Joomla 1.6 Kurulurken Gerekenler

| 12 Eylül 2011 |


Öncelikle Joomla 1.6.x için gerekenler
;

  • Apache: v2.x recommended + http://www.apache.org
  • PHP: v5.2.4 + http://www.php.net
  • MySQL: v5.0.4+ http://www.mysql.com
  • SAFE MODE: OFF

Hosting sunucunuzun MySQL ve PHP destekli olması gerekiyor.Kurulumu localhost olarak kendi bilgisayarımızda yapıp, FTP programları ile hosting alanına transferi   kullanıcılar açısından iyi bir seçim olacaktır.

Böyle yapmak zamanı daha etkin kullanmamızı sağlayacak ve performansı arttıracaktır.Peki bu durumda direk joomla yı bilgisayarımızda çalıştırabilir miyiz? Hayır fakat WampServer yardımcı programı ile bilgisayarımızda bunu yapabiliriz.İlgili tüm programları interneten ücretsiz olarak bulup indirebilirsiniz.

Wampserver kurulumundan sonra ki yeni 2.1 versionu, bu version her nedense joomla 1.5 in local kurulumunda uyumsuzluk gösteriyor özellikle MySql bağlantısında hata veriyor.Program iconu sağ alt köşede oluşuyor.Açılmış durumdaki jooomla dosyalarımızı C:wampwwwJoomla16 alanına taşıyalım.Joomla16 olarak böyle bir klasör oluşturabilirsiniz.Daha sonra sağ alt köşedeki WampServer iconuna   sol click ile phpMyAdmin seçilerek proje kısmından joomla16 dosyasını seçiyoruz.Dosyalar sayfaya yükleniyor.Bu ekranda MySQL bağlantısı için bir veritabanı adı giriyoruz.Karekter gurubu olarak utf8_Unicode_ci seçiyoruz.Oluştur dediğimizde bu alandaki işimiz bitiyor.Pencereleri kapatalım.Bu sefer WampServer iconunu üzerinden localhost bağlantısını tıklıyoruz.Kurulum ile ilgili ekrana default olarak gelen yönergelere uyuyoruz.

Sadece 4. adımda site localhost, kullanıcı root ve şifreyi boş bırakalım.Database ismini zaten daha önce oluşturmuştuk bunu girelim.5.Adımda FTP bilgileri çok gerekli değil boş geçip daha sonra güncelleyebiliriz.
Websitemizin kontrol paneline http://localhost/Joomla16/administrator/ den yönetici kullanıcı ekranından girebilirsiniz.

 

 Kategori: Yazılım

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş