iPhone uygulama geliştirme

| 16 Eylül 2011 |


iPhone application developer yani uygulama geliştirme hızla büyüyen teknoloji ile yükselen trendler arasına girdi. Free, 0,99$, 1.99$ gibi ama genelde desimal 99 lu fiyatlarda bu uygulamalara App Store da rastlıyoruz. iPhone uygulamaları daha çok C tabanlı bir dil olan Objective-C dili kullanılarak geliştiriliyor. Günümüzde kodlama arayüzünde Xcode 4 kullanılıyor.Bu tam bir geliştirici, Mac, iPhone, ve iPad uygulamaları oluşturmak için bir araç seti, Xcode IDE, performans analizi araçlarının, iOS Simulator, en son Mac OS X ve iOS SDK içeriyor. Xcode 5 ise henüz beta versiyonu ve muhtemelen iPhone5 uygulamaları için kullanılacak. Bu uygulamaları indirebilmeniz için kayıt olmanız gerekli.

http://developer.apple.com sayfasına ulaştığınızda ilk uygulamaları yapanların hikayelerini dinleyebilir, ios programla rehberleri ve , indirebileceğiniz örnek kodlara rastlayabilirsiniz.Hatta burda verilen örnek uygulamayı pratik ederek deneyebilirsiniz.  

Burdaki ilk problem uygulamaların mac işletim sistemi üzerinde çalışması eğer bir mac niz yoksa windows işletim sistemine sanal bir mac pc kurmanız gerekiyor. Bunu VMware Workstation gibi programlar aracılığıyla yapabilirsiniz. Ayrıca iPhone, iPad, Android, BlackBerry PlayBook destekli Adobe Flex ve Flash Builder programı ile mac‘e gerek kalmadan windows üzerinden uygulama geliştimek mümkün. http://www.adobe.com/devnet/flex.html

http://www.amazon.com/ dan objective C diye arama yaptığınızda ingilizce çeşitli yayınlara mevcut. Türkçe olarak iOS 4.0 ile iPhone ve iPad Programlama adlı kitap pusula yayıncılığın bir kitabı bulunuyor.Verdiğim linkler aslında başlı başına kaynaklardır örneğin Adobe nin sitesinde Flex le ilgili her hafta yayınlanan çeşitli video çalışmalarınıda bulabilirsiniz.

Resmi tıklatıp, iPhone Uygulama Geliştirme için Alan Cannistraro ve Josh Shaffer tarafından hazırlanan videoları quicktime formatında seyredebilirsiniz.

 

 Kategori: Genel

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş