sinyal veya skor puanı elde etmeye çalışıyoruz. Aslında bir steteskop diyebiliriz bu program için. Dinle ve değiştir.

http://teknorapor.com/wifi-wlan-kopuyorsa/ yazımda bir ADSL üzerinden kanalların nasıl değiştirildiği bilgisine ulaşabilirsiniz.

• En yüksek bağlantı Puanı olan kanalı seçmekte fayda var.

Sağ tarafta yer alan detay grafikleri bize sinyali desibel dB cinsinden gösteriyor.

Bu sinyal gücünün zamanla ekseni üzerindeki grafiktir. Seçtiğiniz wifi grafik olarak önce sarı görünür, Eğer yıldızı tıklarsanız maviye döner. En güçlü kanallar Co-Kanal içerisinde yeşil kesik çizgi ile diğer kanallarsa kırmızı kesikli çizgi ile grafikteki yerini alıyor. İdeal olanı kendi kaynağımızın, yani mavi çizginin tüm bu çizgilerin daha yukarısında olmasıdır.

Ana tablomuzu eğer çevremizde çok sayıda wifi kaynağı varsa Filters yani filtreleme üzerinde verilen anahtarlara göre süzüp inceleyebiliriz.

Tabloda kullanılan bazı kısaltmalar hakkında bilgi vermek yerinde olacak.

SSID (Ağ Adı)

Kelimelerinin kısaltması olup “Service Set Identifier,” SSID bir 802.11 kablosuz ağ kendini tanımlamak için kullandığı adıdır.

Sinyal

Kablosuz ağ genliği seviyesi bilgisayarınızın kablosuz ağ kartı tarafından veya cep telefonunuz tarafından görülebilir. Ayrıca zaman içinde sinyal gücünü temsil eden bir çizgi grafik göreceksiniz.

Kanal

Her kablosuz ağ belirli bir Wi-Fi kanalı çalışır. 5 GHz bandında 36-165 kanal, 2,4 GHZ 1-14 kanal bulunmaktadır. 2.4 GHz bandında En iyi performans için kanal 1, 6, ve 11 tavsiye edilir.

Güvenlik

inSSIDer aşağıdaki standart güvenlik ayarlarını kullanarak ağları görüntüler: Açık (Teminatsız), WEP, WPA-Bireysel, WPA-Kuruluş, WPA2-Kişisel ve WPA2-Kuruluş.

MAC Adresi

Bu, her kablosuz ağ için benzersiz bir onaltılık tanımlayıcı. Bir altyapı ağında, bu Wi-Fi radyo MAC adresi olacaktır. Geçici bir ortamda, bu bir sözderasgele oluşturulmuş bir MAC adresi olacaktır.

802.11 Standardı

Bu sütunda görüntülenen harfleri bu Erişim Noktası tarafından kullanılan 802.11 protokolleri hakkında bilgi verir. Bu protokoller doğrudan wi-fi kaynağınızın yayın mesafesine etki eden bir standartdır.

Programın linki ve kullanım videosunu ; http://www.metageek.net/products/inssider/Kategori: İp Uçları

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş