iPhone patent problemi

| 14 Aralık 2011 |


iPhone Avrupa’da yasaklanıyor mu?

Dünya teknoloji devi Apple piyasadaki rakiplerinin nerdeyse tamamı ile patent davalarında karşı karşıya geliyor. Son yaşanan gelişmeye göre Almanya’da yerel bir mahkeme Motorola’nın Apple’a karşı açtığı GPRS teknolojisini izinsiz kullanım davasında Motorola’yı haklı buldu.
Davanın konusu Motorola’nın kendisine ait olduğunu ilettiği GPRS teknolojisinin Apple tarafından izinsiz kullanılmasıydı. 2007 yılından beri Apple ile konuyu çözmeye çalıştıkları belirten Motorola yetkilileri Apple’nin konuya çok duyarsız kaldığını dava açmak zorunda bırakıldıklarını ifade ediyorlar. Yerel mahkemenin verdiği bu karar neticesinde Motorola şu anda istediği takdirde Avrupa’da davaya konu olan iPhone, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPad ve iPad 2’nın satışını durdurabilecek durumda. Bu seçeneği uygulamaktan kaçınan Motorola Apple ile anlaşma yoluna tekrar gidecek. Anlaşma yapılmaması halinde bu seçeneği düşüneceklerini ileten Motorola kendisini bu çeşit polemiklerden uzak tutmaya çalıştıklarını Apple’ın kendi ürünleri hakkında karar vereceklerini belirtiyor.
Apple ise bu konuda henüz bir açıklamada bulunmadı. Davada adı geçen cihazların yanına iPhone 4S inde eklenmesi talebinde bulunan Motorola davayı 4S’in çıkış tarihinden önce açtığı için bu su anda mümkün gözükmüyor.
Daha öncede Samsung’a 10 ülkede yaklaşık 30 patent davası açan ve iPad ve iPhone teknolojilerinin hırsızlığı ile suçlayan Apple Samsung Galaxy’lerin satışını durdurmak için ABD mahkemelerine başvurmuş fakat mahkemelerden ret yanıtı almıştı. Bu kez davalı durumunda olan Apple’nin izleyeceği yol ve yapacağı açıklama teknoloji kulislerinde merakla bekleniyor.
Kategori: Genel

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş