iPhone home veya menu tuşu sorunu

| 18 Ağustos 2012 |
İphone home tuşuzaman zaman çalışmayabiliyor. iPhone üzerinde mekanik olarak çok fazla tuş yer almıyor ve haliyle kilit tuşu haricinde en çok kullandığımız tuş ekran altında yer alan ana tuş yani home veya menu tuşu diyebiliriz. Ortamdaki nemden, tozdan veya kullanıma bağlı olarak tüm fonksiyonlarında bir anda yitiriyor veya tepkime süresi bir acaip oluyor. Bazen basıyor bazen basmıyor gibi. Bu olayın nette kalibrasyonla ilgili olduğu bilgiside var. Garanti Kapsamında Servis aslında en iyi çözüm olacaktır ancak bu süre zarfında belkide sebebsiz yere bekleyeceksiniz. Nitekim uzun zaman önce böyle bir olayla karşılaştım. Elektronik kart temizlede kullanılan kontak sprey, vakumla çekme gibi alternatif çözümlerde denediğim halde tuş bir türlü düzelmedi.özellikle kart temizleme spreyler ekranınıza sızabilir ve lekeler bırakabilir, Olay telefonumun yanlışlıkla yere düşmesi üzerine düzeldi. Bunu bir tesadüf olduğu ortadaydı. Bayağı uzun zaman sonra durum tekrarlandı. Bende telefonu direk olarak parke üzerindeki bir halının üzerine 15-20 cm gibi bir yükseklikten dik bir şekilde data soket girişi aşağı gelecek şekilde bıraktım. Baktım home tuşu geri gelmiş. Şimdi bu bir tesadüf mü olduğunu bilmiyorum ancak bende işe yaradı. Eğer denemek isterseniz, Tabiki uygulamada ki tüm sorumluluk size ait. Ancak yinede uzun vadede servise gitmek kaçınılmaz olacaktır.

Alternatif 2 ise Ana menude tuş kilidi açık iken telefonunuzun kilit tuşuna (üstteki tuş) basılı tutun. Kırmızı sağa ok ve KAPAT menusu gelecek. Siz bu sefer çalışamayan home tuşuna basılı tutun. Eğer kalibrasyondan kaynaklı bir problem varsa ekran normale dönecek ve home tuşunuz senkron bir şekilde çalışacaktır.

Alternatif 3 ise sanal bir home tuşu oluşturmak olabilir bunu için özel bir yazılıma gerek yok. iPhone içersinde yer alan erişebilirlik seçeneklerinde ki, takip eden opsiyonu aktive etmemiz yeterli olacaktır.

Ayarlar>Genel>Erişebilirlik>üzerinden Fiziksel ve Motor Başlığı altında yer alan Assistive Touch seçeneğini aktive etmek.

Sol köşede oluşan sanal düğmeye dokunduğunuzda ekrandaki menü ile karşılaşacaksınız burada Ana Ekran kısa yolu aslında sizin fiziksel menu tuşunuza karşılık geliyor.

yardımcı dokunmatik sanal tuşKategori: Genel, İp Uçları

Bora M. Deniz ()

Teknoloji, internet, ve bilişim gibi konularda paylaşımlarım ve yazılarımla 2011 den beri teknorapor.com dayım. Sosyal medya da yararlı bulduğunuz yazılarımı paylaşmanız dileklerimle... The author shares and writings IT, internet and technology news blog offering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« Paylaş