iTunes Eşzamanlama Problemi

| 12 Haziran 2012 | 2 Yorum
iTunes eşzamanlama veri sınıfı yüklemiyor hatası çözümüiTunes programı, iPhone veya İpad cihazlarının pc üzerinden yönetilmesini sağlayan yardımcı bir arayüzdür. Kuşkusuz en önemli özelliği telefonumuzdaki tüm bilgilerin bulut sistemine veya bilgisayarımızın hard diskine yedeklenemesini sağlamasıdır.
Geçenlerde karşılatığım problem “Yedekleme oturumu başarısız olduğu için iTunes, “teknorapor’s iPhone” adlı iPhone yedeklenmedi”. şeklinde bir mesajdı.
Öncesinde de MobileBackup, MDCrashReportTool, SyncServer bir sorunla karşılaştı ve kapatılması gerekiyor Bu durumdan dolayı özür dileriz. şeklinde üç ayrı mesajla karşılaştım.
Program Ekle-Kaldır kısmında yer alan  Apple Mobile Device Support, Apple Software Update, Apple Application Support, Bonjour, iTunes, Quicktime gibi programları Uninstall veya Revo gibi üçüncü parti yazılımlarla registry kayıtlarına kadar kaldırmakta ve sonra yeniden kurmakta pek bir işe yaramadı.

 •  İlk olarak İTunes ve iPhone üzerindeki yazılımların son versiyon olup olmadığını kontrol edelim ki hatalı bir bug var ve güncellenmişsse hiç uğraşmayalım.
 • iTunes versiyonunuzu menuden yardım iTunes hakkında kısmından ögrenebilirsiniz. Eğer emin değilseniz http://www.apple.com/tr/itunes/ adresinden indirip kurabilirsiniz.  
 • iPhone üzerindeki işletim sistemi ise yine iTunes üzerinden Aygıtlar üzerinde iken Özet sekmesini seçip, güncellemeleri denetle üzerinden yapabiliriz. Bu bilgiye yine telefon üzerinden Ayarlar > Genel > Hakkında üzerinden sürüm bilgisini kontrol ederek ulaşabilirsiniz.
 • Öncelikle Yardım üzerinden Tanımlamayı Çalıştır ı seçip, burada sadace aygıt bağlantısı sınamaları ve Aygıt Eş zamanlama sınamasını seçtim. Benzeri hataları tekrarladı.
 • Bu test sırasında bana tarih saat bilgisinin hatalı olduğu bilgisi geldi. Ancak bu internette rastladığım saat Dilimini farklı seçerek çözüm arayışlarından kalma bir hata idi. Minsk veya Atlantik saati (Kanada) yapmak gibi durumlar bazı kullanıcılar için problemin çözümü olmuş. Sizde belki bu çözüm olabilir.
 • Bendeki problem kullanıcıdan kaynaklanıyordu. Yeni bir kullanıcı açmam bu problemi çözdü.
 • Başlat > Denetim masası > Kullanıcı Hesaplarından yönetici özellikli bir kullanıcı oluşturup iTunes Programı çalıştırıp iTunes üzerinden eşzamanla yapılıp yapılmadığına bakalım.
 • Eğer her şey normal ise PC nizi kapatın ve Yeni kullanıcı adınız ile açın.
 • C:\Documents and Settings\eski kullanıcı adınız\Application Data\Apple Computer klasöründeki tüm dosya ve klasörleri yine aynı yerde yeni kullanıcı adınızın yolu ile C:\Documents and Settings\yeni kullanıcı adınız\Application Data\Apple Computer içersine koyun yada mevcut klasörü xxApple Computer yapıp, eski Apple Computer klasörünü Application Data içine yapıştırın. Eğer problem yaşarsanız görev yöneticisinden aşağı 3. madde de verdiğim uygulamaları birer birer sonlandırıp daha sonra işlemi tekrarlayın ve PC nizi yeniden açın.
 • Artık dilerseniz iPhone geri yükleme yapabilir yada yeni yedekler oluşturabilirsiniz.
 • Eğer tüm bunlar problemi çözmedi ise Denetim masası >Yönetimsel Araçlar > Hizmetler kısmından Apple Mobile Device , Bonjour Service hizmetlerini başlamış olduğunu kontrol edin olmazda yeniden başlatın.
 • iPodservice.exe, SynServer.exe, AppleMobileDeviceService.exe, AppleMobileDeviceHelper.exe, iTunes.exe, mDNSResponder.exe uygulamalarının İtunes ile Görev Yöneticisi işlemler kısmında çalışıyor olması gerekiyor.
 • 3.parti güvenlik duvarı  programları kullanıyorsanız bu servis veya programların çalışmasının kısıtlanma ihtimali karşı bir süreliğine bu güvenlik yazılımlarını kaldırın.
 • Tüm bunları yaptım olmadı diyorsanız http://support.apple.com/kb/TS2690 adresinden Apple Desteğin makalesine bir göz atın.

iTunes eş zamanlamayı kapatın.

Eğer her defasında iPhone bilgisayara bağlandığında otomatik olarak iTunes açılıyorsa bunu kapatın. Her sarj ettiğinizde eşzamanla ile uğraşmak bence gereksiz.

iPhone bilgisayara bağlandıktan sonra iTunes arayüzünün sol menüsünde AYGITLAR başlığının altında telefonun adını göreceksiniz. Bunu tıklatın ve özet kısmında şeçeneklerde yer alan “Bu iPhone bağlandığında iTunes’u aç” özelliği kaldırın.Kategori: İp Uçları

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Yorum (2)

Trackback URL | Yorum RSS

 1. Nart dedi ki:

  Yazınızdan dolayı teşekkür ederim aynı sorunu bende yaşadım ve yazdığınız saat dilimi “Atlantik saati (Kanada)” olarak değiştirerek sorunumu çözdüm ve yedeklememi yaptım.İşletim sistemim Xp artık saat güncellemesi yapmadığı için böyle bir sorun çıktığını düşüyorum Xp işletim sistemi olup bu sorunu yaşayanlar benim gibi yaparlarsa düzelicektir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş